Синдром дефіциту уваги та гіперактивності

Синдром дефіциту уваги та гіперактивності

За даними статистики, близько 5-7 % дітей у світі мають РДУГ (стара назва – СДУГ). Це порушення нейророзвитку, що розвивається на тлі функціональних розладів у роботі головного мозку. У пацієнтів з цією патологією пошкоджені ділянки у корі та лобних долях, що відповідальні за продуктивність роботи нервово-рефлекторної системи. А саме: за концентрацію уваги, координацію рухів, мотивацію тощо. Зазвичай це дає про себе знати ще в дитячому віці. Діти зі СДУГ відрізняються підвищеною збудливістю та неуважністю.

Навігація по сторінці:

Повна назва цієї патології – розлад дефіциту уваги і гіперактивності. Дуже важливо розпочати корекційну роботу якомога раніше, щоб дитина могла розвиватись на одному рівні з однолітками. У центрі «Беттертон» можна отримати допомогу досвідченого дефектолога, який розробить індивідуальний план занять та надасть підтримку на кожному кроці.

Етіологія та причини РДУГ у дітей

Причини РДУГ досі чітко не визначені, але є припущення, що це порушення може розвиватись на тлі пошкоджень та уражень нервової системи. Інколи це пов’язано з генетичною схильністю й передається від батьків або інших родичів. Також причинами СДУГ у дітей можуть бути:

 • патологічний перебіг вагітності в матері;
 • недоношеність;
 • важкі, затяжні пологи, що супроводжувались гіпоксією плода;
 • травми голови;
 • вплив токсинів.

РДУГ (СДУГ) – симптоми та класифікація

Основні ознаки, за якими можна запідозрити патології:

 • Проблеми з концентрацією уваги – дитині складно сфокусуватися на якійсь одній задачі або предметі та виконувати монотонні дії, постійно відволікається.
 • Складнощі з засвоєнням інформації – дитина не встигає сприймати її через брак уваги.
 • Надмірна метушливість і нетерплячість – малюк може розмовляти занадто швидко, йому складно всидіти на одному місці. Також можна помітити часті хаотичні рухи ногами, руками або головою – наприклад, йорзання на стільці, постукування по стільцю або столу, розгойдування тощо.
 • Підвищена імпульсивність – дитина поводиться нервово, може роздратуватися без обґрунтованих причин та влаштувати істерику. Також у неї може проявлятися схильність до необдуманих дій.

Розрізняють 3 види цього порушення:

 1. Переважно неуважний – патологія проявляється в першу чергу у вигляді проблем з концентрацією уваги.
 2. Переважно гіперактивний – характеризується надмірною активністю дитини.
 3. Комбінований – обидві складові присутні в рівній мірі.

Якщо не коригувати розлад дефіциту уваги, цей розлад негативно впливає на загальний розвиток дитини. Зокрема, можуть виникнути проблеми у формуванні мовлення, соціальній адаптації, навчання. Все це негативно відображається на психоемоційному стані дитини й може призвести до депресії, тривожних розладів та інших проблем.

Важливо розуміти, що СДУГ – це клінічний діагноз, і дитина не може подолати його самостійно чи «перерости». Але якщо вчасно звернутись по допомогу й компенсувати це порушення в дитинстві, РДУГ у дорослих буде не таким вираженим та не заважатиме активному життю.

Діагностика РДУГ

Щоб виявити патологію, треба проконсультуватися з педіатром, неврологом, психіатром. У діагностиці цього розладу не існує якихось об’єктивних інструментальних методів, лікарі ставлять діагноз на підставі стандартного огляду та опитування дитини. За результатами консультацій вони розробляють відповідну схему корекції порушення.

Як лікують патологію

При діагнозі РДУГ (СДУГ) лікування вимагає комплексного підходу й може включати такі складові:

 1. Медикаментозна терапія – дитині призначають психостимулятори для полегшення симптомів.
 2. Когнітивно-поведінкова терапія – допомагає набути та розвинути навички соціалізації. Може проводитись індивідуально або в групах.
 3. Тренування за методом Дейвіса – спеціальні вправи, що покращують фокусацію уваги, мовленнєві навички, мотивацію.
 4. Психотерапія – дозволяє нормалізувати психоемоційний фон дитини, навчити її рефлексувати й висловлювати свої думки та почуття.

Якщо вашій дитині потрібна корекція РДУГ, у центрі «Беттертон» можна отримати допомогу кваліфікованого дефектолога. Наші фахівці люблять свою роботу та вміють знаходити підхід до маленьких пацієнтів.  Вони використовують сучасні дієві методики, що дозволяють швидко побачити результат і встановити гарну динаміку зниження активності й покращення концентрації уваги. Запишіться на консультацію, щоб розробити індивідуальний корекційний план!

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *