Ексудативний отит і як його лікувати

Ексудативний отит і як його лікувати

Одним із досить підступних ЛОР-захворювань є ексудативний отит. Іноді хвороба не супроводжується яскравою клінічною картиною, тому пацієнт може не звертати увагу на самопочуття. І якщо вчасно не виявити і не вилікувати патологію, вона провокує серйозні ускладнення.

Навігація по сторінці:

Що таке ексудативний отит? Види

Ексудативний середній отит – це захворювання, при якому в середньому вусі накопичується патологічна рідина – ексудат. Вона складається з білкових тканин, тому з часом густіє, порушуючи функціональність вуха. При цьому пошкодження барабанної перетинки не відбувається, а сама хвороба часто протікає безсимптомно. Захворювання відрізняється тривалим перебігом – близько 3 тижнів.

Отит ексудативний має класифікацію, залежно від розташування та характера протікання. За першим критерієм розрізняють одно- і двосторонній ексудативний середній отит. За формою хвороба може бути гострою, підгострій і хронічній. Найбільш частий проявом вважається гострий правобічний ексудативний середній отит.

Гострий

Дана форма захворювання має найбільш виражену симптоматику. Гострим вважається отит, що триває до трьох тижнів. При своєчасному зверненні до лікаря досить швидко лікується.

Підгострий

Триває від 3 тижнів до 2 місяців. Це більш складна в лікуванні і тривало поточна форма захворювання. Зазвичай розвивається при відсутності правильного лікування гострого отиту. У запущених випадках переходить в хронічну фазу.

Хронічний

Тривалість захворювання складає більше 2 місяців, при цьому загострення і ремісії чергуються. У хронічній фазі ексудат починає загусати, стає в’язким, викликаючи зниження слуху.

Причини захворювання

У більшості випадків ексудативний отит середнього вуха відбувається на тлі функціональних порушень слухової труби. Через неї вухо має сполучення з носоглоткою, відбувається природна вентиляція, вирівнювання тиску, дренаж.

Коли слухова труба запалюється або перекривається аденоидами, розрослися мигдалин і іншими утвореннями, в середньому вусі падає тиск, а найголовніше – порушується дренування, тобто, відтік рідини із середнього вуха. Це створює сприятливі умови для того, щоб вироблявся ексудат – рідина у вусі, утворена з слизу.

Крім цього хвороба може розвинутися в силу наступних причин:

 • Інфекційні захворювання ЛОР-органів
 • Аномалії будови вуха або носа
 • алергічні реакції
 • Запущений середній отит
 • Невдало проведена інтубація і тампонада носа
 • спадкова схильність
 • ослаблений імунітет

Також провокуючими хвороба факторами можуть бути паління і забруднене повітря. Адже носоглотка пов’язана із середнім вухом, а значить постійні запалення і набряклість у ній будуть призводити до стійкого запалення в барабанній порожнині.

Симптоми

Клінічна картина ексудативного отиту не супроводжується різким болем або високою температурою. Іноді пацієнту здається, що ситуація несерйозна і ось-ось мине сама, без лікування. Симптоми дійсно не надто інтенсивно виражені, але вони можуть перейти в наступну стадію, коли приєднується бактеріальна інфекція. Наявність ексудату в середньому вусі супроводжується відчуттям закладеності у вухах, що супроводжується погіршенням слуху. Також людина іноді відчуває, ніби всередині вуха переливається рідина, а свій голос сприймається дискомфортно. Біль при цьому проявляється рідко і носить епізодичний характер.

Діагностика

Щоб назначити ефективне лікування ексудативного отиту, лікар проводить ретельне обстеження. Пацієнта опитують на предмет скарг, з’ясовують наявність супутніх захворювань. Далі проводиться ендоскопічне обстеження вуха – отоскопія. Це основний метод діагностики захворювання, що дозволяє побачити наявність рідини і стан барабанної перетинки.

Паралельно з цим проводиться ендоскопія носа та носоглотки, оскільки вона дозволяє виявити запалення і подивитися гирлі слухової труби. При необхідності можуть бути призначені додаткові дослідження – проби камертоном, тимпанометрія, КТ скроневої кістки, аудіометрія, перевірка акустичних рефлексів і т д.

Лікування

Коли діагностований ексудативний отит, лікування підбирається з урахуванням форми хвороби, віку пацієнта та інших факторів. Якщо відкладати лікування і думати, що все пройде самостійно, ексудативна стадія може перейти в гнійну, яка загрожує ускладненнями, вимагає більше препаратів і часу.

У дорослих

При діагнозі ексудативний отит методи лікування спрямовані насамперед на усунення причини захворювання. Завдання терапії – відновити дренажну функцію слухової труби і відтік ексудату з середнього вуха.  В цілому ж, консервативне лікування ексудативного отиту включає в себе:

 • Прийом антибіотиків та протизапальних препаратів – якщо патологія спровокована запальними процесами в носоглотці
 • Прийом муколітиків – лікарських речовин, що розріджують рідина, що скупчилася у вухах, плюс препарати, що знімають набряклість у носоглотці
 • Продування слухової труби по Політцеру
 • Пневмомасаж барабанної перетинки
 • Фізіотерапію – внутрішньовушний електрофорез та інші процедури

Якщо консервативна терапія не дала результатів, вдаються до більш радикальних методів. У деяких випадках проводять катетеризацію слухової труби – встановлюють катетер з боку носоглотки і вводять через нього лікарські препарати для розрідження ексудату.

Ще одним методом лікування є тимпанопункція. Під контролем мікроскопа встановлюють шунт в барабанну перетинку, через який відкачують рідину з порожнини середнього вуха. Це дозволяє спочатку влити розріджують речовини, а потім провести дренаж.

У дітей

Досить часто це захворювання хворіють діти. Це пов’язано з тим, що слухова труба у них коротка і розкривається нижче, ніж у дорослих. Тому вентиляція середнього вуха гірше, що створює сприятливі умови для скупчення рідини. При цьому вилікувати захворювання буває складніше, ніж у дорослих. Адже у дітей воно виявляється найчастіше на запущених стадіях і може вплинути на подальше формування вуха і інших важливих структур.

Якщо виявлено ексудативний отит у дитини, лікування проводиться тими ж методами, що і для дорослих. Але лікарські препарати при цьому підбираються в дитячих дозуваннях і ті, що відповідають віку. У разі, коли хвороба викликана розростанням аденоїдів або іншими аномаліями, усувається причина.

Ускладнення

Якщо вчасно не вилікувати хворобу, в вухах накопичується патологічна рідина, яка загусає. Через це відбуваються зміни в тканинах барабанної порожнини і перетинки, порушується рухливість слухових кісточок, знижується слух, якщо отит розвивається роками і не лікується. В середньому вусі утворюється холестеатома – капсула з омертвілими клітинами епітелію.

Також одним з ускладнень хвороби є гнійний середній отит. При ньому на вуха весь час тисне скупчення гною, що викликає перфорацію барабанної перетинки. А це, в свою чергу, провокує більш серйозні наслідки.

Профілактика

Щоб не допустити захворювання, потрібно своєчасно лікувати інфекційні хвороби ЛОР-органів. При наявності підозрілих симптомів потрібно відразу ж звертатися до лікаря. У центрі «Беттертон» працюють досвідчені отоларингологи, які проведуть ендоскопічний огляд і виявлять хворобу навіть на ранній стадії. За результатами буде призначено ефективне лікування з урахуванням анамнезу і стану пацієнта.

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *