Поведінка під час спілкування

Поведінка під час спілкування

Ознайомившись з рекомендаціями, що викладені нижче, люди, у яких в наявності зниження рівня слуху, зможуть значно краще інтегруватися в суспільстві.

 • Перш за все, будьте впевнені в своїх силах. Не соромтеся говорити людям, з якими спілкуєтесь, що не все чуєте, поясніть їм, яким чином ви будете розуміти їх краще (попросіть говорити не так швидко, нехай вони дивляться на вас, а не в сторону, і так далі).
 • Співрозмовник повинен усвідомлювати, що ви не зовсім точно розумієте, що він каже, тому й реагуєте з деяким запізненням. Тобто, у нього не повинно створюватися враження, що на нього не звертають уваги. Самі постарайтеся звернутися до нього, після чого попросіть ще раз повторити те, що він сказав раніше.
 • Якщо хочете поспілкуватися, навколо не має бути шумно. Тому, якщо можна, вимкніть ті ж телевізор або магнітофон, закрийте воду в крані, відключіть вентилятор тощо.
 • Намагайтеся знаходитися ближче до співрозмовника.
 • У громадських місцях, при великому скупченні людей, слід зайняти місце ближче до доповідача і бажано посередині. Не зайвим буде мати при собі слуховий апарат та інші пристрої, що допомагають краще розрізняти мову;
 • Слідкуйте за рухом губ співрозмовника. Крім цього, звертайте увагу на жестикуляцію та міміку обличчя. Разом це допоможе швидше розпізнати його слова.
 • Щоб навчитися розуміти по губах, періодично намагайтеся дивитися ТБ-передачі, відімкнувши звук.
 • Потрібно ставати таким чином, щоб співрозмовника (доповідача) було завжди видно.
 • Фокусуйтеся на загальному сенсі та ключових виразах. Це допоможе швидше зрозуміти зміст сказаного.
 • Слідкуйте за інтонацією того, кого хочете зрозуміти. Якщо відчуваєте її підвищення, то, найчастіше, це означає питання.
 • Якщо не зовсім зрозуміли зміст сказаного, не соромтеся попросити вашого співрозмовника повторити те, що він сказав, або викласти це в інший спосіб.

Спілкування з людьми з вадами слуху

Як краще налагодити спілкування з людьми, які мають низький рівень слуху?

Глухі під час спілкування намагаються не говорити, а спілкуватися за допомогою міміки та жестикуляції. Багато що залежить від того, в якій мірі людина не чує (чує погано (слабкий слух), практично нічого не чує (майже глуха), або взагалі не здатна нічого почути (100-відсотково глуха)). Кожен з нас може зрозуміти, що людина має проблеми зі слухом, якщо побачить у неї за вухом слуховий апарат. При цьому, далеко не всі люди з поганим слухом їх носять (хтось не любить показувати свої недоліки, для когось – він не по кишені). А ще є й ті, хто купує такий пристрій, який не видно неозброєним оком (сучасні технології просунулися далеко вперед у цьому напрямку). Що цікаво, ті, хто взагалі не чує і майже нічого не може розрізняти на слух, можуть обходитися і без слухових апаратів. Багато людей чудово читають по губах, а, крім того, добре розуміють мову, жестикуляцію, спілкуючись подібним чином. Це часто здається не зовсім звичним людині з нормальним слухом. Тому не зайвим буде запам’ятати наступні поради:

 1. До того, як почати говорити, спробуйте звернути до себе увагу приглухуватої людини. Вона повинна вас добре бачити. Помахайте рукою, або злегка доторкніться до неї. При цьому намагайтеся бути максимально чуйним, оскільки у глухих тикати один у одного пальцями вважається неввічливим.
 2. Треба, щоб людина увесь час бачила вас. Потрібно робити так, щоб розмова відбувалася на рівні очей (якщо вона сидить – присядьте і ви, якщо стоїть – підніміться). Краще дотримуватися дистанції (півтора – два метри). Завдяки цьому, ви зможете щось показати жестами і вона краще вас зрозуміє. Глуха людина повинна добре бачити співрозмовника, тому встаньте до світла, а якщо перебуваєте в приміщенні й там темно – відкрийте штори, підійдіть ближче до вікна.
 3. Вітайтеся як завжди, не потрібно змінювати тон і голос. Інакше ті, хто не в достатній мірі володіють вмінням читати по губах, побачать лише викривлення губ під час крику або шепоту і не зможуть вас зрозуміти. Рухи рота також повинні бути звичайними для мови. В іншому випадку людині буде важче здогадатися, про що ви говорите. Говорити на підвищених тонах потрібно тільки тоді, коли глухий майже нічого не чує. Але негарним тут є те, що в громадському місці це приверне увагу оточення, в результаті чого людині буде ніяково. У тому випадку, коли глухий не розбирає мову по губах, цілком можна обійтися листком паперу та ручкою. Для початку, письмово привітайтеся, назвіть себе й позначте, про що хочете поговорити.
 • Людині з поганим слухом важче розуміти тих, хто носить густу бороду й вуса (вона не бачить руху губ);
 • вона може непогано розуміти вас в умовах, коли немає сторонніх шумів, але в громадських місцях (кафе, ресторан, театр тощо) може і не чути;
 • розмовляючи з нею, намагайтеся не жувати та не прикривати рот руками.
 1. Перш ніж говорити, спрогнозуйте суть того, що хочете сказати. Чим швидше людина з поганим слухом зможе зрозуміти, про що йдеться, тим скоріше ви знайдете з нею спільну мову. До іншої теми переходьте поступово, оскільки людина, яка погано чує, навіть якщо непогано читає по губах, засвоює до 35% сказаного, а решту логічно виводить з контексту. Періодично перепитуйте, чи все вона добре засвоює.
 2. Хороший зоровий контакт – необхідна умова діалогу. Не кожен з нас усвідомлює в повній мірі, що означає для глухих мова жестів і міміки, за допомогою якої вони часто спілкуються. Тому тим, хто носить окуляри, їх краще зняти. Закінчуючи фразу, доцільно якось показати це (посміхнутися, підняти брови тощо).
 3. Не соромтеся жестикулювати і наявно підказувати. Якщо мова йде про певний предмет, чекайте доти, поки вона не зверне свій погляд на вас, і тільки потім кажіть далі. Те, що говорите, можна супроводжувати мімікою (стрибати, показувати як їсте або п’єте), і це також швидше доведе зміст сказаного до глухого. Пальцями можна показувати числа, ведення пензлем в повітрі продемонструє написання послання тощо.
 4. Намагайтеся бути надзвичайно ввічливим. Наприклад, якщо подзвонив телефон і співрозмовник не почув його звучання, скажіть йому, що вам потрібно підняти трубку. Природно, різного роду жарти про його глухоту будуть неприйнятними. І навіть якщо ви тільки що дізналися про його проблеми зі слухом, не слід зупинятися. Цей момент потрібно м’яко подолати. Потрібно розуміти, що глухі – такі ж люди, як і всі інші. Серед них є як прекрасні, так і не дуже добрі. Тому й поводитися потрібно максимально чемно.
 5. Вміння жестикулювати вам однозначно не завадить. Щоб спілкуватися з такими людьми найбільш ефективно, доцільно навчитися мови жестів, яку вони використовують. Це – така ж мова, де є як синтаксичні, так і граматичні нюанси. Що важливо, вона не скрізь однакова. Наприклад, англійська мова істотно відрізняється від тієї, яку використовують американці. У Великобританії, до речі, в навчальних закладах усіх рівнів створюються умови для навчання людей з поганим слухом.

Якщо ви відчуваєте проблеми зі спілкуванням через свою глухоту, Центр слуху «Беттертон» міста Кременчук допоможе швидше вирішити їх. Можете дзвонити в будь-який зручний час за телефонами: 097 555 48 18, 700 612, 099 430 85 15.

Адреса Центру: місто Кременчук, вулиця Театральна (Воровського), 34, кабінет 8. Для більш легкої орієнтації: це перший будинок від Автовокзалу.

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *