Сигматизм: причини, види та методи корекції

Сигматизм: причини, види та методи корекції

Сигматизм – це дефект звуковимови, при якому є проблеми з артикуляцією шиплячих та свистячих звуків. Цей вид дислалії вважається фонетичним порушенням та призводить до складнощів у сприйнятті та розумінні мовлення. Проблема зазвичай виявляється у дітей віком 3-4 років – вони спотворюють або пропускають ці звуки. У такому віці недоліки вимови легко можна коригувати за допомогою логопеда. Отримати її можна у центрі «Беттертон», де працюють досвідчені фахівці.

Навігація по сторінці:

 

Основні види та форми

Це порушення мовлення класифікують за фізіологічними аспектами звуковимови:

 • Губно-зубний сигматизм – в процесі мовлення нижня губа сильно притискається до верхніх різців, через що струмінь повітря виходить ривками. Найчастіше зустрічається в дітей, у яких нижня щелепа трохи виступає вперед.
 • Міжзубний сигматизм – при артикуляції звуків кінчик язика протискується між верхніми та нижніми різцями, через що струмінь повітря на видиху слабкий. Це один з найпоширеніших видів сигматизму.
 • Призубний сигматизм – язик при мовленні притискається до заднього краю верхніх зубів, і звук їде через щілину між язиком та різцями.
 • Боковий – повітря під час мовлення іде по один чи обидва боки від язика.
 • Носовий – при артикуляції корінь язика притискається до м’якого піднебіння, тому повітря виходить не через ротову порожнину, а через ніс.

Також розрізняють 2 основні форми патології за проявами:

 1. Шиплячий сигматизм – мовлення перенасичене шумом та шипінням, замість звуків «с» та «з» дитина промовляє «ш», «щ», «ж».
 2. Свистячий сигматизм – дитина розмовляє з характерним свистом на звуках «с» та «з».

Причини виникнення сигматизму

Це порушення найчастіше є суто механічною проблемою та пов’язане з неправильною роботою артикуляційного апарату. Головну роль тут грають порушення прикусу та недостатня координація м’язів. Зокрема, коли в дитини розвивається міжзубний сигматизм, причини полягають у випадінні зубів, висуненні нижньої щелепи вперед або відкритому прикусі. Сигматизм свистячих звуків може виникати через занадто вузький губний жолобок, а носовий – через збільшені аденоїди та ротове дихання. Також причинами можуть бути коротка вуздечка язика, в’ялість м’якого піднебіння, наявність на ньому ущелин, сенсомоторні порушення.

Симптоматика сигматизму

Основною ознакою цієї проблеми є викривлена вимова, а саме:

 • неправильне звучання «с» та «з», свистячий відтінок;
 • шепелявість;
 • гугнявість;
 • хлюпання під час вимову звуку «ш»;
 • заміна звуків «с», «з», «ш», «щ» іншими – наприклад, якщо дитина промовляє замість «кашка» – «кафка», «шапка» – «тапка», «машина» – «масина», «сад» – «шад», «зуб» – «жуб» тощо.

Якщо в дитини порушено вимову шиплячих або свистячих звуків, це потребує професійної корекції в логопеда. Також цей дефект мовлення свідчить про патології артикуляційного апарату, які теж треба виправляти. Далеко не всі батьки розуміють, що таке сигматизм та вважають його тимчасовою проблемою, яку дитина «переросте». Але це не так, вчасно не скориговані порушення мовлення переходять у доросле життя й створюють перешкоди під час навчання, спілкування, роботи. Вони можуть стати причиною серйозних психологічних комплексів.

Діагностика патології

Дітям, в яких є розлади мовлення, необхідне комплексне обстеження, яке включає:

 1. Консультацію логопеда – спеціаліст проводить усні тести, оглядає ротову порожнину та ставить діагноз.
 2. Тональну порогову аудіометрію – дозволяє визначити, чи не пов’язане порушення мовлення з вадами слуху.

Корекція сигматизму у центрі «Беттертон»

Якщо у вашої дитини міжзубний сигматизм, корекція у нашому центрі допоможе вирішити цю проблему раз і назавжди. Тут працюють досвідчені логопеди, які дотримуються в роботі індивідуального підходу. Вони вміють виправляти будь-які види сигматизму та інші вади вимови звуків. При цьому використовують:

 • артикуляційну гімнастику – вправи для м’язів обличчя та ротової порожнини допомагають покращити вимову;
 • аудіальну терапію – слухові практики, спрямовані на диференціацію проблемних звуків;
 • імітаційні ігри – роблять процес навчання цікавим та захопливим.

Програма тренувань залежить від форми та виду порушення. Наприклад, якщо в дитини міжзубний сигматизм, вправи, які найчастіше використовуються під час корекції – це «парканчик», «бублик», «трубочка» та інші. Більш детальну інформацію можна отримати в нашого логопеда – запишіться на консультацію прямо зараз!

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *