Нюхові галюцинації – чому з’являються, і як лікувати

Лечение-болезней-носа-в-Киеве фото

Нюхові галюцинації – чому з’являються, і як лікувати

Відчуваєте запахи, яких немає? Дізнайтеся, з чим пов’язана ця проблема, чим вона небезпечна і як її можна вирішити!

Навігація по сторінці:

Нюхові галюцинації (фантосмія) – це спотворене відчуття запахів . Тобто людина відчуває аромати, яких немає насправді. Ці запахи можуть бути приємними, нейтральними чи дискомфортними. Така проблема завдає помітного дискомфорту і знижує якість життя. Розповідаємо чому виникає цей феномен фантомних ароматів і як з ним боротися.

Причини нюхових галюцинацій

Коли з’являються нюхові галюцинації, причини можуть бути пов’язані з:

 • хронічними ЛОР-захворюваннями при частих ринітах, синуситах, поліпах у носі, гіпертрофії слизових оболонок притуплюються нюхові рецептори , розташовані у носі;
 • черепно-мозковими травмами – при ударах лобових та скроневих відділів ушкоджується нюхова кора, і сприйняття запахів змінюється;
 • епілепсія – під час нападів людина може відчувати фантомні аромати;
 • пухлинами головного мозку – якщо в процес залучено нюхову кору, то рано чи пізно виникають нюхові галюцинації ;
 • нейродегенеративними розладами – хвороби Альцгеймера та Паркінсона викликають прогресуюче ураження головного мозку та знижують здатність розрізняти запахи;
 • шизоафективним , біполярним розладом, психозами та іншими ментальними порушеннями.

Також останнім часом порушення нюху все частіше зустрічаються у людей, які перехворіли на коронавірусну інфекцію.

Хибні запахи після covid-19

Досить багато пацієнтів, які перенесли коронавірус, нюхова система дає збій. Це тому, що вірус SARS-CoV-2 вражає нервову систему на різних рівнях – периферичному, центральному, вегетативному. Він проникає в нюховий нерв , розташований у носі, звідти по нервових волокнах перетворюється на гіпоталамус та інші структури мозку. Через че виникає дефіцит клітин, відповідальних за сприйняття запахів. Саме тому нюх або повністю пропадає, або сильно спотворюється. Це може виявлятися як у активній фазі захворювання, так і у вигляді постковідного синдрому.

До чого можуть призвести нюхові галюцинації

Нормальне сприйняття запахів дуже важливе для безпеки та якості життя. Це один із важливих органів почуттів, що допомагає нам взаємодіяти з навколишнім світом. Якщо ж у людини спотворився чи зник нюх , він не може відчути запах зіпсованих продуктів, газу, гару і т.д. Бувають і зворотні ситуації – коли постійно пахне гниллю, гаром, нечистотами, сіркою, і це сильно отруює життя. У результаті нюхові галюцинації можуть спровокувати тривожні розлади, депресії та інші ментальні патології.

Що робити при нюхових галюцинаціях?

Якщо ваш нюх сильно змінився, і ви відчуваєте запахи, яких немає – потрібно пройти комплексну діагностику. Вона включає:

 • риноскопію – детальне обстеження носа з допомогою сучасного оптичного устаткування;
 • ольфакторні тести – показують, як пацієнт сприймає запахи;
 • КТ та МРТ головного мозку – дозволяють виявити порушення у роботі центральної нервової системи;
 • консультація психіатра – призначається за підозри на психогенну природу галюцинацій. 

частое чихание фотоЛікування нюхових галюцинацій в Беттертон

Лікарі нашого ЛОР центру знають, як позбутися нюхових галюцинацій, пов’язаних із хронічними патологіями носа. Часто порушення сприйняття запахів розвиваються у пацієнтів з ринітами, синуситами, різними новоутвореннями в носовій порожнині. Наші лікарі підберуть курс медикаментів та проведуть процедури, які допоможуть повернути нормальний нюх.

Профілактика захворювання

Щоб зберегти нормальне сприйняття запахів, рекомендується вчасно лікувати ЛОР-захворювання, патологію центральної нервової системи, черепно-мозкові травми. Також нагадаємо, що найкращою профілактикою постковідного синдрому буде вакцинація від коронавірусної інфекції.

Якщо ви пройшли курс лікування від фантосмії, то знадобиться деякий час, щоб відновити нюх. Для цього потрібно частіше тренуватися, вдихаючи різні запахи – їжі, парфумерії, квітів тощо. Це допоможе підвищити активність нюхових нейронів та встановити між ними нейронні зв’язки.

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *