Як дитина пізнає світ через гру

Як дитина пізнає світ через гру

Гра для малюка – не просто забава заради задоволення. Це спосіб пізнання і дослідження світу. І важливо, щоб близькі люди всіляко йому в цьому допомагали. Ідеальний варіант – спільні сімейні ігри. Вони допомагають батькам налагодити контакт з дітьми, краще розуміти їх, а ще добре згуртовують сім’ю. Особливо це важливо, якщо у дитини порушення слуху.

Що потрібно знати про розвиток дітей з приглухуватістю?

Малюки, які народилися з ураженнями слуху, потребують у додаткових умовах для коректного розвитку. Для їх батьків існує ряд важливих рекомендацій:

 • Забезпечити ранню реабілітацію слуху
 • Як тільки виявлена ​​приглухуватість, починати заняття з сурдопедагогом
 • Проводити домашні заняття з дитиною, обов’язково в ігровій формі, щоб зацікавити і захопити
 • При розмові з малюком знаходитися до нього лицем до лиця – щоб він бачив міміку і артикуляцію
 • Намагатися якомога більше розмовляти з дитиною в побутових ситуаціях, коментувати всі свої дії
 • При розмові тримати близьку дистанцію, найкраще, коли малюк сидить на руках – так він чує мову розбірливо, не відволікається на зовнішні шуми
 • Коли малюк відгукнувся на заклик, повторить його ім’я так, щоб він бачив обличчя і міміку

Діти, які страждають приглухуватістю, здаються неслухняними і неспокійними. Також вони можуть часто дратуватися і вередувати. Але це все – лише тому, що їм не вистачає коштів для пізнання світу. Вони намагаються шукати додаткові можливості для цього через зір і тактильні відчуття. Тому слабочуючі діти все чіпають, тягнуть до рота, не реагують на зауваження дорослих. Але це можна скорегувати ще в дитинстві, якщо забезпечити малюкові правильну реабілітацію.

Як допомогти слабочуючий дитині розвиватися правильно?

Перша й головна умова – компенсація втрати слуху. Це можна зробити шляхом кохлеарної імплантації, або ж більш простим способом – підібравши слуховий апарат. Також варто записатися на заняття до сурдопедагога, який буде допомагати в адаптації та формуванні мовних навичок.

У домашніх умовах теж потрібно працювати разом з малюком над звиканням. Робити це слід поступово. Спочатку включати прилад на декілька хвилин і проговорювати різні слова, включати улюблені іграшки. Поступово збільшуючи інтервали, можна домогтися успішної адаптації. Бажано робити це вранці. Як тільки дитина прокинулася, надіньте на неї слуховий апарат і побажайте доброго ранку. Бажано, щоб вона при цьому дивилася на ваше обличчя.

Дуже важливо створити приємну ненав’язливу атмосферу, в якій малюк буде звикати до слухового апарату. Один з найефективніших інструментів в цьому – зоровий контакт. Дитина бачить усміхнене обличчя мами, чує її голос, і в результаті розслабляється, відчуває себе в безпеці. Тому важливо, щоб звук і зорова картинка збігалися.

Ще один секрет успішної адаптації – вібрація і ритм. Тому один з кращих прийомів – посадивши дитину на коліна, заспівати їй пісню. Ритмічні переливи голосу і легкі похитування заспокоюють, налаштовують на медитативний лад. У цьому стані добре засвоюється нова звукова інформація. Крім того малюк запам’ятовує голос співаючого, відчуває з ним контакт.

детский лор

12 способів в ігровій формі розвивати слабочуючу дитину

 1. Шумливі іграшки. Вірні помічники в розвитку всіх дітей, особливо з порушеннями слуху. Приблизно з 4 років малюк починає на них реагувати, тому потрібно подбати, щоб вони були в достатній кількості. Пам’ятайте: чим краще й гарніше звучить іграшка, тим більше інтересу до неї проявить немовля, і це буде стимулювати процес слухання.
 2. Гра в «Так» і «Ні». Протягом дня керуйте слуховим апаратом дитини і давайте їй зрозуміти, що змінилося. Вимкніть пристрій і скажіть слово «Ні», а потім знову увімкніть і скажіть «Так».
 3. Знайомство з джерелами звуку. Візьміть кілька предметів, які видають звук. Покажіть їх малюкові, дайте помацати. Потім включіть звук, вкажіть рукою на вухо – так він зрозуміє, що треба слухати.
 4. Музика. Візьміть радіоприймач, плеєр або музичний інструмент – дзвіночок, барабан, ксилофон і т д. Включайте і вимикайте радіо або плеєр – так дитина буде розуміти, коли звук є, а коли він відсутній. Якщо малюк намагається відтворити почуті звуки, заохочуйте його за це. Пограйте на інструментах і спробуйте заспівати під них разом.
 5. «Що в чорному ящику». Покладіть в не прозору коробку який-небудь предмет. Потрібно, щоб він при струсі міг видавати звук. Закрийте коробку і потрясіть нею на очах у дитини. Важливо, щоб він сфокусувався саме на звуці. Тепер можна дати малюкові поторкати предмет в коробці, але не дивитися на нього. Нехай спробує вгадати, що це.
 6. Ігри в «ку-ку». Підходять для дітей, які вміють повзати. Коли малюк переміщається по кімнаті на четвереньках, сховайтеся, наприклад, за диваном. Потім швидко вигляньте, сказавши «ку-ку». Продовжуйте до тих пір, поки дитина не стане реагувати на звук швидше, ніж на ваше обличчя.
 7. Іграшка в кишені. Покладіть в кишеню брязкальце або іншу улюблену звукову іграшку. Попрацюйте з нею, щоб вийшов звук. Дитина повинна зрозуміти, звідки вона виходить. А коли зрозуміє, зможе з задоволенням пограти з «трофеєм»!
 8. Ранкова перекличка. Коли входите вранці в дитячу, спочатку покличте малюка по імені, а потім показуйтесь. Потрібно, щоб він навчився пов’язувати вашу появу зі звуками голосу.
 9. Спів. Дуже ефективний інструмент у розвитку мовних навичок дитини. Співати можна постійно – під час годування, заколисування, купання, одягання. Це не тільки заспокоює малюка, але і допомагає йому пов’язувати зорові образи зі звуковими.
 10. Створення асоціацій. Події, які відбуваються з дитиною на протязі дня, потрібно постаратися перекласти на звукові образи. Наприклад, коли вона купається, можна плескатися водою і говорити «буль-буль». Далі вона вже буде знати, що «буль-буль» – це про купання. Це ж стосується привітань і прощань. Ось вам потрібно ненадовго піти – скажіть «пока», а по поверненню «привіт».
 11. Звукові хованки. Відрізняються від звичайних тим, що ви берете з собою якийсь звучний предмет. Знаходьте укриття і включаєте його – це може бути брязкальце, плеєр, будильник, іграшка «пищалка». Дитина повинна знаходити вас саме по їх звукам.
 12. Зображення та звуки. Для цієї гри потрібно зображення різних предметів і істот, які видають звуки, і аудіозаписи з ними. Наприклад, ви показуєте малюкові картинку з кішкою і одночасно вмикаєте нявкання. Або даєте картку з автомобілем і увімкніть його гудок. А тепер трохи ускладнюйте завдання. Увімкніть запис навмання – нехай дитина сама знайде для неї потрібну картку!

Також корисно буде звертати увагу малюка на будь-які звуки, які його оточують: ллється з крана вода, дзвінок телефону, спів птахів, собачий гавкіт. Коментуйте їх, щоб викликати асоціації – тоді дитина з часом навчиться впізнавати ці сигнали.

Пам’ятайте, що навіть при посилених домашніх заняттях слабочуючим дітям все одно потрібна допомога фахівця. Отримати її можна в центрі «Беттертон» в Білій Церкві. Тут надають допомогу дітям з приглухуватістю будь-якого ступеня. Діагностика можлива з третього дня життя. Також в центрі можна отримати допомогу в підборі і налаштування слухових апаратів. А працюючи тут сурдопедагоги допомагають малюкам з формуванням мови, навчанням і розвитком.

Записатися на прийом до сурдопедагога *

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  *Послуга надається тільки в центрі за адресою: м.Біла Церква, вул. Шевченко, 146, 1-й поверх
  (Біля супермаркету АТБ). Телефони: (0456) 309-969, (066) 409-30-62, (067) 234-89-88

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *