Гігієна слуху у різні періоди життя

диагностика слуха

Гігієна слуху у різні періоди життя

Наші органи слуху відрізняються досить складною будовою. Це не тільки зовнішнє, середнє та внутрішнє вухо, але й спеціальні центри сприйняття звуків, розташовані в головному мозку. Тому важлива правильна гігієна слуху – вона допоможе добре чути у будь-якому віці, навіть у глибокій старості. Давайте розберемося, якою має бути профілактика порушень слуху у різні періоди життя.

Навігація по сторінці:

Чому важлива гігієна вух

Наші органи слуху постійно підпадають під вплив різних шкідливих впливів. Тому потрібно захищати їх від:

 • сильного шуму – некомфортні звуки перенапружують слухові рецептори, можуть призвести до їхньої загибелі та незворотної втрати слуху;
 • проникнення води – вологе середовище розмиває вушну сірку і викликає її набухання, провокуючи утворення корків, а також може спровокувати подразнення шкіри слухових каналів та запальні процеси;
 • інфекцій – патогенні мікроорганізми можуть потрапити у вухо з інших ЛОР-органів або зі струмом крові, провокуючи запальні процеси;
 • забруднень – через них у вухах створюється сприятливе середовище для розвитку інфекцій.

Як правильно доглядати органи слуху

Розібратися в цьому допоможе таблиця гігієни слуху :

Проблема Спосіб вирішення та профілактики
Сірчані пробки Правильне очищення
Відмова від ватних паличок
Використання берушів
Промивання
Середній та внутрішній отит Своєчасне лікування ЛОР-інфекцій
Зміцнення імунітету
Правильне очищення
Зовнішній отит Правильне очищення
Відмова від ватних паличок
Використання беручої для захисту від рідини та забруднень
Зниження слуху Правильний догляд за вухами
Використання берушів від шуму
Регулярна перевірка слуха
Носіння слухових апаратів

Важливі фактори для гігієни слуху

У наших слухових каналах постійно виділяється вушна сірка. І багато хто думає, що це зайва речовина, яку потрібно всіляко вимивати з вух. Насправді цей секрет відповідає за змащування і зволоження шкіри. А ще виконує важливу функцію по запобіганню вух від інфекцій та забруднень. Тому не намагайтеся прибрати її повністю та не використовуйте ватяні палички. Вони призводять до пересихання шкіри слухових проходів і можуть їх навіть травмувати. Якщо вам потрібно очистити орган слуху, гігієна зводиться до того, щоб просто протерти його вологим ватним диском.

Ще один важливий фактор – правильне носове дихання. Устя слухових труб, які ведуть до середнього вуха, з’єднані з носовою порожниною. Ось чому при нежиті часто закладає вуха. Надалі це призводить до того, що порушується тиск у барабанній порожнині, в результаті можуть розвинутись запальні процеси. Однак є спосіб запобігти хворобам вуха, і гігієна слуху в цьому допоможе. Намагайтеся продувати вуха, щоб вирівняти тиск.

Що не можна робити з органами слуху

Багато хто помилково думає, що гігієна слуху зводиться виключно до очищення вух від бруду. Але це не зовсім так. Є ряд табу, які краще оминати стороною, якщо ви хочете зберегти здоровий слух. Отже, не рекомендується:

 • чистити вуха ватними паличками та гострими предметами;
 • плавати та пірнати без захисту для вух;
 • піддавати органи слуху впливу гучних звуків;
 • пропускати регулярні огляди у ЛОР.

Особливості гігієни слуху у різному віці

У різні періоди життя наші вуха змінюються та стикаються з певним навантаженням. Тому важливо правильно до цього підготуватись.

Гігієна слуху у дітей

За допомогою звуків дитина пізнає світ, особливо це важливо у ранньому віці. Без хорошого слуху він не може нормально навчитися розмовляти, а надалі – вчитися та соціалізуватись. Тому гігієна слуху в дитини є вкрай важливою. Провести скринінг потрібно ще в дитинстві та надалі регулярно проходити аудіометричні тести. Також важливо підтримувати вуха в чистоті та використовувати дитячі беруші для захисту органів слуху від гучних звуків.

У дорослих

Протягом усього життя ми постійно стикаємося з акустичними навантаженнями: у транспорті, на роботі та інших ситуаціях. Тому важливо дотримуватись профілактичних заходів для захисту від шуму, води, інфекцій та інших шкідливих впливів.

У літньому віці

Старіння організму – природний процес, який станеться з кожним. При цьому багато органів і систем починають «барахлити». Природне в’янення організму часто призводить до розвитку вікової приглухуватості . Тому для людей похилого віку гігієна органів слуху – це насамперед регулярна аудіометрична діагностика, а також носіння слухових апаратів при необхідності.

Чим допоможуть беруші

Ці компактні вушні вставки блокують слухові канали від гучних звуків, попадання води та забруднень. Це надійний захист слуху та профілактика хвороб вуха.

Поради ЛОР-лікарів з профілактики вушних захворювань:

 • стежте за чистотою вух, але не вимийте сірку повністю;
 • захищайте слухові канали від травм, сторонніх тіл, води та шуму;
 • вчасно лікуйте запальні процеси ЛОР-органів;
 • регулярно перевіряйте слух.

Пам’ятайте, що найкраща профілактика слуху – це огляд отоларинголога. Запишіться на прийом зараз!

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *