Диференціація звуків: правила, послідовність і допомога логопеда

Диференціація звуків: правила, послідовність і допомога логопеда

Диференціація звуків є важливим аспектом мовленнєвого розвитку дітей. Це процес розмежування правильної вимови звуків від дефектної, яка була в малюка в перші роки життя. Тобто, коли дитина раніше замінювала звук на інший або пропускала його, та продовжує робити це. Для деяких дітей ця проблема є доволі актуальною, тому їм потрібна допомога логопеда.

Навігація по сторінці:

Отримати її можна у центрі «Беттертон». Тут працюють досвідчені фахівці, які допоможуть поставити правильну вимову.

Навіщо потрібна диференціація звуків

Відсутність диференціації звуків вважається порушенням мовлення. Якщо дитина пропускає певні звуки або промовляє одні замість інших, це є серйозною проблемою. Вона призводить до спотворення звуковимови й заважає формулювати свої думки у слова та фрази. Дитина говорить нерозбірливо та складає деформовані речення, через це їй важко спілкуватися, здобувати навички читання та письма. Це негативно впливає на соціалізацію, навчання та інші складові життя.

Логопедична робота в даному випадку полягає у виправленні порушень вимови. Логопед підбирає для дитини спеціальні вправи на диференціацію звуків, що допомагають навчитися їх розрізняти та промовляти правильно, без помилок.

Диференціація при відсутності звуків

Доволі часто діти під час розмови пропускають деякі звуки, здебільшого приголосні. Наприклад, замість «яблуко» кажуть «ябуко», замість «кавун» – «авун», замість «малина – «маина». У цьому випадку робота логопеда полягає в тому, щоб навчити дитину промовляти проблемні звуки.

Диференціація при заміні звуків

Нерідко діти плутають звуки, через що їхня вимова спотворюється й стає нерозбірливою. Найпоширеніші приклади, коли потрібна допомога логопеда:

 • диференціація звуків «с-ш» – дитина каже замість «шапка, мишка, іграшка – сапка, миска, іграска»;
 • диференціація звуків «р-л» – дитина промовляє «либа, голох, комал» замість «риба, горох, комар»;
 • диференціація звуків «л-в» – проблеми з вимовою цих звуків, плутання їх під час формулювання слів;
 • диференціація звуків «ш-ж» – в дитини проблеми з артикуляцією, через що ці звуки звучать під час мовлення майже однаково.

Правила диференціації звуків

Під час тренування логопеди використовують певні вправи на:

 • слухову увагу – дитина вчиться слухати правильну вимову та відрізняти її від дефектної;
 • артикуляцію – за допомогою спеціальної гімнастики тренують м’язи щелепи, щік, піднебіння, щоб навчити дитину правильно промовляти звуки;
 • розрізнення – логопед показує, як виглядають символи букв, що позначають проблемні звуки, а далі вчить дитину вимовляти спочатку ізольовані звуки, а потім у складах, словах, реченнях.

Вправи на диференціацію звуків

Під час роботи фахівець створює індивідуальні плани для кожної дитини, враховуючи її потреби та рівень розвитку. Він підбирає необхідні вправи та логопедичні ігри на диференціацію звуків, які допомагають пацієнту вдосконалювати навички мовлення. Під час роботи фахівець використовує картинки, аудіо- та відеоматеріали та інші дидактичні засоби. Найбільш ефективними вправами вважаються анаграми, чистомовки, скоромовки. Логопед з пацієнтом рухаються крок за кроком, від простих задач до більш складних, і доходять до завершальних етапів, де закріплюють здобуті навички.

Особливості диференціації звуків у дорослих

Здебільшого, порушення мовлення виправляють у дитячому віці. Але якщо цей процес не був успішним, доросла людина може мати дефекти вимови. За бажання це можна скоригувати за допомогою логопеда – процес диференціації звуків у цьому разі буде більш складним та довгим, потребуватиме багато терпіння. Але «поставити» правильну вимову в дорослому віці – цілком реально.

Диференціація звуків «Беттертон»

Наш центр допомагає дітям та дорослим виправити порушення мовлення. Тут працюють кваліфіковані логопеди, які знають, як провести успішну корекцію навіть у важких випадках. Вони використовують сучасні методи, підбирають цікаві ігрові вправи, щоб максимально залучити пацієнта у процес та досягти стійкого результату. Запишіться на консультацію, щоб дізнатися більше.

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *