Ятрогенія, і чому вона трапляється

консультация отоларинголога в киеве

Ятрогенія, і чому вона трапляється

Ятрогенія – це різновид психогенії, при якій відбувається погіршення емоційного та фізичного стану людини. Ятрогенія в медицині визначається як психічний розлад, ненавмисно спровоковане лікарем і іншим медичним працівником. Воно трапляється з недовірливими пацієнтами, які занадто болісно сприймають свій діагноз. В результаті їхній стан сильно погіршується після спілкування з лікарем.

Навігація по сторінці:

Види ятрогении

У такого явища, як ятрогенія, види розрізняють за станом пацієнта і діям лікаря.

За станом пацієнта

Коли людину долає ятрогенія, класифікація передбачає 2 варіанти:

 1. Пацієнт насправді не хворий або має невеликі функціональні розлади, але після спілкування з доктором вважає, що у нього важка невиліковна хвороба.
 2. У хворого важка патологія, і після розмови з доктором його хворобливий стан погіршується.

За діями лікаря

Ятрогенія – види може мати наступні:

 • Маніпуляційна – лікарські маніпуляції погіршили стан хворого
 • Прогностична – лікар робить занадто песимістичний прогноз, який залякує пацієнта
 • Німа ятрогенія – спровокована мовчанням або бездіяльністю лікаря
 • Діагностична – людині стало гірше від почутого діагнозу
 • Лабораторна – доктор не хоче відповідати на питання і детально пояснювати результати аналізів

Варто сказати, що німа ятрогенія не менш небезпечна, ніж жахливі прогнозу лікаря щодо хвороби. Якщо доктор поводиться неетично – це завжди стрес для пацієнта, який посилює його стан.

Ятрогенія і слух

Нерідко ятрогенія викликає проблеми зі слухом. Це може бути пов’язано з неправильно призначеним лікуванням. Наприклад, застосування ототоксичних препаратів, від яких у людини розвивається втрата слуху, пов’язана з неправильними діями лікаря.

Іноді слух псується на тлі психосоматичних чинників. Наприклад, чути невтішний діагноз і лікарський прогноз людині не подобається, і вуха поступово втрачають свою функціональність.

Ятрогенія і ятропатія

Ятрогенія і ятропатія тісно пов’язані. У першому випадку через сугестивності пацієнта погіршується його психологічний і фізичний стан. Друге – це вже не надумані, а цілком конкретні негативні наслідки для хворого, викликані неправильними діями медика.

ЛОР врач Киев фотоОсобливості сучасних ятрогений

Незважаючи на розвиток сучасної медицини, сьогодні теж можлива ятрогенія. Причини – дефіцит часу на пацієнта і недолік інформації. Сімейного лікаря виділяють всього 15 хвилин на прийом. В таких умовах він не може налагодити контакт з хворим і часто вибирає невірну тактику спілкування. Також вони не встигають проінформувати пацієнта про хворобу. Це викликає народження необґрунтованих страхів і домислів.

Ятрогенія у дітей

Основною причиною, по якій розвивається ятрогенія у дітей, можна назвати неправильне спілкування з ними. Якщо лікар не зумів знайти підхід, дитина буде відчувати себе гірше на прийомі і під час лікування.

Особливості лікування в «Беттертон»

Якщо ви лікуєтеся в нашому ЛОР-центрі, ніяка ятрогенія вам не загрожує. Тут працюють дуже коректні лікарі, які завжди дотримуються медичної етики. Вони докладуть усіх зусиль, щоб у пацієнта не розвинулася ятрогенія.

Можливі ускладнення

Не всі до кінця розуміють, що таке ятрогенія, і наскільки вона небезпечна. Цей стан може нашкодити навіть здоровій людині, поваливши його в зневіру. А для тяжкохворих це смертельно небезпечно – вони перестають боротися з хворобою.

Як уберегти себе від ятрогении

Щоб вас не здолала ятрогенія, профілактика допоможе налаштуватися на позитивну хвилю. Якщо лікар спілкується некоректно, його можна змінити. Якщо діагноз валить вас в депресію – проконсультуйтеся з психотерапевтом.

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *