Порушення голосу при заняттях вокалом

проверка слуха

Порушення голосу при заняттях вокалом

Порушення голосу у осіб мовних професій – не рідкість. Особливо це стосується тих, хто активно займається співом. І якщо дорослий, добре поставлений голос може витримувати велике навантаження, то дитячому доводиться складніше. Тому порушення голосу у дітей, захоплених вокалом, потрібно вчасно розпізнавати і усувати.

Навігація по сторінці:

Що таке голос і його порушення?

Людський голос – це звук, який народжується при проходженні повітря на видиху через голосові зв’язки. У кожного з нас свої унікальні характеристики голосу: тембр, висота, інтенсивність. Саме по ним ми дізнаємося співрозмовника, навіть коли не бачимо його.

Порушення голосу – це розлад фонації, яке відбувається через різних патологій, пошкоджень і психологічних причин. Воно може бути повним або частковим і досить часто проявляється у тих, хто багато розмовляє і співає. Мабуть, один з найсильніших страхів, який може відчувати вокаліст – зміни голосу або повна його пропажа напередодні важливого виступу. Але як же це виправити, а ще краще – попередити? Давайте розбиратися!

Види і причини проблем з голосом

Коли у людини, що займається співом, відбувається порушення голосу, потрібно розібратися, якого воно типу і чим викликане.

Класифікація голосових порушень

Існує кілька критеріїв, за якими проводиться класифікація порушень голосу:

 • За ступенем розлади фонації:
  • Дисфонія – коли голос є, але його характеристики змінюються
  • Афония – повна втрата голосу
 • За природою:
  • Органічні – викликані патологіями або анатомічними змінами голосового апарату
  • Функціональні – проявляються при відсутності органічних уражень гортані
 • За механізмом ураження:
  • Центральні – пов’язані з патологіями центрального відділу голосового апарату
  • Периферичні – спровоковані місцевими факторами

У свою чергу, існує окрема класифікація функціональних порушень голосу:

 • Фонастенія – розлад, при якому порушується процес змикання голосових зв’язок і координація між диханням і фонацією
 • Гіпертонусне (гіперфункціональні і гіперкінетичні) порушення голосу – патологія, при якій м’язовий тонус голосових зв’язок підвищується, в результаті вони змикаються занадто щільно і не можуть пропустити повітря
 • Гіпотонусне – м’язовий тонус знижується, і голосова щілина виявляється занадто широкою для генерації звуку
 • Психогенні – виникають при сильному переляку, стресі, посттравматичний розлад особистості

Причини

У людини, чиєю професією є вокал, голос може пропадати в основному через перенапруження. Порушення голосової системи відбуваються, якщо не дотримується гігієни голосу. Але існують і інші причини порушень голосу у вокалістів. Вони досить часто спостерігаються:

 • При ГРВІ та інших інфекційних захворюваннях дихальних
 • У разі нещасного випадку та операціях на гортані
 • При ларингіті, що супроводжується запаленням голосових зв’язок
 • При психологічних травмах і сильних стресах

Ось чому для співака і людини мовної професії важливо берегти зв’язки і приділяти достатню увагу гігієні голосу.

Як зрозуміти, що у вас не все в порядку з голосом

Розпізнати порушення голосу досить легко – за його звучанням. Змінюється висота і тембр, сила звуку стає менше. Виявляється уривчастість і осиплість голосу, можна почути хрипи. Також можуть бути больові відчуття в горлі при розмові і ковтанні. Все це – привід для звернення до отоларинголога або фоніатра!

Промывание-лакун-и-небных-миндалин-в-лор-центре-для-взрослых-и-детей-фотоГігієна голосу

У вокалістів існує таке поняття, як гігієна голосу. Це звід правил, які давали можливість підтримувати голосові функції і характеристики в нормі. Щоб гігієна і профілактика голосу була дотримана, потрібно слідувати простим радам:

 • Слідкуйте за здоров’ям ротової порожнини – при карієсі, запаленні ясен і інших патологіях інфекція легко переходить на горло. Це погано відбивається на голосових функціях. Тому бажано регулярно відвідувати стоматолога і стежити за зубами.
 • Підтримувати нормальний гормональний фон – це важливо тому, що гортань є гормонозалежним органом. При неправильної роботи щитовидної залози, надниркових залоз або статевих органів голос може зіпсуватися, а співакам це загрожує втратою кар’єри. Тому правильна охорона і гігієна голосу включає в себе регулярні обстеження в ендокринолога.
 • Зміцнювати імунітет – здоровий спосіб життя, дотримання режиму дня і харчування, відмова від куріння та інших шкідливих звичок допоможуть зберегти голос. Також варто берегти зв’язки від переохолоджень і інфекцій.
 • Чи не перевантажувати голос – занадто активні вокальні вправи можуть призвести до захриплості і іншим проблемам. Все добре в міру, тому не варто перевтомлюватися голосові зв’язки, і тим більше – проводити заняття по формуванню голосу під час хвороби.
 • Навчіться правильно дихати – коли людина приходить в професійний вокал, постановка голосу включає в себе не тільки спеціальні вокальні прийоми, а й навчання дихальної техніки. Це допомагає налагодити координацію між фонації і проходженням повітря через зв’язки.
 • Тренуйте голос – необхідна постійна гімнастика для голосового апарату, щоб тримати його в тонусі. Професійні співаки і оратори знають, наскільки важливо регулярно робити вправи для голосу: вокал з розспівування по нотах, виразне читання вголос і інші.
 • Пийте більше води – до тренувань, під час і після. Важливо, щоб вона була чистою і негазованої. Це дасть гортані і зв’язкам таку необхідну вологу, адже під час занять вокалом вони пересихають. А ось чаї та кава при цьому пити небажано – вони можуть сушити гортань.
 • Слідкуйте за чистотою і вологістю в приміщенні, де займаєтеся – гігієна голосу ставить суворі вимоги до того повітрю, який людина вдихає. Якщо він пересушене і містить багато пилу, то ці частинки осідають на голосових зв’язках.

Діагностика порушень голосу

Дуже важливо при порушеннях голосу одразу ж звернутися до ЛОРа або фоніатра. Лікар фіксує скарги пацієнта на неприємні відчуття і зміни голосових характеристик і проводить обстеження, щоб з’ясувати причину. Зазвичай діагностика включає в себе візуальний огляд за допомогою системи спеціальних дзеркал і ендоскопію гортані. При підозрі на інфекційну природу проблеми, беруться бакпосів на мікрофлору і загальні аналізи. Якщо потрібно уточнити діагноз – проводять КТ і МРТ.

Лікування всіх видів порушень голосу

Метод, яким проводиться відновлення голосу при функціональних порушеннях і органічних розладах, підбирається з урахуванням їх виду і причини. На підставі результатів діагностики лікар підбирає індивідуальну стратегію лікування. Вона може включати різні методи:

 • медикаментозна терапія
 • фізіопроцедури
 • хірургічний підхід
 • Спеціальні вправи для відновлення голосових функцій

Також, якщо розлад має психогенний характер, призначаються сеанси психотерапії і прийом антидепресантів і заспокійливих засобів.

Медикаментозна терапія

Підбір ліків залежить від виду порушення. Якщо воно інфекційного характеру, призначаються антибіотики і протизапальні препарати. Також корисно використовувати різні засоби місцевої дії – спреї,що володіють пом’якшувальною ефектом. Але важливо не займатися самолікуванням, оскільки підібрати відповідні ліки може тільки лікар!

Фізіотерапія

Найпростішим варіантом в даному випадку є інгаляції на основі ароматичних масел, хвойних рослин, сушених трав. Їх можна проводити навіть вдома, але потрібно бути акуратніше, адже не при всіх порушеннях голосу інгаляція працює, до того ж є протипоказання. Тому проводити процедуру можна лише в тому випадку, якщо вам її призначив лікар.

Крім цього можуть бути корисні різні апаратні фізіопроцедури: електрофорез, УВЧ, вплив мікрохвиль, озону та інші. Лікуючий ЛОР виписує направлення, в якому вказує тривалість курсу і тривалість впливу.

Хірургічний підхід

Деякі порушення голосу усуваються тільки шляхом операції. Вони викликані аденоїдами, поліпами, пухлинними утвореннями і гіпертрофією тканин гортані. У цьому випадку лікар рекомендує видалити патологічні утворення, щоб повернути голос.

Вправи на відновлення

Спеціальні голосові вправи добре допомагають відновити голос при фонастенія, психологічної афонии, перенесених захворювань гортані та хірургічних втручань на ній. Вони можуть використовуватися як самостійний метод, так і в комплексі з іншими видами терапії. Особливо корисним буде тренування голосу для вокалу співакам і іншим людям з підвищеним мовним навантаженням. Це допоможе їм швидко повернутися «до ладу» і далі займатися улюбленою роботою, як раніше.

Спочатку рекомендується проводити легкі заняття з простими вправами. Поступово навантаження ускладнюється – до тих пір, поки людина не повернеться до колишньої голосової активності.Надалі, після одужання, необхідною умовою є профілактика і гігієна порушень голосу у дітей і дорослих.

Лікування порушень голосу в центрі «Беттертон»

Центр «Беттертон» пропонує допомогу у відновленні голосу, якщо він порушений будь-яких видів. Для кожного пацієнта лікар підбирає індивідуальну схему терапії. У багатьох випадках вдається вирішити проблему шляхом кріотерапії. Це сучасна методика лікування холодом, при якій патологічні тканини і мікроби, наявні в гортані, виморожуються рідким азотом.

Кріотерапію для відновлення голосу можна проводити при запущених тонзилітах, ларингітах, фарингітах. Вона допомагає прибрати бактерії і гіпертрофовані тканини. Також її застосовують при поліпах, аденоїдах і інших доброякісних новоутвореннях гортані.

Кріолікування має безліч плюсів: можливість відмовитися від операції, більш висока ефективність, ніж у ліків, швидкість і безболісність. Але важливо розуміти, що далеко не для кожного порушення голосу вона спрацьовує. Тому процедуру призначає тільки лікар, після уважного вивчення анамнезу пацієнта, виявлення показань і протипоказань.

Ускладнення при порушенні голосу

Людина, який довгий час не лікувати голосові розлади, сильно ризикує. У кращому випадку його характеристики необоротно зміняться, а це буде означати кінець вокальної кар’єри. У гіршому – голос пропаде зовсім, і це ще сумніше.

Також у багатьох розвиваються психічні розлади при порушеннях голосу. Це пов’язано з тим, що коли професійний вокаліст випадає з ладу, у нього відбувається криза самоідентифікації. Він не розуміє, хто він тепер, якщо не може займатися співом. Розвивається депресія, з якої дуже складно вийти.

Як зберегти голос?

Грамотна профілактика порушень голосу і мови у дітей і дорослих допоможе запобігти неприємну проблему. Рекомендації прості – правильне харчування, відмова від куріння і алкоголю, захист горла і дихальних шляхів від холоду. Особливо необхідна профілактика порушень голосу дітей. Адже якщо упустити цей момент в ранньому віці наслідки можу бути сумні. Набагато краще уникнути проблем – берегти зв’язки і уважно ставитися до свого здоров’я!

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *