Гіпосмія: причини і лікування

лечение заболеваний горла в Беттертон

Гіпосмія: причини і лікування

Запахи стали не такими яскравими, як раніше? Не варто ігнорувати цей симптом – він може говорити про серйозні патології. Дізнайтеся, що таке гіпосмія, з яких причин розвивається, і що потрібно робити. Допоможемо повернути гостроту нюху!

Гіпосмія – це часткова втрата нюху. Буває повна, коли знижується чутливість до всіх запахів, або виборча – лише до деяких. Цей стан знижує якість життя, а ще – є ознакою різних патологій, які можуть викликати серйозні ускладнення. Тому важливо вчасно розпізнати гіпосмію, розібратися з її причинами, і вилікуватися.

Навігація по сторінці: 

Гіпосмія може бути раптовою, але частіше за все розвивається поступово. Людина втрачає чутливість спочатку до слабких ароматів, потім не може розрізняти навіть виразні запахи. Чим сильніше знижується нюх, тим слабкіше стають смакові відчуття.

Причини і види гіпосмії

Патологія може бути пов’язана із запальними процесами, а також периферичними і центральними порушеннями. Її класифікують по локалізації та етіології.

Причини

Коли розвивається гіпосмія, причини наступні:

 • запалення слизової оболонки носа – з’являється на формі простудних захворювань, ринітів, синуситів;
 • вікові зміни слизової оболонки – у літніх людей нюхові рецептори поступово втрачають чутливість, а також атрофується слизова оболонка носа;
 • формування поліпів у носі – новоутворення заважають повітрю нормально проходити через ніс і знижують чутливість до запахів;
 • куріння – нікотин викликає атрофію нюхових рецепторів;
 • вроджені дефекти – викривлена ​​носова перегородка та інші;
 • захворювання периферичного відділу нюхового нерва;
 • черепно-мозкова травма – при ударі нервові волокна в області носа і чола частково або повністю розриваються;
 • отруєння – на нюх негативно діють солі важких металів, акрилати, нафтопродукти, опіати, психотропні речовини, чадний газ;
 • розлади центральної нервової системи – пухлини мозку, аневризми, інсульти, хвороби Альцгеймера і Паркінсона, невротичні стани;
 • побічні ефекти від медичних препаратів – назальних крапель, гормональних засобів і т д.

Види

За етіологією гіпосмія може бути:

 1. Есенціальною – розвивається при ураженні нюхового нерва або центрів кори мозку, що відповідають за нюх.
 2. Рецепторною – виникає, коли нюхові рецептори носа не можуть нормально контактувати з повітрям, і їх чутливість знижується.

За локалізацією розрізняють односторонню і двосторонню гіпосмію.

Симптоми гіпосмії

Патофізіологія гіпосмії пов’язана з порушенням нюху. Людина не відчуває запахи в повній мірі. Іноді поряд з цим виявляються супутні симптоми – закладеність, свербіж або сухість у носі, нежить.

Лечение лор заболеваний в Киеве фотоЛікування гіпосмії в «Беттертон»

Якщо вас турбує гіпосмія, лікування в Києві можна отримати в ЛОР-центрі «Беттертон». Наші лікарі, перш ніж підібрати терапію, розбираються в причинах проблеми. Для цього проводиться комплексна діагностика:

 1. Риноскопія – показує стан слизової оболонки, носових порожнин і раковин. Це дозволяє виявити запалення, поліпи, скупчення гною.
 2. Бак-посіви носа – виявляють інфекційний збудник.
 3. Ольфактометрія – гостроту нюху міряють за допомогою спеціального приладу і пробірок зі зразками ароматів.
 4. КТ і МРТ – призначають при підозрі на центральні порушення.

Коли у пацієнта гіпосмія, лікування підбирається з урахуванням причини. Якщо вона викликана запальним захворюванням носа, лікарі центру «Беттертон» підбирають препарати для лікування. Також вони призначають процедури – промивання, прогрівання та інші. Поліпи в носі рекомендується видаляти.

У вас гіпосмія? Як лікувати цю патологію – знають лікарі нашого ЛОР-центру! Запишіться на консультацію – вони розберуться в причинах і підберуть для вас індивідуальну схему терапії.

Профілактика гіпосмії

Щоб зберегти гостроту нюху, рекомендується:

 • регулярно проходити огляди у ЛОР-лікаря;
 • вчасно лікувати простудні захворювання;
 • захищатися від їдких запахів респіратором;
 • відмовитися від куріння;
 • берегти голову від травм;
 • не займатися самолікуванням;
 • приймати тільки якісні препарати, призначені лікарем.

До чого може призвести гіпосмія

Порушення нюху набагато небезпечніше, ніж може здаватися. Через нездатність нормально розрізняти запахи, людина може не помітити небезпечну ситуацію, з’їсти зіпсований продукт. В результаті трапляються харчові отруєння.

Найпоширеніше ускладнення, що випливає з гіпосмії – аносмія. В цьому випадку нюх пропадає повністю. Це призводить до зниження смакових відчуттів і погіршенню якості життя. Тому помітивши ознаки гіпосмії, треба звернутися до ЛОР-лікаря якомога раніше.

Записатися на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *