Приглухуватість та глухота – причини, симптоматика, види, ступені, лікування

беттертон осмотр консультация

Приглухуватість та глухота – причини, симптоматика, види, ступені, лікування

Приглухуватість та глухота заважають людям повноцінно розчути звуки. Чим більше ступінь приглухуватості, тим менший діапазон здатна розчути людина, а при глухоті ця здатність втрачається повністю. Пацієнти з діагнозом «приглухуватість» зазвичай чують звуки певних частот, на великій гучності. Вона може бути одно- або двосторонньою, при цьому ступінь ураження слуху на кожному вусі буває різною. Взагалі, діагностика та методи терапії аналогічні як для приглухуватості, так і для глухоти, тому обидва цих захворювання об’єднані у загальну групу.

Слухові розлади можуть бути обумовлені проблемами звукопровідного або ж звукосприймаючого апарату. У першому випадку мова йде про ураження зовнішнього та середнього вуха, у другому – внутрішнього, а також мозкових центрів. Часом зустрічаються патології обох цих апаратів.

Щоб розібратися у природі розладів слуху, слід зрозуміти, як влаштована ця система. Слуховий аналізатор крім вуха включає слуховий нерв та відповідні центри у корі головного мозку. Зовнішнє й середнє вухо сприймає звуки, внутрішнє – кодує для подальшої передачі мозку, де відбувається розпізнавання та аналіз акустичної інформації. Вона надходить у вигляді нервових імпульсів, які потім порівнюються із закладеними до нашої пам’яті «програмами». Це свого роду комп’ютер, але більш складний та багатогранний, природний. І якщо хоч один з елементів дає збій, в людини виникають проблеми зі слухом.

За сприйняття звуків відповідають елементи зовнішнього та середнього вуха. Акустична хвиля проходить крізь барабанну перетинку, потім по слуховим кісточкам передається до равлика внутрішнього вуха, де їй належить пройти трансформацію. Саме тут відбувається генерація електричних імпульсів, які далі за допомогою нервових волокон надходять до мозкових центрів. Залежно від локалізації уражень слухової системи, їх підрозділяють на патології звукопровідного, або ж звукосприймального апарату.

Види приглухуватості та глухоти

Дані захворювання класифікують залежно від різних параметрів. Виділяють наступні види приглухуватості (як і глухоти):

 • Вроджена – у більшості випадків спровокована несприятливим перебігом вагітності або спадковими факторами, часто розвивається внаслідок перенесених матір’ю інфекційних хвороб, діагностується у дитинстві ЛОР-лікарем, або ж невропатологом або сурдологом.
 • Набута – розвивається протягом життя під впливом несприятливих факторів (гучних звуків, хвороб, травм), також може бути пов’язана з віковими змінами, підрозділяється на 2 групи:
  • Рання – проявляється у віці до 5 років
  • Пізня – виникає після 5 років

Не менш поширеним явищем вважається раптова глухота, при якій слух знижується стрімко. Цей процес може займати кілька днів, а часом і кілька годин. Загалом з цією проблемою стикається кожна з 5 тисяч осіб на планеті віком від 30 до 60 років. При цьому частіше зустрічається глухота на одне вухо, ніж двостороння.

Діагностуючи слухові розлади, важливо спочатку визначити локалізацію ураження, а потім виявити ступінь втрати слуху.

О способах восстановления слуха фото

Ступені приглухуватості (глухоти)

Залежно від ступеня ураження слухового аналізатора, людина здатна розпізнавати звуки певних частот та гучності. Всього їх 5:

 • Приглухуватість 1 ступеню – легке порушення, при якому поріг сприйняття звуків підвищується до 20-40 дБ, звичайна мова чується з відстані 4-6 метрів, а шепіт – з 1-3 м
 • Приглухуватість 2 ступеню – поріг зсувається до 41-55 дБ, здатність чути звуки середньої гучності доступна на відстані не більше 4 м, а шепіт – на дистанції до 1 м
 • Приглухуватість 3 ступеню – сприйняття звуків тихіше 56-70 дБ стає недоступним, шепіт не чутний, звичайна мова сприймається тільки на близькій відстані (до 1 м)
 • Приглухуватість 4 ступеню – важкий розлад слуху, що робить неможливим чутність звуків гучністю менше 71-90 дБ та розпізнання мови навіть на малих дистанціях
 • Приглухуватість 5 ступеню – поріг сприйняття зсувається до 90 дБ, пацієнт здатний почути лише гучний крик

Найчастіше люди звертаються за лікарською допомогою на тому етапі, коли в них спостерігається приглухуватість 3-4 ступеню. Оптимальним рішенням для них стають слухові апарати підвищеної потужності. Підбирати їх необхідно з урахуванням індивідуальних потреб майбутнього користувача. При цьому виконується тонке налаштування за допомогою комп’ютерного обладнання.

Нейросенсорна приглухуватість

Коли у роботі звукосприймального апарату людини виникають відхилення, розвивається сенсорна приглухуватість. Вона пов’язана з ураженням слухового нерву, яке зазвичай супроводжується шумом у вухах поряд з падінням слуху. Найчастіше це відбувається внаслідок вікових змін, коли відмирають волоскові клітини внутрішнього вуха. У цьому випадку нейросенсорна туговухість не підлягає лікуванню, оскільки ураження незворотні.

Розвиток цього захворювання відбувається у 3 стадії:

 • Гостра – погіршення слуху розвивається стрімко, у середньому за 4 тижні
 • Підгостра – формується у період 1-3 місяці
 • Хронічна – спостерігається після 3-го місяця падіння слуху

Нерідко різке падіння слуху обумовлено інтоксикацією промисловими шкідливими речовинами, ототоксичними лікарським препаратами або алкоголем. У цьому випадку як правило розвивається двостороння сенсоневральна туговухість.

Чи виліковна глухота?

У випадку зі слуховими розладами необхідно спочатку визначити їх причину, а потім підбирати методи терапії. Загалом вони діляться на дві великі групи:

 • Консервативні – ефективні при швидкому реагуванні на різке падіння слуху під впливом різних факторів – акустична травма, запальні процеси, прийом антибіотиків тощо. При ранньому зверненні слух вдається відновити на 90%, але якщо момент упущено, даний тип терапії вже не дасть результатів.
 • Оперативні – дозволяють ефективно компенсувати слухову втрату. Розрізняють 2 підходи:
  • Підбір слухових апаратів, які налаштовуються індивідуально під пацієнта, покращують звукосприйняття, дають можливість повноцінної соціалізації, не вимагаючи при цьому хірургічних втручань;
  • Встановлення кохлеарних імплантатів – призначається при сильних ураженнях слуху, коли звичайні слухові апарати не можуть забезпечити необхідну компенсацію.

Поради щодо поліпшення слуху при приглухуватості

Досить ефективною допоміжною практикою у даному випадку вважається масаж вух,який може доповнити основний вид корекції, при відсутності протипоказань. Робити який рекомендується тричі на день.Перш ніж розпочинати такий курс, варто порадитися зі своїм лікарем. Основні вправи:

 • Масаж вушних раковин до стану приємного тепла (близько 10 хвилин)
 • Сильні натискання на вуха з двох сторін з подальшим повільним відпуском – 10 раз
 • 10 легких відтягуваннь вушних мочок у поєднанні з тиском на козелки
 • При закритті вух долонями – 10 синхронних постукувань пальцями по черепу, при правильному виконанні повинні чутися звуки барабану в голові
 • 12 різких закриттів та відкриттів вух долонями

Цей нескладний комплекс вправ допоможе підтримувати рівень слуху в нормі, при легкому ступені зниження, коли мова про слухопротезування ще не йде, але проблема є, уникаючи подальшого погіршення.

Проблему приглухуватості  не можна недооцінювати. Вона є важливою, оскільки це захворювання часом веде людину до соціальної ізоляції. Особливо важко доводиться тим, хто страждає ним з дитинства. Адже якщо не виявити проблему вчасно, дитина може бути приречена на німоту. Саме від можливості чути залежить формування мовного апарату малюка. Крім двосторонньої приглухуватості, нерідко зустрічається глухота на одне вухо, інвалідність при цьому можна оформити, звернувшись до відповідних структур за місцем проживання.

Помітили в себе або своєї дитину проблеми зі слухом? Зверніться по допомогу фахівців якомога раніше! У нашому центрі «Беттертон» вам з максимальною точністю визначать ступінь ураження, поставлять діагноз та запропонують способи компенсації. Щоб записатися на прийом, пройдіть за посиланням http://bettertone.com.ua/uk/contacts.

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ * експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  * Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
  • заповнення і відправки форми запису на сайті;
  • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *