Осиплість голосу

осмотр горла

Осиплість голосу

Людський голосовий апарат влаштований дуже складно, і коли хоч один з елементів дає збій, проявляється зміна голосу. Досить часто через хронічні захворювання дихальних шляхів у людини виникає осиплість голосу. Це не самостійна патологія, а скоріше симптом ЛОР-захворювання, на який варто звернути увагу.

Навігація по сторінці: 

 

Що таке осиплість голосу

Осиплість голосу – це функціональне порушення, при якому голос стає менш дзвінким, приглушеним або зовсім пропадає. Виявляється на тлі захворювань дихальних шляхів або пошкоджень голосових зв’язок.

Види і причини осиплості голосу

Осиплість голосу класифікують залежно від походження цього симптому. Найпоширеніші причини виникнення інфекційні запальні захворювання дихальних шляхів – осиплість голосу при застуді. Крім цього існує ряд інших факторів, що провокують голосові зміни.

Інфекційні захворювання

Голосоутворення може порушуватися при:

 • Гострих респіраторних вірусних інфекціях (ГРВІ)
 • тонзиліті
 • Хронічному ларингіті і фарингіті
 • трахеїті
 • бронхіті
 • туберкульозі

Порушення голосу в даному випадку викликано подразненням, якому піддаються тканини гортані при запальному процесі. Голосові зв’язки набрякають і не можуть нормально виконувати свої функції.

Інші причини

Голос може «сідати» при:

 • Появі новоутворень у гортані – ними можуть бути папілломи, доброякісні пухлини і рак
 • Опіках і травмах гортані, які супроводжуються пошкодженням голосових зв’язок
 • Ендокринних патологіях – гортань є гормонозалежним органом, тому часто голос змінюється у підлітків в процесі статевого дозрівання, а також у дорослих людей при гормональних збоях
 • Алергічних реакціях – горло набрякає і не може нормально пропускати повітря
 • Гастроезофагіальном рефлюксі – голосовий апарат подразнюється  від попадання шлункового соку
 • Зайвій напрузі голосових зв’язок – притривалих голосових навантаженнях
 • Ураженнях ЦНС – в цьому випадку виникає парез гортані
 • Сильному зневодненні організму – голосові зв’язки пересихають і не можуть нормально виконувати свої функції

У такого симптому, як осиплість голосу, причини різноманітні. І чим раніше вони будуть встановлені, тим швидше людина позбудеться від цього неприємного явища.

Симптоми хвороби

Найчастіше осиплість голосу і кашель – не самостійні патології, а лише одні з симптомів. Крім цього може проявлятися:

 • Відчуття першіння і саднения в горлі, болючість при ковтанні
 • Сухість в роті
 • Відчуття, ніби присутня клубок у горлі
 • Виражена охриплість – голос не просто «сідає», в ньому з’являються характерні хрипи

У деяких випадках, коли симптом має інфекційну природу, може підвищуватись температура, відчуватися ознаки загальної інтоксикації – слабкість, сонливість. Важливо розуміти, що біль в горлі і осиплість голосу – привід для звернення до лікаря. Адже вони сигналізують про хвороби, що здатні призвести до серйозних ускладнень.

Осиплість голосу

Характер протікання голосових порушень багато в чому залежить не тільки від причини, але також від віку та стану пацієнта.

У дітей

Осиплість голосу у дитини завжди є тривожним симптомом для батьків, особливо якщо з’являється в дитинстві. Тут потрібно уважно розбиратися в причинах, щоб не допустити важких для маленького організму наслідків.

Коли малюк з перших днів кричить НЕ дзвінко, а глухо і хрипло, це може бути ознакою різних аномалій розвитку – вроджені кісти, порушення будови голосового апарату і т д. Якщо ж голос дитини різко змінився через 5-6 місяців після народження – уважно огляньте його ротик. Адже осиплість голосу при прорізуванні зубів – часте явище. Ротоглотка при цьому набрякає, і голос трохи змінюється.

Неминуча «ломка» голосу відбувається у дітей в підлітковому віці, особливо у хлопчиків. Це не привід для тривоги, а нормальний процес, адже гортань чутливо реагує на гормональні зміни в організмі.

У будь-якому випадку осиплість голосу у дітей – привід негайно здатися дитячого лікаря. Адже якщо вчасно не усунути її причину, може порушитися правильний розвиток малюка, і це погано вплине на його здоров’я і розвиток.

У дорослих

Захворювання, що викликають цей симптом, здатні призвести до структурних змін в тканинах гортані та інших дихальних шляхів. В результаті голос зміниться на постійній основі, або ж пропаде зовсім, можливо навіть безповоротно.

У вагітних

Коли проявляється осиплість голосу при вагітності, це ставить під серйозний ризик не тільки майбутню маму, але і її малюка. Порушення голосоутворення можуть передатися дитині. До того ж, захворювання, ознакою яких є цей симптом, дають серйозні ускладнення. Надалі це може спровокувати порушення розвитку плоду – вроджені відхилення по слуху, зору і т д.

Діагностика

Якщо людину турбує захриплість, лікування повинно починатися з обстеження у ЛОР-лікаря. Адже головне в даному випадку – з’ясувати причину цього симптому. Діагностика проводиться візуальним способом, а також за допомогою ендоскопії горла. Це дозволяє визначити, чи пов’язано зміна голосу з запальними захворюваннями, чи є в гортані пухлини, зміни в тканинах, ознаки пошкодження. При підозрі на рефлюкс призначається ендоскопія шлунка.

Кріолікування осиплості голосу в «Беттертон»

Коли у людини осиплість голосу, як лікувати – залежить від причини. Як тільки лікар-фоніатр визначить захворювання, що викликало даний симптом, він призначить ліки від осиплості голосу і процедури. Зазвичай, коли мова йде про інфекційні запальні процеси гострої фази, така терапія спрацьовує на 100% і швидко дає результат.

Але бувають випадки, коли через хронічні запальні процеси та інші патології в тканинах гортані відбуваються гіпертрофічні зміни. Вони починають розростатися, і тоді від осиплості голосу ліки не позбавляють – необхідне більш радикальне лікування.

Лікування методом кріотерапії – це вплив на змінені тканини рідким азотом наднизьких температур. Це покращує місцевий імунітет, стимулює кровопостачання тканин, зміцнює їх опірність до інфекцій. Процедуру призначають при хронічних тонзилітах, ларингіті і інших запальних процесах, а також при доброякісних пухлинах, аденоїдах.

У центрі «Беттертон» використовується сучасна апаратура для кріолікування. А наші досвідчені лікарі точно знають, як лікувати осиплість голосу у дитини і дорослого – для кожного пацієнта вони підбирають індивідуальну схему!

Чим небезпечна осиплість голосу?

Загрозу в даному випадку представляє не сам симптом, а захворювання, які його викликають. Якщо не почати терапію, розвиваються стійкі порушення голосоутворення – афонія, дисфонія,фонастенія. Якщо у людини почали змінюватися тканини дихальних шляхів, голос може змінити незворотньо або зовсім пропасти. Також високий ризик розвитку злоякісних пухлин гортані.

Профілактика осиплості

Коли проявляється осиплість голосу, лікування дозволяє швидко позбутися від цього неприємного симптому. Але ще краще – зовсім його уникнути. У цьому допоможуть прості профілактичні рекомендації:

 • Вчасно лікувати простудні захворювання, не допускаючи їх переходу в хронічну форму
 • Відмовитися від шкідливих звичок – куріння, алкоголю
 • Якщо доводиться довго говорити – частіше давати зв’язкам відпочинок
 • Чи не є занадто гарячі або холодні продукти
 • Виключити страви, що подразнюють горло – гострі, солоні, кислі
 • Уникати задимлених і запилених приміщень
 • При роботі на шкідливих виробництвах користуватися засобами захисту

Уважне ставлення до свого здоров’я допоможе зберегти голос дзвінким і красивим! Якщо ж ви відчуваєте, що він змінився – запишіться на прийом до лікаря!

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *