Як поліпшити слух: корисні поради

Фото-Беттертон-Подбор-слухового-аппарата

Як поліпшити слух: корисні поради

Ніхто не застрахований від такої проблеми, як патологія слуху. Вона може розвиватися під впливом різних факторів та на ранніх стадіях успішно піддається лікуванню. Однак деякі захворювання слухового аналізатора незворотні й вимагають відповідних заходів для компенсації втрачених функцій.

Порушення слуху позбавляють людину здатності повноцінно сприймати звуки. Вони бувають частковими, коли доступна здатність чути голосну мову на близькій відстані, або ж повними – коли через глухоту людина живе в світі тиші. Провокувати слухові патології можуть різноманітні чинники – біологічні, механічні, екологічні та інші.

Як відновити слух?

Популярне питання серед тих, кому поставили діагноз «приглухуватість». Якщо раніше зниження слуху було вироком, то сьогодні ситуація змінилася на краще. Завдяки досягненням сучасної медицини, навіть при важких ураженнях можливо відновити слух.

Втрата слуху на одне вухо – що робити?

Багато пацієнтів стикаються з однобічною приглухуватістю, яка заважає комфортно жити та спілкуватися у соціумі. Втрата слуху на одне вухо може бути повною, або ж частковою. І хоча друге вухо чує нормально, рівень сприйняття звуків істотно знижується. Симптоми односторонньої приглухуватості: складність локалізації джерела звуку, уривчасте розпізнавання мови, дезорієнтація у просторі.

Рішенням в даній ситуації стане слуховий апарат, підбір якого залежить від індивідуальних особливостей пацієнта. Якщо на хворому вусі діагностовано повну глухоту, призначається кохлеарна імплантація.

Шум у вухах – тинітус

Часом нас буквально застає зненацька тинітус – дзвін у вухах, що з’являється раптово та здатний бути досить набридливим. У більшості випадків це явище рідкісне, але якщо епізоди частішають, то це вже привід для серйозного занепокоєння. Адже даний симптом вказує на патології слухової системи. За статистикою на нього страждає близько 10-15% населення планети.

Тинітус – це відчуття у вухах звуків різного характеру, що не викликане зовнішніми джерелами. Він може проявлятися як гул, дзвін, шипіння, шум різної гучності та інтенсивності, бути як постійним, так і періодичним. При цьому, поряд з неприємними звуками у вухах, істотно знижується слух. За словами фахівців, тинітус може виникати в різному віці, але все ж люди похилого віку знаходяться у зоні ризику більше інших.

Найбільш поширені причини тинітусу:

 • Акустичні травми від гучної музики, пострілів та інших інтенсивних звукових навантажень
 • Механічні травми вух або голови
 • Прийом ототоксичних ліків
 • Вікові зміни слухових кісточок
 • Неврологічні захворювання

Сьогодні лікування тинітусу можливе та навіть дає успішні результати, особливо якщо звернутися за допомогою при перших же симптомах.

Втрата слуху? Лікування є!

Залежно від походження захворювання, що викликало слухові порушення, застосовуються різні методи:

 • Видалення сірчаних пробок – як правило, після промивання за допомогою спеціального шприца здатність чути поліпшується
 • Лікування антибіотиками – ефективне при падінні слуху внаслідок запальних процесів у зовнішньому чи середньому вусі
 • Слухопротезування – підбір, налаштування слухових апаратів та адаптація до них
 • Прийом кортикостероїдних гормонів – метод ефективний у разі гострого зниження слуху та застосовується з обережністю
 • Оперативне втручання:
  • Пластика слухових – призначається, якщо ураження слуху викликані перфорацією барабанної перетинки
  • Стапедектомія – допомагає вилікувати отосклероз
  • Тимпанопластика труб – використовується, якщо запальні процеси у середньому вусі викликали ускладнення
  • Кохлеарний імплантат – встановлюється при сильних слухових розладах, з якими не справляються апарати
 • Освоєння мови жестів – спосіб здобути навички спілкування при вродженій глухоті

Щоб зрозуміти, чи можна відновити слух, слід спочатку визначити причину та ступінь його зниження. Але навіть якщо не можна повернути втрачені функції, їх можна успішно компенсувати.

Причини порушень слуху в дітей

Вроджена та набута на ранніх роках життя глухота може бути обумовлена різними факторами:

 • Під час вагітності мати перенесла інфекційні захворювання (краснуху, кір, менінгіт, грип тощо)
 • Є спадкова схильність
 • Виношуючи дитину, жінка приймала важкі лікарські препарати (наприклад, антибіотики), або ж зловживала алкоголем
 • Дитина народилася недоношеною (до 32 тижнів)
 • При пологах трапилася механічна травма, спостерігалася асфіксія
 • Немовля народилося з серйозним недобором ваги (до 1,5 кг)
 • У перші місяці життя були перенесені інфекційні хвороби
 • Сталося погіршення слуху при отиті – досить часте явище, обумовлене тим, що при запущених запальних процесах утворюється перфорація та рубець на барабанній перетинці
 • Малюк переніс акустичну травму, перебуваючи поблизу джерел гучних звуків
 • Було діагностовано серйозні патології слухової системи – хвороба Меньєра, синдром Мебіуса, отосклероз, артрогрипоз, акустична неврома
 • Дитина піддається частому впливу шумів
 • Вуха або голова були травмовані під час удару, аварії тощо
 • Було проведено курс хіміотерапії

Як лікувати слух в дітей слуховими тренажерами?

У сучасній медицині немає кращого способу корекції слуху, ніж слуховий апарат. Він фактично замінює вухо, функції якого були частково втрачені. Якщо говорити про дитячу приглухуватість, то чим раніше буде прийнято рішення про носіння цього корисного приладу, тим краще. Адже від здатності чути буде прямо залежати мовленнєвий розвиток малюка. А без цього неможлива соціальна адаптація та інші важливі елементи повноцінного життя.

Поряд зі слуховими апаратами, при лікуванні дитячої приглухуватості успішні результати дають спеціальні тренажери слуху. Це сурдотехнічні прилади, які допомагають вухам сприймати більше частот. Вони використовуються у логопедії – для проведення як групових, так і індивідуальних занять. Також їх часто застосовують у домашніх умовах, забезпечуючи більше можливостей для корекції мовленнєвих навичок у дітей.

У парі зі слуховими апаратами тренажери працюють дуже продуктивно. Якщо перші відсікають звуки деяких частот, то другі відрізняються більшою здатності до пропускання звуків. Це дозволяє отримати більше акустичної інформації та позитивно впливає на формування мовлення й комунікативних навичок в дітей. Втім, дорослим пацієнтам логопеди теж іноді призначають вправи зі слуховими тренажерами.

Якщо ви підозрюєте в себе зниження слуху, лікування потрібно починати якомога швидше. У цьому вам допоможуть фахівці центру «Беттертон», де можна пройти діагностику та дізнатися про методи відновлення слухової функції.

Цікаві факти

Незважаючи на те, що природа створила вухо як унікальний та досконалий інструмент, далеко не всім людям на планеті воно до вподоби. Зокрема, представники африканського племені Масаї всіляко прагнуть його «вдосконалити», розтягуючи мочки до неймовірних розмірів. Саме тут було зафіксовано як рекорд найбільше вухо у світі. Для цього місцеві жителі навішують на мочки безліч важких намистин та інших конструкції. Робота над вухами мрії починається з 7-8 років, в результаті у дорослому віці в представників племені вуха звисають до плечей, що вважається символом краси та респектабельності. Хоча тим, хто не звик до таких традицій, ритуал може здатись дикунством.

 Турбують проблеми з вухами? Запишіться на прийом до нашого центру за посиланням bettertone.com.ua/uk/contacts.

Записатися на прийом

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *