Алалія: види, симптоми та корекція

Логопед (дефектолог) у Києві

Алалія: види, симптоми та корекція

Алалія – це порушення мовленнєвої функції, при якому дитина не говорить або розмовляє дуже погано. Ця патологія не пов’язана зі слухом або інтелектом, вона розвивається через несформованість або недорозвинення мовленнєвих зон кори головного мозку. Алалія заважаю дитині гармонійно розвиватися, соціалізуватися, навчатися. Тому важливо вчасно її виявити й розпочати корекцію. У цьому вам допоможуть фахівці центру «Беттертон». Тут працюють досвідчені логопеди, які знають, як виправляється алалія у дітей, та завжди працюють на результат.

Навігація по сторінці:

 

Алалія – симптоми та особливості

Головні ознаки патології – це недорозвиток мовлення або повна його відсутність. Дитині важко промовляти слова та підтримувати зв’язну розмову, її процес мовного розвитку зазвичай пізній та уповільнений. Словниковий запас обмежений, висловлювання грубе, усі слова в іменному відмінку, фрази короткі. Доволі часто мовленнєва симптоматика доповнюється руховими порушеннями: слабо розвинена дрібна та загальна моторика, проблеми з координацією, незграбність.

Алалія – причини та фактори ризику

Патологія пов’язана з органічним ураженням центральної нервової системи, зокрема – коркових центрів, відповідальних за мовлення. Вони можуть розвинутись на тлі:

 • патологічного перебігу вагітності – це може бути сильний токсикоз, перенесені інфекційні хвороби, хронічні захворювання, шкідливі звички у матері;
 • недоношеність;
 • родові травми – зокрема, якщо була асфіксія;
 • перенесені у ранньому віці важкі інфекційні захворювання, черепно-мозкові травми.

Алалія – види

Залежно від локалізації ураження та прояву розрізняють такі форми патології:

 1. Сенсорна алалія – в дитини порушене імпресивне мовлення, тобто, вона не здатна вловити зв’язок між змістом та звучанням слів. Через це виникають проблеми з розумінням та відтворенням фраз.
 2. Моторна алалія – не розвинене експресивне мовлення, дитина розуміє слова, але їй важко відтворювати їх, промовляти правильно, будувати речення.
 3. Сенсомоторна алалія – змішана форма патології, при якій є проблеми і з розумінням, і з відтворенням.

Діагностика захворювання

Зазвичай алалія та афазія (порушення вже сформованого мовлення) виявляються логопедом під час консультації. Фахівець проводить спеціальні тести, за допомогою яких визначає, наскільки тяжке порушення в пацієнта. Також можуть знадобитись консультації отоларинголога, невролога, психіатра. Щоб визначити точну причину патологію, призначають енцефалограму, УЗД та МРТ головного мозку.

Чи лікується алалія

Цей нейропсихологічний синдром неможливо повністю усунути. Ураження мовленнєвих центрів, розташованих у мозку, є незворотними. Але можна стимулювати мозкову діяльність, щоб полегшити симптоми порушення. Зокрема, при діагнозі алалія лікування часто включає прийом ноотропів та інших препаратів, а також фізіотерапію.

Обов’язкова міра для дитини, в якої є алалія – корекційна робота з логопедом. Фахівець підбирає курс занять, що допомагають сформувати правильне мовлення та артикуляцію. При моторній алалії застосовують вправи на розвиток словникового запасу, логоритміку, артикуляцію, побудову структури речень, тренування вимови. Якщо в дитини сенсорна алалія, корекція потребує вправ на розрізнення мовленнєвих та немовленнєвих звуків, розвиток моторики.

Якщо у вашої дитини алалія, отримати допомогу можна у центрі «Беттертон». Тут працюють кваліфіковані логопеди, які використовують у свої роботі сучасні ефективні методи корекції. Вони знають, як у короткий термін навчити розмовляти дитину навіть з тяжкими порушеннями мовлення. Запишіться на консультацію, щоб дізнатися більше!

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *