Порушення слуху через шум

Порушення слуху через шум

Часто піддаєтеся дії шуму? Дізнайтеся, чим це може бути небезпечно, як себе захистити, і що робити, якщо слух почав падати!

Навігація по сторінці:

У повсякденному житті нас постійно оточують шуми різного ступеня гучності. Ми чуємо їх на вулицях, на роботі та навіть удома. Тим часом шум – це головна причина, через яку у людей розвиваються порушення слуху. Це важливо пам’ятати, щоб не втратити здатність сприймати звуки цього світу.

Отже, давайте спочатку розберемося, що таке шум. Цим терміном називають безладне звучання, сукупність неприємних сигналів, які заважають сприймати інші звуки, працювати, відпочивати і т.д. Може проявлятися у вигляді дзижчання, шипіння, дзвону, гудіння та інших звуків.
Все це створює надмірне навантаження на орган слуху та провокує розвиток приглухуватості. Давайте розберемося, чим небезпечний шум, і як захистити себе від його шкідливого впливу.

Види шуму

Існують різні чинники, якими класифікують шум. Насамперед, слід розрізняти внутрішній та зовнішній. У першому випадку ми говоримо про тинітус – людина чує звуки, у яких немає зовнішніх джерел, їх генерує слухова система. Якщо ви відчуваєте, що у вас заклало вухо, і шум відчувається всередині, зверніться до ЛОР лікаря – це може бути ознакою звичайної сірчаної пробки. Друга група шумів – це зовнішні, об’єктивні, мають конкретне джерело. Це може бути:  

 • шум вулиць – гул голосів, коливання вітру та інші звуки;
 • виробничий шум – від працюючих верстатів, конвеєрів та інших промислових агрегатів;
 • шум машин – від автомобілів, автобусів, трамваїв, метро тощо;
 • побутової – від кондиціонера, холодильника, пилососа, пральної машини та іншої побутової техніки. 

Крім цього, шуми поділяють на стаціонарні та нестаціонарні, широкосмугові та тональні, розрізняють за частотністю, природою виникнення та іншими критеріями. Кожен із цих видів по-різному впливає на організм.

Групи ризику

Висока небезпека втратити слух через шум є у людей, які: 

 • Працюють на виробничих підприємствах – зазвичай промислова техніка видає високий рівень шуму та вібрацій. Як правило, у працівників цехів згодом розвивається професійна приглухуватість.
 • Гучно слухають музику – це стосується і професійних музикантів, і любителів. Деякі музичні частоти можуть надсилати надмірний шум, особливо при прослуховуванні через навушники, а також на концертах, дискотеках та інших заходах.
 • Працюють у сфері перевезень – в аеропортах, громадському транспорті, вантажоперевезеннях, на залізницях тощо. Транспорт видає фонові звуки, які перевантажують слухову систему.
 • Живуть у галасливих місцях – біля жвавих трас, вокзалів, нічних клубів, аеропортів тощо.
 • Використовують у своїй роботі піротехніку, вогнепальну зброю, військову техніку – у цьому випадку може виникнути акустична травма, що негативно впливає на вуха та слух. 

В цілому ж, будь-хто з нас може зазнавати регулярного впливу шумів, які можуть спричинити порушення слуху.

Помилки про шумову втрату слуху

Є низка міфів, в які досі вірить багато людей: 

 • Шумова втрата слуху з часом проходить сама – ні, подібні порушення слуху далеко не завжди оборотні, і вилікувати їх можна лише на ранніх стадіях, звернувшись до лікаря.
 • Коли слух падає – це помітно одразу. Насправді людина може роками не підозрювати, що погано чує. Його слух погіршується поступово, і мозок адаптується до цього.
 • Слух падає лише за впливу дуже гучного шуму – частий вплив монотонних фонових шумів щонайменше шкідливо для вух.
 • Лише регулярний вплив шумів здатний викликати приглухуватість – це не так, слух може впасти навіть від разової акустичної травми. 

Небезпека шуму у молодому віці

Чим раніше людина втрачає гостроту слуху, тим більше це позначається на якості її життя. Людям, які втратили здатність нормально чути звуки у молодому віці, доводиться постійно носити слухові апарати чи імпланти та час від часу їх міняти. До того ж хвороба може прогресувати і з часом призвести до повної глухоти. Найчастіше це відбувається з тими, хто відмовляється від лікування та реабілітації.

Допустимий рівень шуму

Безпечним вважається рівень шуму в децибелах не більше 45-70. При цьому багато залежить від місця. Наприклад, на вулиці шум може досягати 60-70 дБ. А в житлових приміщеннях має бути нижчим. Зокрема, допустимий рівень шуму у квартирі чи будинку – це до 45 дБ вночі та до 55 дБ вдень.

Реабілітація та лікування слуху фотоЯк уберегти себе від шумового впливу

Лікарі центру «Беттертон» рекомендують використовувати спеціальні захисні беруші або навушники, щоб знизити шум на слухову систему. Їх можна замовити індивідуально – наші фахівці зроблять аксесуари зі зліпків ваших вух. Якщо ви часто користуєтесь навушниками, варто виготовити для них спеціальні амбушюри. Ці насадки підвищують якість звуків, що передаються від джерела, пригнічуючи шкідливі частоти та шуми.

Тимчасове та постійне зміщення порога слуху

Якщо у вас впав слух – це не означає, що тепер доведеться весь час прислухатися, перепитувати та пропускати важливу звукову інформацію. На ранніх стадіях розвитку приглухуватість можна зупинити і навіть повернути втрачений слух. Для цього потрібно звернутися до лікаря за перших ознак падіння слуху. Якщо ж у вас необоротна сенсоневральна приглухуватість – її можна коригувати за допомогою слухових апаратів. Всі ці послуги є у нас в центрі «Беттертон». Запишіться на прийом, щоб проконсультуватися щодо захисту слуху або його корекції!

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Коментар (1)

  • Ігор Відповісти

   Доречі досить цікава і інформативна стаття і тому в мене є питання, а якщо наприклад я працюю в офісі де всі вікна виходять на вулицю і ми досить часто чуємо шум міста і то взагалі все не тихо. чи може це якоь повпливати на слух ?

   02.12.2021 о 13:28
   • betteradmin Відповісти

    Важливо зрозуміти, який рівень шуму в офісі, чи є він небезпечним для слуху при постійному находженні у приміщенні.
    А також ми рекомендуємо використовувати індивідуальні захисні беруші, які позбавлять вас неприємностей) Замовити можна в будь-якому із наших центрів, а заявку залишайте тут https://bettertone.com.ua/uk/make-an-appointment/

    24.12.2021 о 14:45

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *