Акустична травма

Акустична травма

У статті розповідається:

 • Що таке акустична травма
 • Чому розвивається акутравма
 • Як розпізнати акустичну травму і вилікувати її

Акустична травма – поразка структур внутрішнього вуха під впливом занадто гучного звуку або шуму. Коли на вуха надають сильне звукове навантаження, відбувається пригнічення слухових рецепторів – волоскових клітин. Це одна з найпоширеніших причин придбаної приглухуватості.

Навігація по сторінці:

Причини акустичних травм

Акутравма проявляється у людини в некомфортному звуковому оточенні. Вона може бути викликана короткочасними потужними звуками або постійним шумовим навантаженням.

Короткочасні

Коли на органи слуху впливають звуки голосніше 120 дБ, створюється сильне акустичне навантаження. Це може бути сирена, постріл, вибух і інші сигнали, які лунають біля вуха. У цьому випадку розвивається гостра акустична травма. Нерідко разом з нею людина отримує баротравму – оскільки крім звуку на вуха впливає сильний тиск.

Постійні

Найбільш часті причини захворювання пов’язані з регулярним впливом шуму гучністю 60-90 дБ. Зазвичай такому навантаженню піддаються люди, що працюють у виробничих цехах, на будівництві, в авіації та інших «гучних» сферах. В цьому випадку акутравма вуха хронічна. На відміну від гострої, вона розвивається повільно, тому прояви не так яскраво виражені.

Симптоми захворювання

Коли розвивається акустична травма, симптоми такі:

 1. Різкий біль у вухах зазвичай посилюється при сприйнятті звуків
 2. Раптове погіршення слуху – може бути одно- або двостороннім
 3. Писк або дзвін у вухах – спочатку проявляється гостро, потім поступово затихає
 4. Запаморочення і порушення координації рухів
 5. Кровотечі зі слухового проходу – трапляються при сильних акустичних травмах

Клінічні прояви залежать від ступеня тяжкості і стадії травми. Якщо вона легка, то у людини погіршується слух на 10-30 хвилин, і в цей час дзвенить у вухах. Трохи пізніше дзвін стихає, здатність чути відновлюється. При більш важких формах слух пропадає на 2-3 години, а симптоми проявляються яскравіше.

Акустична травма і армія

Солдати знаходяться в групі ризику по акутравмі. Вони постійно чують звуки стрілянини, вибухи піротехніки. Якщо не захищати вуха спеціальними засобами, розвивається акустична травма слухового нерва, лікування якої буде довгим і складним. На цей час солдата усувають від військової служби. Якщо травма призвела до тяжких порушень слуху, його можуть комісувати.

Діагностика

Якщо підозрюється акутравма вуха, лікування неможливо провести без обстеження. Пацієнту проводять отоскопію – щоб зрозуміти, в якому стані знаходяться структури вуха, чи немає розриву барабанної перетинки. Щоб оцінити ступінь ураження, роблять аудіометричні тести. У деяких випадках може знадобитися МРТ – для уточнення діагнозу.

Лікування акустичної травми

При діагнозі акустична травма вуха лікування підбирається залежно від її форми і ступеня тяжкості. При гострих травмах призначають препарати брому і кальцію, вітаміни. Дуже важливо в цей час дотримуватися звуковий спокій, щоб не пошкодити внутрішнє вухо ще більше.

Якщо у людини хронічна акустична травма, лікування вимагає багатопрофільного підходу. Воно включає:

 1. Медикаментозну терапію – людині призначають антигіпоксанти для поліпшення роботи волоскових клітин, ноотропи для нормалізації когнітивних функцій і вітаміни групи В для тонусу слухового нерва.
 2. Лікувальні процедури – впливають киснем і імпульсними струмами для стимуляції внутрішнього вуха.
 3. Реабілітацію слуху – людям, які через акустичні травми частково втратили слух, підбирають слухові апарати.

Поки йде лікування, пацієнту краще захистити себе від гучних звуків. Зокрема, якщо його робота пов’язана з шумами, рекомендується змінити сферу діяльності.

Якщо у вас акустична травма, лікування в Києві в центрі «Беттертон» допоможе після неї відновитися. Досвідчені доктори призначають ліки і процедури, щоб знизити обсяги поразки і прискорити відновлення структур вуха. Якщо травма виявилася надто сильною, наші фахівці підберуть для вас якісні слухові апарати. Вони допоможуть компенсувати придбану туговухість.

Чим небезпечна акустична травма

Якщо вам поставили діагноз акутравма – що це значить? Перш за все, потрібно швидко її лікувати і виконувати всі вказівки лікаря. Інакше туговухість буде прогресувати, і розвинеться глухота. Крім цього травма негативно впливає на роботу центральної нервової системи. Може розвинутися нервовоциркулярна дистонія, артеріальна гіпертензія та інші небезпечні ускладнення.

Як убезпечити себе і близьких

Краща профілактика акустичної травми – беруші. Вони захищають вуха від шуму і гучних звуків, знижуючи ризик травмування. У нашому центрі можна замовити їх індивідуально – ми зробимо аксесуари по зліпкам ваших вух.

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *