Промивання носа: як та де це робити

диагностика носа в киеве фото

Промивання носа: як та де це робити

Промивання носа – це процедура очищення носової порожнини від слизу, пилу, мікроорганізмів та алергенів за допомогою фізіологічного розчину або іншої рідини. Зазвичай її проводять для полегшення дихання, лікування та профілактики запальних захворювань носоглотки.

Навігація по сторінці:

Існують різні види та методи проведення цієї процедури – деякі з них можна робити вдома власноруч, інші проводяться виключно отоларингологом. У центрі «Беттертон» можна провести професійне промивання носа в Києві та інших містах, де є наші філії. Кваліфіковані ЛОР-лікарі центру проводять лікувальні маніпуляції максимально обережно та ефективно.

Показання та протипоказання до промивання носа

Ця терапевтична та гігієнічна процедура застосовується переважно для лікування інфекцій носової порожнини та синусів. Вона допомагає боротися з патогенами, що уражають слизову оболонку, а також провести очищення дихальних шляхів від патологічного вмісту. Лікарі призначають промивання носа при гаймориті та інших видах синуситів, риніті, ГРВІ, застуді. Під час процедури:

 • видаляється слиз, гній, засохлі корочки;
 • зменшується набряк;
 • прибирається патогенна мікрофлора;
 • усуваються запальні процеси;
 • полегшується носове дихання.

В деяких випадках процедура проводиться для профілактики респіраторних інфекцій – наприклад, її можуть призначити після травми або перенесеної операції на носі.

Промивання носа не варто проводити при:

 • носових кровотечах;
 • пухлинах у носових ходах;
 • індивідуальній непереносимості компонентів розчину;
 • інфекціях нижніх дихальних шляхів;
 • психічних розладах.

Види промивання носа

Найбільш поширені техніки проведення процедури:

 1. Іригація – зрошення носової порожнини фізіологічним розчином або водою з додаванням солі. Проводиться за допомогою гумової груші або спеціальних пристроїв під назвою назальний душ. Ця процедура доволі проста, тому її можна робити в домашніх умовах. Достатньо лише ввести розчин у ніздрі, а після цього ретельно висякатися.
 2. Промивання носа за Проетцом – більш складна методика, що потребує професійної кваліфікації та проводиться лікарем. Він робить зрошення пазух носа, щоб прибрати скупчення слизу та гною й полегшити дихання. Це так звана процедура «зозуля» для промивання носа при гаймориті. Пацієнт під час процедури має казати: «ку-ку».

Особливості проведення промивання носа у дитини

З маленькими пацієнтами варто бути максимально обережними, адже неакуратне проведення процедури може пошкодити їх дихальні шляхи. Зазвичай дитину кладуть на спину, голова має бути трохи повернута на бік. Після цього обережно вводять рідину в одну ніздрю, дозволяючи їй витекти з іншої або з тієї ж ніздрі. Краще уникати великих об’ємів рідини, щоб запобігти її попаданню вуха. Промивання носа у немовлят проводиться шляхом аспірації, перед якої варто закапати в ніздрі фізіологічний розчин для розм’якшення кірочок.

Як часто можна промивати носа

При лікуванні респіраторних інфекцій лікарі радять проводити процедуру 4-6 разів на день для дорослих, 2-3 для дітей, та 1-2 для немовлят. З профілактичних міркувань її можна робити 1-2 рази на тиждень.

Як підготуватися до процедури

Зазвичай полоскання носа не потребує особливої підготовки. Лікар може провести його прямо під час огляду. Якщо ви плануєте робити процедуру вдома власноруч, то треба заздалегідь ознайомитись із технікою та придбати все необхідне для промивання носа: розчин, іригатор, піпетку, аспіратор тощо.

Промивання носа в центрі «Беттертон»

Не варто експериментувати, намагаючись очистити дихальні шляхи власноруч – краще звернутися до професіоналів, які все зроблять правильно та безпечно. Наш ЛОР-центр пропонує широкий спектр лікувальних процедур для дітей та дорослих. Ми використовуємо сучасне обладнання, що дозволяє робити всі маніпуляції максимально ефективно. Під час промивання носа ЛОР-лікар центру працює обережно та дбає про комфорт пацієнта. Запишіться на прийом, щоб провести процедуру!

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *