Дитина з порушенням слуху

Дитина з порушенням слуху

Порушення слуху – це патологія, при якій людина не може нормально сприймати та диференціювати звуки. Це може бути пов’язано з ушкодженнями периферійного або центрального слухового аналізатору. Найбільш серйозну проблему становить порушення слуху в дітей. Близько 6 немовлят з 1000 народжуються з приглухуватістю.

Навігація по сторінці:

Також десь у 5% дітей слух погіршується протягом дорослішання. Це негативно впливає на перебіг психічного розвитку та заважає дитині опанувати мовлення, мати успіхи у соціалізації, навчанні. Тому важливо вчасно діагностувати патологію та скоригувати її, щоб дитина мала змогу розвиватись на одному рівні з однолітками.

Причини порушення слуху у дітей

Патологія може мати вроджену або набуту природу. У першому випадку її провокують генетична схильність та несприятливий перебіг вагітності. Наприклад, ризики підвищені, коли матір перенесла інфекційні захворювання, отруєння, сильні стреси, травми, мала шкідливі звички. Також причиною можуть стати важкі пологи, що супроводжуються гіпоксією. Набуті погіршення слуху розвиваються в дітей на тлі хронічних інфекційних захворювань, перенесених вірусних інфекцій, травм.

Класифікація порушень слуху в дітей

Патологію класифікують залежно від причини, характеру, форми, ступеню важкості. Існують 3 основні групи дітей з порушеннями слуху:

 1. Глухі – майже не здатні розпізнавати звуки та мають цю проблему з народження або з періоду, коли мовлення ще не встигло сформуватися.
 2. Пізнооглухлі – втратили слух вже після формування мовлення, тому мають здатність розмовляти хоча б на базовому рівні.
 3. Туговухі – слабочуючі діти, які частково втратили слух та мають проблеми з розвитком мовлення.

Окрім цього, порушення слуху може бути одно- та двостороннє. Найчастіше зустрічається другий випадок, але кожне вухо при цьому чує по-різному. Також приглухуватість може бути кондуктивною та нейросенсорною. У першому випадку порушення слуху тимчасове та пов’язане з ушкодженнями звукопровідного апарату, зокрема через запалення або травму. Такі патології зазвичай легко лікуються. У другому ж – це глибоке стійке порушення звукосприйняття, яке здебільшого є незворотним.

Також діти з порушенням слуху можуть мати різні ступені важкості патології. Усього їх 4, а визначаються вони шляхом аудіометрії. Усі залежить від того, на якій гучності дитина здатна сприймати звуки різних частот.

Як проявляється порушення слуху в немовлят

Доволі часто батьки не можуть розпізнати проблему вчасно. Через це втрачають дорогоцінний час, адже діти з вадами слуху не можуть нормально розвиватися без корекції. Вони потребують допомоги спеціаліста вже з перших місяців життя. Тому доцільно перевіряти слух в новонародженої дитини ще на етапі виписки з пологового будинку – сьогодні є методи, які дозволяють це зробити.

Окрім цього, батьків повинно насторожити, якщо немовля:

 • не реагує на голос батьків;
 • не проявляє зацікавленості до слухання звуків та не намагається їх відтворити;
 • не звертає уваги на звукові та музикальні іграшки;
 • проявляє надмірне збудження, роздратування;
 • не відкликається на своє ім’я;
 • не може опанувати навіть базові мовленнєві навички.

Зазвичай це стає помітно вже на 3-6 місяці життя. Чим раніше батьки фіксують проблему, тим більше в дитини шансів на успішну корекцію та здоровий розвиток.

Порушення слуху у школярів та підлітків

Дитяча приглухуватість та глухота – серйозна педагогічна проблема. Адже навчання дітей з порушеннями слуху проходить складніше та має свої особливості. При легкій та середній туговухості, яка вчасно була скоригована, є можливість піти у звичайну школу. Але дитині треба сидіти якомога ближче до вчителя, щоб мати можливість все чути та за потреби читати по губах. Вчитель, своєю чергою, має бути проінформований щодо цієї особливості та використовувати додаткові дидактичні матеріали. Плюсом буде знання жестового мовлення.

Також додатково школяр має займатися з сурдопедагогом, щоб закріплювати пройдений у школі матеріал. Існують спеціальні вправи та ігри для дітей з порушеннями слуху, які допомагають розвинути словниковий запас, «поставити» правильну артикуляцію, навчитися читати та писати. Завдяки цьому дитина не буде відставати від однокласників під час навчання.

Особливості інклюзивного навчання у «Беттертон»

У нашому центрі слуху працюють кваліфіковані сурдопедагоги та логопеди, які вміють знайти підхід до будь-якої дитини. Вони використовують сучасні методи корекції та знають, як допомогти пацієнтам з розладами будь-якого ступеню важкості. Наші фахівці працюють навіть з немовлятами. Вони підбирають спеціальні вправи на розвиток мовлення у дітей з порушеннями слуху, що допомагають їм навчитися розмовляти у короткі терміни. Також вони займаються навчанням пацієнтів дошкільного та шкільного віку.

Спеціалісти центру «Беттертон» підходять до роботи майстерно та професійно. У них в арсеналі є ефективні вправи та дидактичні ігри для дітей з порушеннями слуху, які допомагають навіть у важких випадках. Вони завжди працюють на результат. Запишіться на консультацію, щоб отримати план тренувань для своєї дитини!

Профілактика порушення слуху

Оскільки ця патологія в багатьох дітей є вродженою, матері треба відповідально поставитись до вагітності. Бажано в цей період берегтися від інфекцій, прийому антибіотиків та інших сильнодіючих ліків, стресів. Також варто слідкувати за раціоном та відмовитись від шкідливих звичок. Щоб знизити ризик розвитку порушень слуху у маленьких дітей, рекомендується вакцинувати їх від вірусів, вчасно лікувати запальні ЛОР-хвороби та регулярно проходити обстеження у лікаря.

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Коментар (1)

  • Софія Відповісти

   Підскажіть будь ласка, в мене в сімї майже у всіх проблеми із слухом починались із 30+ років , чи значить це що і у моєї дитини теж так буде? чи можна якось її вберегти?
   дякую

   30.11.2023 о 13:20
   • betteradmin Відповісти

    Науково немає доказів щодо генетичної глухоти. Ми рекомендуємо раз у 6 місяців перевіряти слух та тримати це питання на постійному контролі, щоб бути в курсі будь-яких змін.
    Тож напишіть нам – відправте заявку на консультацію до нашого лікаря-сурдолога https://bettertone.com.ua/uk/make-an-appointment/

    19.03.2024 о 16:30
  • Андатра Відповісти

   На жаль в наш час все більше і більше дітей страждають проблемами як із зором так на жаль і з слухом( я просто маю племінницю яка вже із 13років носить слухові апарати які доречі у вас і замовляли

   09.01.2024 о 03:31
   • betteradmin Відповісти

    Найголовніше виявити таку ситуацію на початку як вона з’явилась, щоб вона не прогресувала, а максимально підтримувати її хоча б на тому ж рівні.
    Нам дуже приємно , що Ви обираєте саме нас! Ми цінуємо та підтримуємо наших пацієнтів.
    При виявленні будь-яких питань, що стосуються Вашого слуху можете звертатись за посиланням : https://bettertone.com.ua/uk/make-an-appointment/

    19.03.2024 о 16:31

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *