Перфорація барабанної перетинки: причини, симптоми і лікування

беттертон-осмотр-консультация-детского-лор-врача

Перфорація барабанної перетинки: причини, симптоми і лікування

Барабанна перетинка розташована між зовнішнім і середнім вухом. Вона виконує важливу роль в слуховій системі людини, вібруючи і пропускаючи через себе звукові коливання. Тому перфорація барабанної перетинки є небезпечним станом, які заподіює людині біль, порушення слуху, дискомфорт і серйозної шкоди.

Навігація по сторінці:

 

Що таке перфорація барабанної перетинки?

Перфорація барабанної перетинки – це стан, при якому її анатомічна цілісність порушена. Простіше кажучи, це розрив тканин, внаслідок якого мембрана не може виконувати свою функціональну роль. Відбувається в результаті механічних впливів і інших причин. При цьому людина втрачає здатність нормально чути і відчуває біль у вусі.

Дане явище класифікують за різними параметрами. Наприклад, по локалізації вона буває центральна і крайова, за етіологією – травматична і запальна. Також за ступенем розриву розрізняють субтотальну (часткову) і тотальну (повну) перфорацію.

Причини виникнення

Коли у людини трапляється перфорація барабанної перетинки, причини залежать від типу впливу, якому піддалася мембрана.

Травми

Досить часто перегородка пошкоджується механічно, коли людина чистить вухо ватною паличкою або іншим гострим предметом. Бажання підтримувати слухові проходи в чистоті цілком логічно, але не варто так сильно старатися. Адже можна випадково травмувати мембрану.

Ще одна часта причина перфорації, пов’язана з травмами – захоплення підводним плаванням. Якщо дайвер забув продути середнє вухо при зануренні, стався розрив перетинки, і в барабанну порожнину потрапила вода – доведеться довго лікуватися. Тому важливо дотримуватися запобіжних заходів під час дайвінгу.

Середній отит

Вушна мембрана може розірватися при різних захворюваннях ЛОР-органів. Наприклад, досить поширеним явищем є гнійний отит з перфорацією барабанної перетинки. Під постійним тиском гною перегородка стоншується і починає гнити. В результаті порушується її цілісність, що супроводжується досить неприємною симптоматикою.

Такі стани небезпечні тим, що запальний процес може вразити не тільки барабанну перетинку, а й інші структури – внутрішнє вухо, оболонку мозку. Тому важливо грамотно лікувати ЛОР-захворювання, не допускаючи гнійної форми.

диагностика потери слухаАкустичні травми

Перетинка може луснути під впливом сильного акустичного тиску. Наприклад, коли людина знаходиться поблизу джерел гучних звуків. Небезпеку становить також  «безневинне» чхання з затиснутим носом. Мембрана не витримує тиску повітря, що проходить з носоглотки в середнє вухо.

Ще одне місце, де може статися перфорація барабанної перетинки – літак. В процесі набору і зниження висоти відбувається перепад тиску, якого мембрана часто не витримує. Тому краще брати з собою у польоти спеціальні беруші, щоб захистити вуха і уникнути травм.

Шумове пошкодження

Відбувається, коли поруч з особою лунають вибухи, постріли, працює піротехніка. Будь-які інтенсивні шуми здатні пошкодити барабанну перетинку. Тому вона часто рветься у людей, що працюють на гучних виробництвах.

Симптоми

Момент пошкодження мембрани зазвичай супроводжується сильним болем. Це стосується тих випадків, коли вона рветься через перепад тиску, а також гучних шумів і механічних факторів. Перфорування внаслідок гнійних процесів зазвичай відбуваються з менш вираженим больовим синдромом.

Перфорація завжди відбувається із зниженням слуху. Крім цього людина може відчувати таку симптоматику:

 • вушний шум
 • запаморочення
 • виділення з вуха кров’яних, слизових, гнійних мас

Діагностика

Дуже важливі своєчасні діагностика та лікування перфорації барабанної перетинки. Для того, щоб побачити розрив, ЛОР використовує ендоскопічну методику обстеження – отоскопію. У вухо вводиться спеціальний світлооптичний прилад. Він дозволяє побачити, наскільки і в яких місцях порушена цілісність барабанної перетинки. В ході ендоскопії добре видно не тільки дефекти мембрани, але і скупчення слизу, гною, крововиливи.

Додатково можуть бути проведені супутні дослідження. Якщо розрив викликаний гнійними процесами, береться мазок на мікрофлору.При хронічному процесі може знадобитися комп’ютерна томографія. Щоб визначити, чи є втрата слуху наслідком травми барабанної перетинки, проводять проби камертоном, аудіометрію, тимпанометрію.

Беттертон-Рецепция фотоЛікування

Нерідко головні порадники людини, у якої перфорація барабанної перетинки – форум і знайомі. Це неправильно і може призвести до серйозних ускладнень. Тільки професійне лікування перфорації барабанної перетинки у отоларинголога допоможе відновити її цілісність швидко і без дефектів. Якщо ж займатися самодіяльністю, вона може зростися з спайками.

Коли виявлена ​​перфорація барабанної перетинки, лікування підбирається, залежно від причини. Якщо це отит, то призначаються антибіотики та інші лікарські препарати. В інших випадках можуть застосовуватися спеціальні вушні краплі при перфорації барабанної перетинки для прискорення загоєння. Але не всі вушні краплі дозволені при перфорації барабанної перетинки, тому нормально підібрати їх може тільки отоларинголог. У складних ситуаціях доводиться вдаватися до хірургічних методів.

Ускладнення

Коли сталася перфорація барабанної перетинки, наслідки можуть бути такими:

 • Порушення функціональності слухових кісточок
 • Змішані і кондуктивні розлади слуху
 • Неправильне зрощення мембрани зі спайками

Розуміючи, чим небезпечна ця травма, варто відразу ж звернутися до лікаря.

Профілактика

 • Не чистіть вуха гострими предметами
 • При подорожах на літаку використовувати захисні беруші
 • Своєчасно лікувати отит
 • Уникати гучних місць
 • Використовувати захисні засоби від гучних звуків
 • Дотримуватися техніки безпеки під час дайвінгу

Якщо ж пошкодження сталося, вам завжди допоможуть в центрі «Беттертон»!

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

   

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *