Турбота про слух дітей — завдання батьків

консультація отоларинголога у києві

Турбота про слух дітей — завдання батьків

В центр «Беттертон» за консультаціями та допомогою звертаються не тільки зрілі та літні пацієнти. На жаль, все частіше нашим фахівцям наносять візити батьки, стурбовані станом своїх чад. Дитяча приглухуватість, набуває все більших масштабів, і спонукала нас написати цю ознайомлювальну статтю для дорослих людей, у сім’ях яких виховуються малюки.

Ми постараємося докладно описати причини появи цієї неприємної недуги, поговоримо про профілактичні заходи та варіанти повернення слуху тим дітям, яким вже поставлений неприємний діагноз.

Дитина потребує відмінному слуху

Не варто недооцінювати значення хорошого слуху у юному віці. Засвоюючи з допомогою органів слуху інформацію ззовні, дитина вчиться пізнавати навколишній світ, читати, сприймати музику. Крім того, саме за допомогою слуху вона може отримувати попередження про небезпеку і розвивати власні мовленнєві навички.

Приглухувата дитина позбавлена можливості насолоджуватися світом, сповненим різноманітних шумів і звуків, їй стає недоступним повноцінне спілкування з однолітками, у зв’язку з чим блискуча перспектива, яку, треба думати, плекає в мріях кожна людина для своєї дитини, стає примарною.

Органи слуху та їх функції

Невелике пояснення у цій сфері необхідне тим, хто хоче навчитися розбиратися в умовах і станах, що позитивно або негативно впливають на стан слуху дітей. Вухо людини має три відділи — внутрішній, середній та зовнішній:

 • равлик — частина внутрішнього вуха, яка спрямовує до мозку сигнали, що стосуються звуків. Рідина, що заповнює її камери, коливається під час рухів слухових кісточок, розташованих в середньому вусі. Волоскові сенсорні клітини в результаті отримують достатню стимуляцію для того, щоб перетворити звукові вібрації в імпульси, схожі з електричними;
 • ереднє вухо відрізняється конструкцією підвищеної складності та являє собою порожнину, розташовану в скронях. Цю порожнину утворюють три мініатюрних слухові кісточки — стремінце, ковадло і молоточок. Середнє вухо є провідником звукових хвиль між внутрішнім вухом і барабанною перетинкою;
 • вушна раковина — це зовнішнє вухо, головним завданням якого є збирання і передавання звукових хвиль від барабанної перетинки.

Саме електричним імпульсам ми зобов’язані тим, що наш мозок може сприймати звуки. Як видно з вищевикладеного, щоб сигнали в точності доходили до мозку, необхідна коректна робота кожної з ділянок ланцюга. Будь-яка проблема в середньому вусі, барабанній перетинці, слуховому проході неминуче призведе до зниження слуху. До сумних наслідків можуть призвести отит, набряк, запалення, травма.

Самостійна перевірка слуху

Основна відповідальність за якість звукосприйняття у дитини лягає, безумовно, на плечі батьків — адже вони завжди поруч. Лікар-сурдолог може лише діагностувати захворювання і призначити лікування. Але контроль за поточним станом здоров’я батьки цілком повинні покласти на самих себе.

Цікаво, що вже на 20 тижні вагітності органи слуху у плода вже повністю розвинені. Новонароджені можуть розрізняти присутні звуки, крім того, вони визначають висоту та інтонацію голосу. Тому важливо з самого народження починати стежити за гостротою слуху дитини.

Існує кілька підказок, які допоможуть не проґавити погіршення і вчасно вжити відповідних заходів. Ступінь зниження слуху обумовлює симптоми, які можуть проявлятися всі разом чи поодинці.

Діти молодшого та середнього шкільного віку, якщо виникають проблеми зі слухом, можуть описати свої відчуття самостійно. Як правило, це скарги на погану чутність голосу вчителя під час уроку.

Етапи мовленнєвого та мовного розвитку дітей до 5 років

Звіртеся з наведеною нижче інформацією і порівняйте поведінку своєї дитини з поведінкою, яка вважається нормальною.

 • Досягнувши 9-місячного віку дитина починає розуміти односкладові слова типу «мама», «тато» і «так».
 • До 10 місяців дитячий лепет починає віддалено нагадувати членороздільну людську мову. Дитина демонструє вміння вимовляти не просто звуки, а цілі склади. Природно, малюк, у якого були б порушення слуху, зробити цього був би не в змозі.
 • Переступивши річний рубіж, дитина починає цілком стерпно оперувати декількома словами, з часом її лексикон поповнюється і до півтора року вона може включатися в розмову, вказувати на знайомі предмети та відповідати на запитання, використовуючи невеликий словниковий запас у 20-40 слів або коротких речень.
 • У два роки відбувається грандіозне розширення словникового запасу, який досягає вже 150 слів. Мову дитини з легкістю розуміють сторонні люди, а не тільки самі батьки. Вона з цікавістю слухає книги, які їй читають. Словосполучення набувають переконливість і усвідомлення.
 • З 3 до 5 років дитина може проявляти емоції, ставити питання, чітко і ясно вимовляти знайомі слова, яких на цей час налічується близько 2 тисяч. Діти, що нормально розвиваються без будь-яких порушень, прекрасно розуміють співрозмовників, не перепитують і не напружуються, прислухаючись.

Якщо є легка затримка розвитку промови, не варто панікувати: відставання цілком можна пояснити характером дитини. Сюди входять гіперактивність і неуважність. Проте фахівці вважають, що не варто ризикувати: при періодичних проявах симптомів приглухуватості, відведіть дитину до ЛОРа, який має у розпорядженні всі найсучасні дослідницькі методики.

Засоби перевірки слуху, які використовує ЛОР-лікар в Центрі «Беттертон»

Акустичні здібності — навіть у дітей раннього віку — досліджують, застосовуючи АСВП (акустичні стовбурові викликані потенціали), ОАЕ (отоакустичну емісію) і тимпанометрію. Тестування може проводитися під час сну або відпочинку дитини і не спричиняє неприємних відчуттів:

 • проводячи АСВП дитині пропонують надіти навушники, куди здійснюється подача тональних сигналів або клацань. В результаті цього діагностичного заходу лікар оцінює дані про стан слухового аналізатора;
 • з допомогою ОАЕ можна перевірити, як функціонує равлик. Сигнали у вухо надсилаються через маленькі динаміки. По тому, як буде реагувати на них равлик, спеціаліст зрозуміє, наскільки добре себе почувають сенсорні волоскові клітини;
 • дослідження за допомогою тимпанометрії дозволяють судити про стан і функціональні характеристики середнього вуха і барабанних перетинок. Рухливість останньої відстежується через штучно викликані перепади тиску.

Широко використовуються також поведінкові тести. Як додаткове експериментальне дослідження застосовується ігрова аудіометрія. Лікар спостерігає за реакцією дитини на аудіометр, що видає слабкі звуки. Цей тест застосовується тільки до дітей, які досягли 3-річного віку, для більш юних більше підходить відео ряд або анімовані ігри.

За якими параметрами оцінюється слух

В Центрі «Беттертон» так само, як і у всіх провідних світових центрах слуху, дослідження, проведені фахівцями, відображаються на аудіограмі у вигляді графічної кривої. Тут фіксується гострота слуху в певному діапазоні — від низьких до високих частот. Розшифрувавши графік, лікар зможе чітко розпізнати тип і рівень порушення слуху, на підставі чого згодом буде обраний спосіб корекції та реабілітації слуху.

Які заходи треба вжити, щоб запобігти виникненню приглухуватості: 5 простих правил

 • По-перше, забудьте про самолікування, яке може призвести до незворотних наслідків. Часто діти страждають від таких ситуацій, як запущений отит, підібрані люблячими батьками вушні краплі та використання сильнодійних антибіотиків. Якщо ви не є фахівцем-сурдологом, в жодному разі не намагайтеся призначати препарати дитині, ґрунтуючись на особистому досвіді або знаннях.
 • По-друге, слідкуйте, щоб маля не залишалося без нагляду наодинці з небезпечними предметами — дрібними або гострими. Напевно, допитливість візьме гору і дитина захоче засунути незнайомі речі собі в слуховий прохід.
 • По-третє, не слід включати радіо або телевізор на повну потужність, навіть якщо дитина не спить. Поки діти перебувають в тендітному віці, не дозволяйте їм користуватися навушниками.
 • По-четверте, вчасно звертайтеся в поліклініку під час простудних захворювань. Гланди, де скупчуються бактерії, сусідять із середнім вухом і легко можуть його інфікувати. Навіть тривалий кашель може мати небезпечні наслідки, тому що дитина, надто напружуючись, може травмувати один з органів слуху.
 • П’яте, не витрачайте час на роздуми, якщо перші симптоми приглухуватості вже стоять на порозі. Найчастіше своєчасне звернення до фахівця позбавляє батьків від багатьох турбот згодом.

Як бути, якщо дитина страждає на туговухість

Більшість батьків, почувши діагноз, починають панікувати та з острахом заглядати до майбутнього малюка. Хоча розумніше було б залишити емоції при собі та довідатися якомога більше про цю недугу — причини, наслідки й лікування. Дитина з таким діагнозом потребує підвищеної уваги і з боку лікарів, і, само собою, з боку батьків. Чітко сплановані дії, запропоновані фахівцями центру «Беттертон», допоможуть вирішити проблему зі слухом.

Яких лікарів слід відвідати

 • Насамперед варто відвідати дитячого ЛОРа в районній поліклініці. Можливо, після проведення діагностичних заходів буде потрібно лікування, яке не забере багато часу.
 • Сурдолог є більш кваліфікованим фахівцем в області слуху. При необхідності він призначить і проведе додаткові дослідження, підбере слуховий апарат і займеться усуненням дефектів — супутників поганого слуху, наприклад, попрацює разом з малюком над комуникативністю та координацією рухів.
 • Сурдопедагог – його послуги будуть потрібні при важкому ступені приглухуватості, коли спостерігаються труднощі з промовою.

Підрозділ приглухуватості на типи

Погане звукосприйняття, крім іншого, може бути й спадковим захворюванням. Але й інших чинників, що зумовлюють її виникнення, є чимало. Справжню причину виявляють тільки на підставі декількох обстежень. Розрізняють два типи цього захворювання.

Кондуктивна приглухуватість пов’язана з втратою здатності розпізнавати звуки через порушення провідності, що локалізується в середньому або зовнішньому вусі. Примітно, що це захворювання необов’язково має бути хронічним, бо часто після усунення причини, що його викликала, всі симптоми безслідно зникають.

В ряді причин перші місця займають сірчані пробки, травми, запалення, пухлини. При скупченні в порожнинах середнього вуха рідини — що часто зустрічається при отитах різного ступеня тяжкості — рекомендується медикаментозне лікування. За інших обставин показане хірургічне втручання або придбання слухових апаратів.

Нейросенсорна приглухуватість виникає внаслідок ушкоджень равлика, іноді виникає внаслідок травмування нервового шляху. Вона характеризується втратою сприйняття якості й гучності. Орган слуху у цьому випадку не здатний до сприйняття звуків і вони стають не настільки чіткими і розбірливими, як раніше. Виною тому може стати застосування токсичних медикаментів, вікові зміни, часте перебування у місцях, де рівень шуму перевищує норму. Така форма приглухуватості не піддається медикаментозному та хірургічному лікуванню. На допомогу приходять кохлеарні імпланти, але частіше пацієнти зупиняють вибір на відповідних моделях слухових приладів.

Як визначають ступінь приглухуватості

Існує всього чотири ступені цього захворювання та ідентифікують їх по нижніх меж сприйманого звуку в децибелах, після чого лікар може дати рекомендації, що ведуть до усунення проблеми, призначити відповідне лікування або порекомендувати слуховий апарат.

Ступінь порушення Зразки звуків Мінімальний рівень звуку, що сприймається, дБ Способи вирішення. Представлені загальні рекомендації. Більш детальні сурдолог дає рекомендації в приватному порядку.
хороший слух шурхіт листя, цокання годинника від 20 дБ немає
I рівень Шепіт, клацання пальцями 20-45 дБ Труднощі зі сприйняттям звичайної мови. Потрібен слуховий апарат і розміщення за першою партою.
II рівень Звичайна мова 45-60 дБ Мову можна зрозуміти тільки при наближенні. Потрібен слуховий апарат, заняття з сурдологами, можливе використання бездротових технологій.
III рівень Мова підвищеної гучності, дверний дзвінок 60-75 дБ Пацієнт сприймає тільки гучні звуки. Виправити ситуацію може тільки слуховий апарат.
IV рівень Звуки грози, дитячий крик, дзвінок телефону 75-90 дБ Тільки з наближенням до джерела звуку можна розібрати гучну мову. Потрібен слуховий апарат.
Повна глухота Ревіння вантажівки або бензопили понад 90 дБ Реабілітація можлива тільки з допомогою слухового апарата або кохлеарного імпланта.

Надайте своїй дитині посильну допомогу

Прагнення батьків відгородити маленьку істоту від проблем цілком зрозуміло і заслуговує поваги. Однак необхідно розуміти, що лікар, до якого ви прийдете на обстеження, повинен мати високу кваліфікацію і, бажано, великий досвід. При виконанні цієї умови сучасна медицина, що за останні роки зробила крок далеко вперед, готова надати вам все необхідне для грамотного вирішення проблеми.

Компетентний в питаннях слуху виробник слухових апаратів Starkey разом з фахівцями центру «Беттертон» знайдуть індивідуальний підхід до вашої дитини і візьмуть до уваги всі наявні нюанси.

Дисфункція органів слуху може бути повністю усунута, щоб дитина мала можливість вести повноцінне і насичене маленькими радощами існування — спілкуватися з однолітками, навчатися і невпинно розвиватися. При виборі апарату лікар віддасть належне цілому ряду обставин: віку дитини, гостроті її слуху, способу її життя.

Типи слухових пристроїв розрізняються, і той, що підійде одному пацієнту, виявиться абсолютно неприйнятним для іншого:

 • Завушний слуховий апарат (BTE). Зовсім маленьким дітям призначають апарати такого типу. Вони компактні та розташовуються за вухами, мають різні колірні відтінки й рекомендовані пацієнтам з легким та важким ступенем втрати слуху;
 • Внутрішньовушний слуховий апарат (ITE). В загублений світ звуків підліткам від 15 років допоможуть зануритися внутрішньовушні пристрої. Перед виготовленням приладів з вуха знімається індивідуальний зліпок. Застосовується при будь-якому ступені приглухуватості, виключаючи четвертий;
 • Слуховий апарат із зовнішнім ресивером (RIC). Призначений для дітей більш старшого віку. Мікрофон тут розміщений в самому корпусі, зате ресивер виводиться на зовнішню частину і розміщується в слуховому каналі. Моделі цього класу виглядають досить привабливо і рекомендовані при трьох перших рівнях приглухуватості.

Чи має значення число слухових апаратів?

Відповідь тут однозначна: якщо має місце двостороння втрата слуху, застосовуйте бінауральне рішення, іншими словами, необхідне придбання двох пристроїв.

Крім слухових пристроїв в області реабілітації активно застосовується безліч корисних аксесуарів, які допомагають дітям не відчувати себе ущемленими. З бездротовою технологією учні шкіл обмінюються інформацією, спілкуються, прослуховують музику, дивляться кінопродукцію.

Цифрова радіо система сприяє передачі звуків, минаючи будь-які спотворення. Завдяки технології SoundLens, що використовується у наших апаратах, мова сприймається приглухуватою дитиною так само, як і її однолітками, що добре чують, – рівною, чіткою, плавною.

Кілька правил, яким повинні навчити батьки дитину

Крім придбання хорошого слухового апарату батьки можуть навчити дітей простим, але дуже дієвим методам, що дозволяють швидше освоїтися в навколишньому просторі:

 • радьте дитині завжди дивитися на співрозмовника, щоб сприймати не лише його голос, а й помічати рухи та артикуляцію, а також вираз обличчя;
 • наполягайте на тому, щоб дитина уникала перебивати мовця, тому що іноді зрозуміти те, що не вийшло розібрати спочатку, вийде по ходу бесіди;
 • при непорозуміннях радьте ввічливо перепитувати;
 • навчіть дитину коротко резюмувати все сказане співрозмовником, щоб той розумів, яка інформація потребує повторення.

Слухові апарати від виробника з світовим ім’ям Starkey і ваша підтримка допоможуть дитині адаптуватися в будь-яких умовах і ніколи не відчувати дискомфорту при спілкуванні.

Не варто переживати і боятися, якщо раптом дитині поставлений діагноз, пов’язаний зі слабкістю слуху. Існує багато можливостей спробувати впоратися з ускладненнями, що виникають. Не падайте духом, а головне, змусьте свою дитину повірити, що все найкраще ще попереду — хай вона з оптимізмом дивиться в майбутнє. А для того, щоб робити це було набагато зручніше, ознайомтеся зі слуховими рішеннями Starkey — деколи вони просто творять чудеса.

Сурдологи найвищої кваліфікації, які приймають у центрі «Беттертон», завжди готові вислухати вас. Один і наших фахівців — Оганян Христина Альбертівна — проводить консультації, підбирає правильні слухові рішення, надає батькам вичерпну інформацію з питань слуху.

Кожного маленького пацієнта, який прийшов до нас, ми супроводжуємо протягом п’яти років. Для вашої зручності працює адміністратор, який буде нагадувати про призначені вам відвідини і дасть інформацію про візити, що вже сталися.

Приходьте до нашого центру, що розташований за адресою вул. Нивська, 2 Л, Святошинський район або попередньо записуйтеся на приймання за телефонами:

(044) 222 88 07

(096) 634 48 48

(066) 447 27 47

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *