Артикуляційна гімнастика та вправи

лечение лор заболеваний у детей в киеве фото

Артикуляційна гімнастика та вправи

Дітям на етапі формування мовлення потрібна артикуляційна гімнастика. Це комплекс вправ для тренування органів та структур, що відповідають за правильну артикуляцію звуків. У цьому процесі приймають участь язик, піднебіння, губи, щелепи, а також м’язи – жувальні, ковтальні, мімічні. Головна мета, з якою проводяться артикуляційні вправиформування правильної та чіткої вимови звуків. Особливо це потрібно дітям, що мають дефекти або затримку розвитку мовлення.

Навігація по сторінці:

У Центрі «Беттертон» можна пройти ефективний курс артикуляційної гімнастики, що допоможе поставити правильну вимову. Тут працюють досвідчені логопеди, які розроблять комплекс вправ індивідуально для кожного пацієнта й завжди працюють на результат.

Коли та для чого потрібна артикуляційна гімнастика

Ці тренування призначають зазвичай дітям, але вони бувають потрібні й дорослим людям:

 1. Артикуляційні вправи для дітей – важлива частина корекційної роботи при порушеннях або затримках розвитку мовлення. Це допомагає скоригувати найпоширеніші дефекти звуковимови. Також гімнастику корисно робити профілактично, коли дитина тільки навчається говорити – щоб уникнути порушень мовлення.
 2. Артикуляційна гімнастика для дорослих – необхідна тим, чия діяльність пов’язана з мовленням. Зокрема, її рекомендують робити акторам, співакам, журналістам, ведучим заходів, викладачам, політикам тощо.

Головна мета цих тренувань – вироблення певних положень та повноцінних рухів артикуляційного апарату. А для цього треба зміцнити м’язи язика, щік, піднебіння, губ, верхньої та нижньої щелепи, зробити їх більш гнучкими та координованими.

Особливості та правила проведення артикуляційної гімнастики

 1. Тренування мають бути регулярними – щодня, мінімум по 10-15 хвилин.
 2. Кожну вправу слід виконувати по 5-10 разів.
 3. Під час тренування варто дотримуватися точності, чіткості та ритмічності рухів, слідкувати за тим, щоб положення язика було симетричним.
 4. Вправи краще робити перед дзеркалом – там простіше контролювати правильність їх виконання.
 5. Важливо, щоб тренування було цікавим, не викликало в дитини нудьги та перевтоми. Саме тому логопеди використовують інтерактивні матеріали – зокрема, артикуляційні вправи в малюнках.
 6. Рухатись треба від простих вправ до більш складних, слідкуючи, щоб цей перехід був плавним.

Види артикуляційних вправ

Коли проводиться артикуляційна гімнастика, вправи підбирають індивідуально – залежно від того, яку проблему треба вирішити. Це може бути корекція якогось певного дефекту, або поліпшення дикції загалом. Розберемо найпоширеніші види тренувань.

Артикуляційні вправи на звук «р»

Це комплекс рухів, необхідних для корекції картавості. Ось деякі з них:

 • «чистимо зубки» – розтягнути губи у посмішці, трохи відкрити рота та водити язиком по нижніх та верхніх зубах, імітуючи рухи їх чистки;
 • «чашечка» – широко відкрити рота на підняти вгору язик, яким треба тягнутися до верхніх зубів, але не торкатися їх;
 • «маляр» –  розтягнути губи у посмішці, трохи відкрити рота й кінчиком язика водити по піднебінню вперед-назад, імітуючи рухи погладжування;
 • «конячка» – ритмічно клацати язиком по піднебінню, розтягуючи при цьому під’язикову зв’язку.

Тобто, у більшості випадків це артикуляційні вправи для язика, що допомагають натренувати м’язи, відповідальні за звук «р». Завдяки цьому дитина поступово перестане картавити.

ЛОР клиника украинаАртикуляційні вправи на звук «ш»

За допомогою цих рухів можна скоригувати шепелявість:

 • «місимо тісто» – розтягнути губи у посмішці, трохи відкрити рота й пошльопати язиком по губах, потім завмерти у спокійному положенні на 2-5 секунд;
 • «гармошка» – притиснути язик до піднебіння й не відриваючи його розкривати та закривати рота, але не змикати при цьому зуби;
 • «трубочка» – дуже ефективна артикуляційна вправа, треба висунути язик, притиснути до верхньої губи та згорнути півколом, а далі дути у створену «трубочку» 10-15 секунд;
 • «гойдалка» – висунути язик та тягнутися ним по черзі, то до носа, то до підборіддя.

Артикуляційні вправи на звук «с»

Щоб поставити вимову цього звуку, теж потрібні вправи для язика та губ:

 • витягнути губи трубочкою та дути на ватний шарик;
 • відкрити рота, покласти язик на нижню губу та утримувати його по 10-15 секунд;
 • «місимо тісто» – техніка така сама, як у вправах, спрямованих та тренування звуку «ш».

Артикуляційна гімнастика у «Беттертон»

Наш центр надає кваліфіковану допомогу у формування правильного мовлення та корекції дефектів вимови. Тут працюють досвідчені логопеди, які володіють сучасними методиками тренувань. Вони проводять ефективні артикуляційні вправи українською мовою, що допомагають сформувати, зберегти та покращити мовленнєві навички, а також поліпшити дикцію, інтонацію та виразність мовлення. Запишіться на консультацію, щоб дізнатися більше!

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *