Розчинники, які загрожують нашому слуху

консультація лор лікаря в києві

Розчинники, які загрожують нашому слуху

У деяких людей, що працюють на виробництві вдихання, попадання всередину або поглинання органічних розчинників через шкіру може викликати прогресуюче погіршення слуху. Як вважає чилійський дослідник Адріан Фуенте, на це питання треба звернути особливу увагу, і фахівці по слуху повинні займатися виявленням потенційного ризику.

  Той факт, що деякі розчинники можуть призвести до зниження слуху, відомий, починаючи з 1980-х років, але, рекомендації по збереженню здоров’я та правила з техніки безпеки в багатьох країнах ще не інтегрували цей ризик до законодавства за умовами праці осіб, які працюють з цими продуктами. Крім того, деякі фахівці по слуху самі ще не до кінця зрозуміли можливі наслідки потрапляння таких речовин, як ксідол, толуол, стирол, етилбензол, гексан або сірковуглець.

  Це питання стало предметом обговорення на семінарі під час з’їзду Американської академії аудіології, в якому взяли участь Таїс Мората з Національного науково-дослідного інституту з безпеки та гігієни праці в США, і Адріан Фуенте, вчений з лабораторії аудіології чилійського Університету. Останні десять років він присвятив вивченню впливу органічних розчинників на слух. Він почав свої дослідження в Чилі, а потім продовжив їх в Польщі, Гонконгу, США, і в даний час працює в Університеті Квінсленда в Австралії.

 Чилійський фахівець завершив дослідження впливу конкретного розчинника на стан слуху людини. Ця речовина – ксилол, похідне від бензолу, що отримується з нафти і використовується в поліграфічній і шкіряної промисловості при очищенні, як пестицид, розчинника, при виробництві каучуку, фарб й лаку.

   Дослідження засноване на гістопатологічних аналізах робочих в лікарні, в яких були виявлені сліди цих сполук.

  “На сьогоднішній день дослідження такого роду вивчали тільки вплив комбінації органічних розчинників, і було важко зрозуміти, яка саме речовина має найбільший вплив на слух і в яких дозах”, – говорить Адріан Фуенте.

 Довгострокові наслідки

  Вплив органічних розчинників на робоче місце вітається у багатьох галузях промисловості. Хімічні речовини можуть потрапляти в організм при вдиханні, ковтанні або через шкіру. “Визнано, що вплив органічних розчинників на систему слуху зводиться до їх ототоксичності і нейротоксичності”, – говорить Адріан Фуенте. Обидва механізми можуть впливати окремо, одночасно або поперемінно і надавати шкоду на равлика та центральну систему слуху.

   “В результаті, піддающиїся впливу особи можуть мати незначні втрати слуху, які не означають інвалідність, але можуть посилитися при старінні. Цілком ймовірно, що ці пацієнти, на відміну від тих, хто не піддається впливу органічних розчинників, будуть зазнавати труднощів у локалізації звуків або розбірливості мови, і повинні бути спротезовані раніше інших. Слід мати на увазі, що ефект старіння додається до хронічного впливу цих речовин. Ця тенденція спостерігається вже сьогодні “, – попереджає дослідник з Чилі, -” сорокарічні люди мають ознаки зниження слуху, яке зазвичай спостерігається після 55 років “.

   Тяжіння розчинника до ліпідних структур в значній мірі пояснює пошкодження системи слуху. У лабораторних тварин було виявлено можливий шлях інтоксикації внутрішнього вуха через кров. Розчинники підходять до судинної смужки, структурі, як клітинні мембрани Хенсена і Дейтерса, які підтримують орган Корті, і, нарешті, досягають зовнішніх волоскових клітин, які можуть бути пошкоджені.

   Раннє виявлення порушень слуху в результаті впливу розчинників має вирішальне значення для здійснення своєчасного відповідного лікування. Ось чому Адріан Фуенте підкреслює, що фахівці по слуху повинні проводити такі тести у працівників:

 • порогової тональної аудіометрії з вимірюванням отоакустической емісії для виявлення можливих пошкоджень зовнішніх волоскових клітин;
 • вимір слухових викликаних потенціалів для вивчення кохлеарних структур.

   Нейротоксична дія органічних розчинників пов’язана з їх здатністю проникати в мієлін, ліпідний шар, який покриває нервові волокна в центральній слуховий нервовій системі. Таким чином, органічний розчинник безпосередньо досягає нервові волокна, що може привести до їх виродження.

ЛОР центр для детей и взрослых фотоВплив ксилолу

  Адріан Фуенте вивчив вплив ксилолу на здоров’я працівників, що піддаються його впливу, грунтуючись на аналізах, що проводяться в одинадцяти лікарнях Чилі. “Порівнявши 35 пацієнтів, що піддаються впливу ксилолу, з контрольною групою з 35 осіб відповідного віку, статі та соціально-економічного і культурного рівня, ми виявили кореляцію між рівнем впливу ксилолу і зниженням слуху “, – підкреслив учений.

  Рівень впливу розчинника вимірювався по пробам повітря сечі пацієнтів, узятим в останній день робочого тижня. Були виміряні рівні метил-гиппуровой кислоти, метаболіти, отриманого в результаті впливу ксилолу.

  Щоб визначити дисфункцію периферичної та центральної систем у працівників, які зазнають впливу ксилолу, був проведений комплекс вимірювань: тональна аудіометрія, отоакустичної емісія, поведінкові тести, слухові тести HINT, тести прослуховування цифр і багато інших. “Ми виявили, що група, яка піддаються впливу розчинника мала нижчі результати, що стосуються слухових порогів, розбірливості мови в тиші і шумі”, – додав Адріан Фуенте.

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *