Ендемічний зоб та дискомфорт у горлі

Ендемічний зоб та дискомфорт у горлі

Ендемічний зоб – це ендокринне захворювання, що проявляється збільшенням щитоподібної залози. Виникає через дефіцит йоду в організмі. Захворювання також має назву дифузний зоб. Без правильного лікування патологія може суттєво псувати якість життя та призводити до важких ускладнень. При цьому пацієнти часто не підозрюють про свій діагноз, вважаючи, що в них проблеми з горлом.

Навігація по сторінці:

 

Ендемічний зоб – причини та фактори ризику

Захворювання розвивається на тлі нестачі йоду, тому найчастіше зустрічається в певних місцевостях, що оточені горами та знаходяться далеко від моря. Зокрема, захворювання поширене у Німеччині, Швейцарії, деяких регіонах Франції, США. Також спричинити розвиток патології може проживання в місцевості з високим радіаційним фоном.

 Окрім цього, до факторів ризику можна віднести:

 • незбалансоване харчування – якщо в раціоні мало продуктів, що містять йод;
 • хронічні патології шлунково-кишкового тракту – можуть порушувати процес засвоєння йоду, що призводить до його нестачі в організмі;
 • приймання певних лікарських препаратів – зокрема, сульфаніламідів, солей літію тощо;
 • генетична схильність – доволі часто захворювання передається спадково.

Жінки хворіють на ендемічний зоб частіше, ніж чоловіки. Це пов’язано з гормональними змінами, що трапляються в організмі під час вагітності або клімаксу. Через це розвивається дефіцит йоду. Але інколи його виявляють навіть у дітей.

Ендемічний зоб – симптоми та особливості перебігу

Патологія класифікується на 2 типи:

 1. токсичний – супроводжується надмірною продукцією гормонів щитоподібної залози;
 2. нетоксичний – протікає без порушення її функцій.

Типові прояви захворювання:

 • дискомфорт у ділянці шиї, пов’язаний зі збільшенням розмірів органу;
 • зменшення сили та витривалості, постійне відчуття слабкості;
 • сильна втомлюваність;
 • задишка та ускладнене дихання;
 • сухий кашель.

Якщо хвороба супроводжується надмірним виробленням гормонів щитоподібної залози, до цих симптомів додаються також пітливість, сухість у роті, дратівливість, різке зменшення ваги, прискорене серцебиття.

Вплив на ЛОР-органи

Збільшена щитоподібна залоза може порушувати роботу органів дихання. Вона тисне на гортань та глотку, викликаючи спонтанні кашлеві реакції, проблеми з диханням та ковтанням, відчуття чужорідного тіла у горлі. Тому нерідко люди з ендемічним зобом звертаються спочатку до ЛОРа, вважаючи, що в них проблеми з горлом.

Ускладнення

При розростанні щитоподібної залози відбувається не тільки збільшення, але й зміни структури органу, зокрема, утворення вузликів. Це може призвести до розвитку гіпотиреозу, гострого тиреоїдиту та інших ендокринних патологій. Ендемічний зоб у дітей може спровокувати порушення розумового та статевого розвитку, психічні розлади. Також є ризик крововиливу в тканини щитоподібної залози. В деяких пацієнтів вузли згодом перетворюються у злоякісні пухлини.

Важливість лікування

При будь-яких підозрах на проблеми з щитовидною залозою варто звертатися до ендокринолога та виконувати всі його рекомендації. При діагнозі ендемічний зоб лікування зазвичай включає прийом йодних препаратів. У важких випадках лікар може призначити хірургічне втручання для видалення збільшених тканин.

Профілактика ендемічного зобу

Щоб знизити ризики розвитку цього захворювання, рекомендується:

 • додати в раціон йодовану сіль;
 • їсти продукти, багаті на йод – морську риби, водорості, зелень;
 • приймати препарати йоду – у разі його нестачі в організмі;
 • щороку проходити УЗД щитоподібної залози та здавати аналізи на її гормони.

Якщо ви відчуваєте дискомфорт у горлі, запишіться на консультацію в Центр «Беттертон». Тут вам допоможуть виявити, чи це пов’язано з патологіями ЛОР-органів, чи варто звернутися до ендокринолога.

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *