Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Ексудативний отит і як його лікувати

Дата: Коментарі: 0

врачи беттертон

Одним з досить підступних ЛОР-захворювань є ексудативний отит. Головна небезпека полягає в тому, що він протікає безболісно, тому людина може навіть не підозрювати про проблему. І якщо вчасно не виявити і не вилікувати патологію, вона провокує серйозні ускладнення.

Навігація по сторінці:

Що таке ексудативний отит? Види

Ексудативний середній отит – це захворювання, при якому в середньому вусі накопичується патологічна рідина – ексудат. Вона складається з білкових тканин, тому з часом густіє, порушуючи функціональність вуха. При цьому пошкодження барабанної перетинки не відбувається, а сама хвороба часто протікає безсимптомно. Захворювання відрізняється тривалим перебігом – близько 3 тижнів.

Отит ексудативний має класифікацію, залежно від розташування форми протікання. За першим критерієм розрізняють одно- і двосторонній ексудативний середній отит. За формою хвороба може бути гострою, підгострій і хронічній. Найбільш частий проявом вважається гострий правобічний ексудативний середній отит.

Гострий

Дана форма захворювання проявляє найбільш виражену симптоматику. Вона має найкоротший протягом до 3 тижнів. При своєчасному зверненні до лікаря досить оперативно лікується.

Підгострий

Триває від 3 тижнів до 2 місяців. Це більш складна в лікуванні і тривало поточна форма захворювання. Зазвичай розвивається при відсутності правильного лікування гострого отиту. У запущених випадках переходить в хронічну фазу.

Хронічний

Тривалість захворювання складає більше 2 місяців, при цьому загострення і ремісії чергуються. У хронічній фазі ексудат починає загусати, стає в’язким, викликаючи зниження слуху.

Причини захворювання

У більшості випадків ексудативний отит середнього вуха відбувається на тлі функціональних порушень слухової труби. Через неї вухо має сполучення з носоглоткою, відбувається природна вентиляція, вирівнювання тиску, дренаж.

Коли слухова труба запалюється або перекривається аденоидами, розрослися мигдалин і іншими утвореннями, в середньому вусі падає тиск. Це створює сприятливі умови для того, щоб вироблявся ексудат – рідина у вусі, утворена з слизу.

Крім цього хвороба може розвинутися в силу наступних причин:

 • Інфекційні захворювання ЛОР-органів
 • Аномалії будови вуха або носа
 • алергічні реакції
 • Запущений середній отит
 • Невдало проведена інтубація і тампонада носа
 • спадкова схильність
 • ослаблений імунітет

Також провокуючими хвороба факторами можуть бути куріння і забруднене повітря. Адже носоглотка пов’язана із середнім вухом, а при вдиханні токсичних речовин вони надходять в слухову трубу, викликаючи патологічні процеси в ній.

Симптоми

При такому захворюванні, як ексудативно середній отит, симптоми практично НЕ виявляються. І все ж запідозріті хворобу за Деяк ознака можна. До них відносіться Відчуття закладеності у вухах, что супроводжується погіршенням слуху. Такоже людина іноді відчуває, Ніби Всередині вуха перелівається рідина, а свой голос спріймається дискомфортно. Біль при цьом проявляється Рідко и носити епізодічній характер.

Діагностика

Перш ніж призначити лікування ексудативного отиту, лікар проводить ретельне обстеження. Пацієнта опитують на предмет скарг, з’ясовують наявність супутніх захворювань. Далі проводиться ендоскопічне обстеження вуха – отоскопія. Це основний метод діагностики захворювання, що дозволяє побачити наявність рідини і стан барабанної перетинки.

Паралельно з цим проводиться ендоскопія носових пазух, оскільки вона дозволяє виявити інфекційне вогнище і подивитися гирлі слухової труби. При необхідності можуть бути призначені додаткові дослідження – проби камертоном, тимпанометрія, КТ скроневої кістки, аудіометрія, перевірка акустичних рефлексів і т д.

Детский ЛОР фотоЛікування

Коли діагностований ексудативний отит, лікування підбирається з урахуванням форми хвороби, віку пацієнта та інших факторів. Не варто намагатися вилікувати його будинку – це серйозне захворювання, впоратися з яким під силу тільки лікаря.

У дорослих

При діагнозі ексудативний отит методи лікування спрямовані насамперед на усунення причини захворювання. Пацієнту рекомендують прибрати інфекційне вогнище або усунути аномалію, що викликає спалахи запалення (зокрема, вирівняти носову перегородку). В цілому ж, консервативне лікування ексудативного отиту включає в себе:

 • Прийом антибіотиків та протизапальних препаратів – якщо патологія спровокована запальними процесами в носоглотці
 • Прийом муколитиков – лікарських речовин, що розріджують рідина, що скупчилася в вухах
 • Продування слухової труби по Політцеру
 • Масаж барабанної перетинки
 • Фізіотерапію – внутрішньовушний електрофорез та інші процедури

Якщо консервативна терапія не дала результатів, вдаються до більш радикальних методів. У деяких випадках проводять катетеризацію слухової труби – встановлюють катетер з боку носоглотки і вводять через нього лікарські препарати для розрідження ексудату.

Ще одним методом лікування є тимпанопункція. Під контролем мікроскопа встановлюють шунт в барабанну перетинку, через який відкачують рідину з порожнини середнього вуха. Це дозволяє спочатку влити розріджують речовини, а потім провести дренаж.

У дітей

Досить часто це захворювання хворіють діти. Це пов’язано з тим, що слухова труба у них коротка і розкривається нижче, ніж у дорослих. Тому вентиляція середнього вуха гірше, що створює сприятливі умови для скупчення рідини. При цьому вилікувати захворювання буває складніше, ніж у дорослих. Адже у дітей воно виявляється найчастіше на запущених стадіях і може вплинути на подальше формування вуха і інших важливих структур.

Якщо виявлено ексудативний отит у дитини, лікування проводиться тими ж методами, що і для дорослих. Але лікарські препарати при цьому підбираються більш щадні. У разі, коли хвороба викликана розростанням аденоїдів або іншими аномаліями, усувається причина.

Ускладнення

Якщо вчасно не вилікувати хворобу, в вухах накопичується патологічна рідина, яка загусає. Через це відбуваються зміни в тканинах барабанної порожнини і перетинки, порушується рухливість слухових кісточок, знижується слух. В середньому вусі утворюється холестеатома – капсула з омертвілими клітинами епітелію.

Також одним з ускладнень хвороби є гнійний середній отит. При ньому на вуха весь час тисне скупчення гною, що викликає перфорацію барабанної перетинки. А це, в свою чергу, провокує більш серйозні наслідки.

Профілактика

Щоб не допустити захворювання, потрібно своєчасно лікувати інфекційні хвороби ЛОР-органів. При наявності підозрілих симптомів потрібно відразу ж звертатися до лікаря. У центрі «Беттертон» працюють досвідчені отоларингологи, які проведуть ендоскопічний огляд і виявлять хворобу навіть на ранній стадії. За результатами буде призначено ефективне лікування з урахуванням анамнезу і стану пацієнта.

Записатись на прийом до лікаря:

Ексудативний отит і як його лікувати
Оцініть статтю

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *