Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Чому в носі утворюються поліпи, і як їх лікувати?

Дата: Коментарі: 0

Центр-слуха-беттертон фото

Для людського організму ніс є найважливішим органом, що відповідає за дихання, нюх, зволоження і підігрів вдихуваного повітря. Але при деяких патологіях він частково втрачає свій функціонал. Одна з них – поліпи в носі, про які людина часом навіть не підозрює.

Навігація по сторінці: 

Також рекомендуємо прочитати наступні статті:

Що таке поліп?

Що таке поліпи в носі? Це доброякісні новоутворення в порожнині носа або його пазухах, сформовані з гіпертрофованої слизової оболонки. Вони розростаються поступово і непомітно, досягаючи розмірів від декількох міліметрів до декількох сантиметрів. Можуть мати одиничний і множинний характер. Тим, хто хоче знати, як виглядають поліпи в носі, фото допоможуть в цьому розібратися.

Найчастіше поліпи носа мають м’яку желеподібну текстуру. Вони зустрічаються переважно у дорослих людей, в основному у чоловіків. Людина не завжди може швидко розпізнати ознаки поліпів в носі. У міру зростання вони все більше перекривають просвіти для дихання, роблячи його утрудненим і знижуючи нюх. Але оскільки це відбувається поступово, людина швидко звикає.

Причини поліпів в носі

Поліпи виростають внаслідок гіпертрофії слизової оболонки носа. Вона стоншується під дією частих запальних процесів, через що включається компенсаторна функція. Слизова починає патологічно розростатися, утворюючи поліпи.

Основні причини цієї патології:

 • Хронічні хвороби носа – риніт, синусит і т д
 • Викривлення носової перегородки та інші аномалії будови
 • Алергічні реакції
 • Часті простудні та інфекційні захворювання
 • Муковісцидоз
 • Травми носа
 • Синдром Картагенера

Також нерідко спусковими гачками для утворення поліпів стають хімічний вплив і куріння. Вдихаючи їдкі пари, забруднене повітря або тютюновий дим, людина піддає слизову оболонку подразненню, через що вона починає розростатися.

Симптоми поліпів в носі

Коли у людини починають рости поліпи в носі, симптоми спочатку можуть не проявитися. Вони формуються поступово, і симптоматика проявляється у міру їх зростання. Також вона залежить від загального стану організму і віку пацієнта.

У дорослих

Найчастіше ці утворення виростають вже в зрілому віці. Симптоми поліпів в носі при цьому такі:

 • Дихання стає утрудненим
 • Знижується нюх
 • З носа періодично виділяється густий слиз
 • Людина відчуває свербіння в носі, часто чхає
 • Час від часу болить голова
 • Голос змінюється – стає гугнявим
 • Людина хропе уві сні
 • Знижується слух – через розростання поліпів в слухову трубу

У дітей

Поліпи в носі у дітей зустрічаються досить рідко, але симптоматику дають більш яскраву, ніж у дорослих. Дитина скаржиться на те, що не може нормально дихати, стає примхливим. Як правило, розростання поліпів швидко досягає слухової труби, через що може розвинутися туговухість та утруднення мовного розвитку. Також у дітей при поліпах нерідко порушені процеси ковтання, що призводить до неправильного формування черепа і викривлення прикусу.

Діагностика поліпів в носі

Як дізнатися, чи є в носі поліпи? Самостійно цього визначити не можна, але запідозрити патологію допоможуть описані вище симптоми. Тільки лікар знає, як діагностувати поліпи в носі. Для цього він проводить ендоскопічний огляд, в ході якого досліджуються носові ходи і пазухи. Зазвичай на риноскопії добре видно розростання слизової оболонки гроздевидної форми.

Для уточнення діагнозу і причини, що викликала утворення поліпів, призначають алергопроби і бак посів. Також пацієнтам, у яких слизова оболонка сильно розрослася, роблять КТ навколоносових пазух. На підставі результатів, отриманих в ході комплексної діагностики, лікар визначає, як лікувати поліпи в носі.

Лікування поліпів в носі

Поширена помилка людей, у яких розрослися поліпи в носі – лікування народними засобами. Ніякі трав’яні настої і саморобні краплі в ніс від поліпів не врятують. І взагалі в такому питанні, як лікування, форум і поради знайомих не допоможуть. Тут може впоратися лише кваліфікований ЛОР-лікар.

Якщо у людини виявлено поліпи в носі, лікування може бути консервативним або хірургічним. У першому випадку призначаються антигістамінні препарати, краплі від поліпів і гормональна терапія, гомеопатія. Але потрібно розуміти, що подібне лікування поліпів у носі рідко буває ефективним. Адже воно не прибирає новоутворення повністю, а лише блокує їх зростання і полегшує симптоматику.

При сильній гіпертрофії слизової оболонки зазвичай призначають видалення поліпів у носі. Його проводять шляхом ендоскопічної операції під назвою поліпотомія. В якості інструментарію використовують спеціальну хірургічну петлю або лазерний промінь. Залежно від того, яким способом виконується видалення поліпів у носі, ціна може варіюватися.

Якщо у пацієнта сильно розрослися поліпи в носі, видалення не завжди є єдиним варіантом. Сьогодні для лікування патології успішно застосовується кріотерапія. Це вплив на тканини, що розрослися, холодом за допомогою рідкого азоту. Завдяки цій процедурі стало можливим лікування поліпів у носі без операції.

Кріотерапія активно застосовується в ЛОР-центрі «Беттертон». Процедура дозволяє повністю прибрати патологічні розростання тканини – вони відриваються під впливом наднизьких температур. При цьому здорові тканини слизової залишаються і починають активно регенерувати. Процедура безболісна і не вимагає реабілітації. Вона майже не має протипоказань, на відміну від операції. Це найкраща відповідь на питання, як позбутися від поліпів у носі!

Чим небезпечні поліпи в носі

Відсутність нормального носового дихання провокує людину дихати через рот. В результаті повітря не проходить покладену йому дорогу, не зволожується і не підігрівається. Це стає причиною хвороб горла (фарингіт, тонзиліт, ларингіт) і нижніх дихальних шляхів (трахеїт, бронхіт, пневмонія). Також поліпи порушують носовий кровообіг, викликаючи загострення синуситу.

Чим небезпечні поліпи крім цього? Коли вони сильно розростаються, то зачіпають сусідні ЛОР-органи. Проникаючи в носоглотку, вони провокують зростання аденоїдів. А доходячи до слухової труби, викликають порушення слуху. Також не варто забувати, що новоутворення в носі в будь-який момент можуть перетворитися в пухлину – доброякісну або навіть злоякісну.

Профілактика

Запобігти розвитку патології допоможуть наступні поради:

 • Не запускати інфекційні хвороби носа і та ЛОР-органів
 • Підтримувати гігієну ротової порожнини
 • Виправляти дефекти носа
 • Відмовитися від куріння
 • Проходити профілактичний огляд у отоларинголога хоча б 1 раз на рік

Якщо все-таки новоутворення встигли розростися, зверніться до наших лікарів. Вони точно знають, як вилікувати поліпи в носі без ускладнень і ризику рецидивів!

Записатись на прийом до лікаря:

Чому в носі утворюються поліпи, і як їх лікувати?
Середня оцінка «5» Проголосували 1
Кристина Альбертовна Оганян

Кристина Альбертовна Оганян

Отоларинголог (ЛОР), Сурдолог у Беттертон
Доктор Оганян К.А. занимается диагностикой и коррекцией сенсоневральной тугоухости, возрастного снижения слуха, воспалительных, инфекционных и грибковых воспалительных процессов во внешнем и среднем ухе, околоносовых пазухах и носу, гортани и глотке.
Кристина Альбертовна Оганян

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *