Після дайвінгу заклало вухо, що робити?

Після дайвінгу заклало вухо, що робити?

Любителі підводного пірнання піддають свої вуха серйозним випробуванням. Новачкам здається, що закладеність вух після дайвінгу – невинне явище, яке пройде само. В реальності ж все набагато серйозніше. Справа в тому, що під час глибоководного дайвінгу створюється сильний тиск на обидва вуха. Це може стати причиною травм і серйозних ускладнень в подальшому. Тому занурюватися потрібно грамотно, попередньо зробивши відповідні заходи.

Навігація по сторінці:

Безпечне занурення

Хоча у багатьох любителів гострих відчуттів і виникають проблеми з вухами після дайвінгу, це не означає, що потрібно відмовляти собі в задоволенні. Потрібно просто занурюватися грамотно, щоб не травмувати вуха. Адже основна проблема, яка становить загрозу для слухової системи дайвера – перепад тиску. Якщо його правильно вирівняти, занурення буде цілком безпечним.

продувание перед ныряниемЗробити це можна за допомогою відкриття євстахієвих труб. Це канал, який з’єднує вухо з носоглоткою. У спокійному стані він закритий спеціальним клапаном, що запобігає потраплянню інфекції у внутрішнє вухо. Однак коли в носоглотці виникає потік повітря з високим тиском, людина рефлекторно його відкриває. Це відбувається, зокрема, при звичайному ковтанні. Тобто, ми самі несвідомо вирівнюємо тиск багато разів протягом дня.

Однак дайвінг – ситуація нетипова, на яку наші вуха не розраховані. Він перешкоджає природному процесу вирівнювання тиску. Саме тому багато хто після занурення помічає, що заклало вуха.

Як вирівнювати тиск перед зануренням

Головне правило техніки безпеки дайвера – перед зануренням продуватися. Це необхідно для розкриття євстахієвих труб. Існує кілька методів вирівнювання тиску:

 • Маневр Вальсальви – найпоширеніший прийом. Потрібно затиснути ніздрі і спробувати зробити видих. В результаті тиск підвищується, і повітря з носоглотки переходить в барабанну порожнину, відкриваючи клапан слухової труби. Однак у цього способу є і свої мінуси. Не розрахувавши силу видиху, можна пошкодити м’які тканини середнього вуха і «круглі окра» внутрішнього.
 • Техніка Лоурі – відрізняється від попереднього прийому тим, що одночасно з видихом проводиться ковтання. Це підвищує ступінь безпеки.
 • Маневр Тойнбі – потрібно просто затиснути ніздрі і ковтнути, без видиху. В результаті повітря надходить в середнє вухо за рахунок нагнітання язиком. Таким чином проблема зі слуховою трубою виявляється успішно вирішена.
 • Маневр Френзеля – затиснувши ніздрі, потрібно спробувати вимовити звук «К», постаравшись зробити це з максимальним зусиллям. Внаслідок цього задня частина язика піднімається, що створює необхідний тиск для відкриття євстахієвої труби.
 • Техніка Едмондс – потрібно напружити м’язи глотки і м’яке піднебіння, а потім посувати щелепою взад-вперед і зробити маневр Вальсальви.
 • Метод довільного відкриття – необхідно напружити м’яке піднебіння і злегка висунути щелепу, ніби імітуючи позіхання. Це найскладніша техніка, якою зазвичай володіють досвідчені дайвери.

Чому необхідно продуватися?

Навіть при незначному зануренні на вуха чиниться тиск, барабанна перетинка поступово прогинається всередину. Починаючи з глибини 1,2 метри різниця між тисками збільшується. Це проявляється у відчуттях дайвера, що вуха болять. На дистанції 2 метри вглиб вже рвуться тканини і судини барабанної перетинки, що загрожує перфорацією і гематомами. Євстахієві труби блокуються, тому вирівняти тиск вже неможливо.

Починаючи з глибини 2,5 метрів виникає сильна баротравма. Середнє вухо заповнюється слизом і кров’ю навколишніх тканин. В результаті тиск вирівнюється за рахунок рідини, тому біль може спадати. А на глибині від 3 метрів барабанна перетинка рветься, і рідина заповнює середнє вухо.

Щоб уникнути цих ризиків, рекомендується продуватися перед зануренням, а також далі після кожного спуску на глибину. Тобто, як тільки тиск змінюється, його відразу ж слід вирівнювати. В іншому випадку нирець може помітити, що заклало вухо, з’явився біль, запаморочення, відчуття холоду в слуховому проході. І згодом слух відновлюється досить довго. А у завзятих дайверів після частих занурень і зовсім може розвинутися приглухуватість. Читайте детальніше  Туговухість та Глухота – причини, види, лікування.

Проблеми з вухами після дайвінгу

Багатьом знайоме відчуття, коли заклало вухо після дайвінгу. Особливо це стосується новачків, які не пройшли нормального інструктажу і не розбираються в тонкощах пірнання. Не варто недооцінювати цю проблему, вона може спровокувати досить серйозні наслідки.

Баротравма вуха

В процесі спуску з аквалангом ризик травмувати вухо перепадами тиску найвищий. Крім того, що барабанна перетинка може бути перфорована, вушні канали забиваються слизом і частинками прилеглих тканин.

баротравма ухаТак проявляються баротравми зовнішнього вуха. В результаті вуха болять після пірнання, відчувається закладеність.

При більш глибокому зануренні без продування може бути травмовано середнє вухо – порушується положення слухових кісточок (ковадла, молоточка і стремена). Ці елементи транслюють коливання від барабанної перетинки до внутрішнього вуха. Тому людина відчуває, що вухо після дайвінгу чує гірше.

При сильному перепаді тиску травмується внутрішнє вухо. Людина відчуває глухоту, тиннитус (що таке тинитус, читайте тут), запаморочення. Якщо пошкоджені структури равлика, розлад слуху може бути постійним. Однак нерідко люди, у яких після моря заклало вухо, помічають поліпшення слуху вже через кілька годин.

Чи можна пірнати з баротравмою вуха?

Якщо в процесі попереднього плавання з аквалангом вуха були закладені, краще утриматися від підводних спусків найближчим часом. Потрібно звернутися до лікаря, прийняти прописане лікування і почекати, поки слухова система відновиться. В іншому випадку виникає небезпека безповоротно втратити слух. Крім того дайвер ризикує інфікувати внутрішнє вухо.

Запаморочення (вертиго)

головокружения-вертиго

У тих, хто занурюється на велику глибину без дотримання техніки безпеки, можуть пошкодитися вестибулярні функції. Це проявляється досить неприємними запамороченнями. Здається, ніби весь світ обертається навколо. За відчуттями це нагадує сильне алкогольне сп’яніння. Але на жаль, проходить набагато довше. Найчастіше вертиго починається у людини вже в процесі перебування під водою і триває приблизно 2-6 тижнів. Іноді цей ефект виникає при односторонньому навантаженні. Наприклад, коли дайвер відчуває, що заклало ліве вухо, і мозок невірно інтерпретує цю стимуляцію. Зазвичай подібні симптоми проходять після усунення причини.

Декомпресійна хвороба внутрішнього вуха

Дана проблема не має відношення до баротравми і провокується декомпресією. У цьому стані в равлику, півколових каналах та інших порожнинах внутрішнього вуха, які заповнені рідиною, утворюються крихітні бульбашки. При цьому людина відчуває, що заклало вухо після купання, також може відчуватися шум у вухах і запаморочення. Потрібно негайно звернутися до лікаря, оскільки декомпресійна хвороба здатна привести до серйозних ускладнень.

Беруші для дайвінгу

Щоб знизити ризик баротравми та інших проблем в процесі пірнання, потрібно використовувати спеціальні беруші для дайвінгу. Вони захищають вухо від попадання води і мікробів під час занурення. Ці аксесуари будуть корисні не тільки аквалангістам, але і тим, хто займається водним спортом і просто любить поплавати. Більш детально про беруші на сторінці Виготовлення індивідуальних берушей.

Справа в тому, що навіть якщо не занурюватися глибоко під воду, можна завдати шкоди слуховій системі. Багатьом знайоме відчуття, коли заклало вухо водою. Слух при цьому падає, відчувається дискомфорт, сірка всередині каналів набухає. Згодом такий стан може стати причиною запалення. Тому якщо водою заклало ліве вухо, є ризик лівостороннього отиту. Спеціальні затички для вух для дайвінгу вирішують цю проблему.

Поради пірнальникам

Перед зануренням краще потренуватися, продутися заздалегідь. Пірнати краще ногами вниз – так легше виконувати маневри для вирівнювання тиску. Голова при цьому повинна бути задерта вгору – це полегшить відкриття слухових труб. При зануренні бажано продуватися якомога частіше. Якщо відчуваєте дискомфорт – краще піднятися на поверхню.

Що робити, якщо вухо заклало водою? Коли це відбувається без розриву барабанної перетинки, швидше за все, всередині просто набухла сірка. Потрібно влити в канал кілька крапель олії камфори або борного спирту. Якщо це не спрацювало – пройти обстеження у отоларинголога.

Якщо заклало вухо, і є підозра на баротравму, рекомендується якомога швидше  показатися ЛОРу. Сам слуховий прохід бажано закрити стерильним ватним тампоном або марлею – щоб всередину не потрапила інфекція. Особливо це актуально для дайверів з болем у вухах, у яких є підозра на перфорацію барабанної перетинки.

Якщо болять вуха після дайвінгу, що робити? Кращим рішенням буде звернутися до отоларинголога. Він пропише назальні краплі, які розсмоктують скупчення тканин в євстахієвій трубі. Якщо лікарні поблизу немає, можна придбати їх самостійно. Однак варто пам’ятати, що подібне лікування знімає симптоми, але не усуває проблему повністю.

Не знаєте, що робити, якщо закладено вухо? Запишіться на консультацію до фахівців центру «Беттертон». Вони безпомилково визначать причину і призначать ефективне лікування. Це дозволить швидко відновити слух і уникнути ускладнень надалі.

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ * експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  * Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
  • заповнення і відправки форми запису на сайті;
  • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *