Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Способи лікування отосклерозу вуха: слуховий апарат або операція

Дата: Коментарі: 0

отосклероза уха

Отосклероз – це захворювання органів слуху, при якому уражається кісткова капсула вушного лабіринту. Як наслідок цього процесу нормальні елементи слухового органу стають патологічними. Локалізація процесу ураження кісткової тканини відбувається за принципом мозаїки, заповнюючи всю поверхню вушного лабіринту.

Причини і признаки отосклероза

Якщо лікар-отоларинголог діагностував у людини дане захворювання, необхідно задуматися про метод лікування отосклерозу вуха: слуховому апараті або операції.

Кісткова тканина розростається через те, що порушується нервове регулювання в організмі, харчування і баланс гормонів.

Раніше вчені сходилися на думці, що першоджерелом отосклероза була інфекція середнього вуха, проте сьогодні достеменно відомо, що виною всьому генетичне порушення, яке передається у спадок.

Крім спадковості, є ще ряд факторів, які можуть посилювати наявні проблеми:

 •         збої в роботі ендокринної системи (щитовидки, цукровий діабет);
 •         нервове напруження;
 •         потрапляння в середу з сильними шумами і вібрацією;
 •         гормональний дисбаланс в організмі;
 •         шкідливі звички (алкоголь, куріння).

Головним симптомом недуги є швидке зниження слуху. Також протікання хвороби може супроводжуватися шумом у вухах. Отосклерозу характерний прояв «парадоксального синдрому», при якому у хворого поліпшується слух в галасливій атмосфері.

Гірше він починає чути під час прийому їжі, одночасній розмові декількох людей і будучи сконцентрованим на чимось. Крім шуму людина може відчувати больові відчуття, поколювання, закладеність вух.

Не варто забувати про те, що в вусі знаходиться вестибулярний апарат, який відповідає за підтримання рівноваги. Таким чином, у людини, що страждає отосклерозом, порушується почуття балансу, виникають раптові запаморочення, що супроводжуються іноді нудотою і блювотою.

Форми отосклероза

Залежно від тяжкості перебігу хвороби вирішити проблему зможе або слуховий апарат, або хірургічне втручання. Категорії людей, найбільш схильні до отосклерозу – підлітки, люди від 20 до 40 років, жінки.

Найчастіше патологія розвивається в обох вухах, рідше – тільки в одному. Але з часом розростання кісткової тканини охоплює і здоровий орган.

Існують дві базові стадії хвороби:

 1. Гістологічна.

Тут можна побачити тільки ті зміни, які відбуваються в нормальній структурі кісток вушного проходу, при цьому відсутні явні симптоми і неприємні відчуття.

 1. Клінічна.

На даному етапі вже з’являються симптоми, що турбують людину. Причому вони можуть проявлятися як повільно, так і стрімко.

За критерієм локалізації вогнища запалення отосклероз буває:

 • Тимпанальний.

При цьому звук проводиться не чітко через фіксацію підстави стремечка.

 • Кохлеарний.

У хворого порушується сприйняття звуку з локалізацією патології в равлику.

 • Змішаний.

Функція проведення і сприйняття звуку порушується. Кісткове і повітряне звукопроведення підвищуються. Операція на такій стадії відновить слух до рівня кісткового проведення звуку.

Діагностика захворювання

На самому початку захворювання немає особливо помітних симптомів, розвиток патології відбувається поступово. Таким чином, пацієнти йдуть до лікаря вже тоді, коли їх слух істотно знижений. Головна мета отоларинголога – виявити наявність отосклерозу, а потім призначити в якості лікування або слуховий апарат, або операцію.

Методами діагностики є отоскопія і мікро отоскопія. Вони допомагають виявити перші ознаки отосклероза: відсутність сірки у вухах, атрофія тканин вушного проходу і слабка чутливість.

За допомогою аудіометрії лікар виявляє, чи порушено сприйняття мови пошепки, а також рівень провідності звуку крізь тканини. УЗД остаточно дозволить відрізнити отосклероз від інших вушних захворювань.

Як лікувати: консервативні та сучасні методи

Існує кілька варіантів лікування отосклерозу:

 • пройти курс лікування препаратами і вітамінами;
 • зробити операцію;
 • купити слуховий апарат.

Консервативний метод лікування прийнятний в тому випадку, якщо було виявлено дефіцит мікроелементів в уражених тканинах. Одужанню сприяють кальцій, бром, натрій, вітаміни груп А, В, Е.

Але потрібно розуміти, що подібне лікування дуже часто виявляється неефективним з огляду на те, що не робить належного впливу на серйозні вогнища патологічних процесів.

При більш серйозному розвитку захворювання передбачено хірургічне втручання. Операція здатна відновити слухові кісточки. За підсумком оперативного втручання 95% пацієнтів знову знаходять нормальний слух.

Однак є нюанс: такий позитивний результат гарантований, якщо виявлено тимпанальний отосклероз. В інших випадках хірургічний метод найчастіше виявляється малоефективним, тому що патологія доходить до равлика, яку відновити оперативно вже неможливо.

Залишається останній варіант: купити слуховий апарат. Пристрій не тільки відновить слух при наявності змішаного або кохлеарного отосклерозу, а й допоможе усунути фонові шуми. Але і тут є підводні камені: слуховий апарат максимально ефективний тільки на початкових стадіях розвитку хвороби.

Висновок напрошується сам собою: не варто затягувати похід до фахівця. Якщо ви виявили у себе будь-які симптоми або розумієте, що знаходитеся в потенційній групі ризику, обстежтеся на предмет розвитку отосклерозу, навіть якщо в даний період часу Вас нічого не турбує.

Своєчасне попередження розвитку патології здатне зберегти слух, що не посилює наслідки хвороби, а також підібрати найбільш щадний метод лікування у вигляді слухового апарату.

У клініці «Беттертон» Ви можете проконсультуватися з отоларингологом, який проведе ретельну діагностику, і індивідуально підбере слуховий апарат, виходячи з Ваших фізіологічних показників і потреб.

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ

Способи лікування отосклерозу вуха: слуховий апарат або операція
Оцініть статтю

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *