Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Метод переміщення рідини по Проетцу (Процедура «Зозуля»)

Даний спосіб був придуманий А. В. Проетцом – отоларингологом з США. В народі він має назву «зозуля». Пояснюється це тим, що при даній процедурі промивання носових ходів пацієнт повинен говорити «ку-ку», щоб рідина не потрапила в горло. Під час маніпуляції потрібно перебувати в положенні лежачи на спині. В одну половину носа впорскують антисептичну рідину, а з другої його половини розчин виводять за допомогою відсмоктування.

Для маленьких дітей використовують інший метод – водно-струменеве промивання носових ходів, схоже на Джала неті. Рідина, що дорівнює температурі тіла, розміщують в штативі. Пацієнт повинен розташуватися над раковиною обличчям донизу, намагаючись, щоб відстань між посудиною із рідиною й особою було приблизно 1 м. Спеціальна трубка з’єднує посудину з розчином із однією половинкою носа, при цьому міцно закупорюючи канюлею ніздрю. Рідина проникає в носові ходи та безперешкодно виходить з другої його половини, за законом сполучених посудин.

Як здійснюється промивання?

Хворий лягає на спину і закидає голову назад. В одну ніздрю вводять медикаментозний розчин, з другої рідину відсмоктують електромеханічним пристроєм. Під час процедури пацієнт весь час повторює «ку-ку».

Промивання доцільно робити тільки за допомогою кваліфікованого фахівця. У разі самостійного виконання процедури можуть виникнути різні ускладнення, наприклад запалення носових пазух або середнього вуха. Причиною цього є потрапляння в носові ходи інфекції разом із розчином.

Навіщо треба вимовляти «ку-ку»?

Промовляючи ці звуки, небо людини піднімається та щільно закупорює носоглотку і носові пазухи. Відсмоктування посилює цей процес, збільшуючи негативний тиск. Змінюючи позицію голови й тиск, можна не тільки видалити скупчення гною з носових пазух, а також полегшити введення медикаментозного розчину. Так повинно бути, але, на жаль, на практиці це виходить не завжди. Успіх виконання «Зозулі» залежить від вільного проходження розчину з носової порожнини та навколоносових пазух.

У багатьох лікарнях та медичних центрах не використовують стандартну схему проведення промивання методом переміщення. Як наслідок, така процедура більше схожа на «носовий душ». Така маніпуляція теж має місце бути, однак не є відомим методом за Проетцем. Варто зауважити, що фахівці страхових компаній в Америці не бачать істотних переваг методу переміщення над іншими способами промивання носових ходів, тоді як користь від промивання сумніву не підлягає.

Кому рекомендується терапія гаймориту даним способом:

 • діти молодшого шкільного віку (з дошкільниками таку маніпуляцію буває складно здійснити);
 • дорослі, що мають хвороби оториноларингологічної групи;
 • жінки в положенні (така маніпуляція буває недієвою при синуситі у вагітних).

Особливості даної терапії:

 • необхідно лежати спокійно, не вертіти головою;
 • голова повинна бути закинута під кутом не більше 45º;
 • потрібно стежити за розміреністю дихання;
 • не піддаватися паніці.

Важливі аспекти сеансу промивання способом переміщення:

 • після маніпуляції не варто виходити на свіже повітря протягом півгодини в літній період, а також одного-двох годин в інший час року;
 • не перебувати на холоді.

Цього важко досягти при промивання носових ходів в отоларингологічному стаціонарі або поліклініці, тому компромісним рішенням стає та ж процедура, проведена з виїздом додому.

Неприємні аспекти під час промивання носа:

 • належне проведення даної операції не викликає хворобливих відчуттів. Але коли доктор затискає ніздрі хворого, може з’явитися відчуття щемлення в районі чола;
 • застосовувана рідина може бути неприємна на смак, а також викликати подразнення слизової оболонки.
 • кабінет й активні дії медичних працівників можуть спровокувати емоційні незручності.

Можливі ускладнення після промивання:

 • кровотеча;
 • травми носової порожнини механічного характеру приладами для проведення операції;
 • мігрень, а також закладення слухових проходів на ранньому етапі терапії;
 • тривале чхання;
 • запалення носа і очей;
 • іноді нудота (зокрема у дітей).
 • з-за помилок при виконанні процедури або наявності в порожнині носа перешкод для проходження рідини (наприклад, набряклості) звичайне закладення може перерости в більш складне захворювання, наприклад синусит;
 • при попаданні інфекції разом із рідиною в канали, що зв’язують середнє вухо і горлянку, а також носову порожнину, можуть бути спровоковані такі хвороби як отити або євстахіїт.

Отримати консультацію, а також всілякі отоларингологічні послуги можливо в центрі слуху «Беттертон», записавшись на прийом за телефонами: (044) 222-88-02, (050) 444-15-75, (067) 239-69-18.

Ціни на послуги:

НАЙМЕНУВАННЯ ПОСЛУГИ ЦІНА грн
Промивання пазухи носа по Проетцу (“кукушка”) 220
Туалет порожнини носа (одна сторона) 200
Відео-ендоскопічний огляд носа 350

Також можна залишити заявку онлайн:

Loading...

Метод переміщення рідини по Проетцу (Процедура «Зозуля»)
Середня оцінка «5» Проголосували 1