Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Продування слухових труб за методом Політцера

Продування слухових труб за Політцером – лікувально-діагностична маніпуляція, яка полягає у введені в порожнину середнього вуха повітря через євстахієву трубу. Процедура здійснюється за допомогою однойменного балону та отоскопа.

Для нормального функціонування слухових органів людини необхідно, щоб тиск в його слуховій трубі дорівнювало тиску повітря. Які процеси можуть вплинути на цей показник? Під час дихання частина повітря потрапляє в вушну порожнину й засвоюється слизовими залозами. Тиск при цьому в порожнині знижується.

Продувание уха по методу Политцера фотоОднією з функцій слухових труб є їх здатність компенсувати утворювану різницю тисків. Однак провідність труб може порушуватися через звуження просвіту чи її повне закупорення. Це погіршує слух. Ймовірно, багатьом знайоме відчуття закладеності вух при різкій зміні висоти і, відповідно, атмосферного тиску. Це відбувається в літаку під час набору висоти, зниженні чи, наприклад, у швидкісному ліфті багатоповерхівки. Такий ефект знімається завдяки частому ковтанню, що розширює просвіт слухової труби. Коли ж дані симптоми з’являються в звичайних умовах, необхідна діагностика та попереднє продування вух.

Коли призначається маніпуляція

Євстахієва труба – це частина середнього вуха, яка з’єднує між собою барабанну порожнину та носоглотку. Функціями цього органу є: вентиляція, виведення ексудативної рідини чи, простіше кажучи, дренаж, а також захист вуха від інфекцій.

Ряд несприятливих факторів призводить до погіршення прохідності труби, наприклад, різкі, часті коливання тиску повітря, механічні пошкодження органів слуху або їх запалення. У таких випадках призначається продування, яке допомагає в дослідженні євстахієвої труби, навіть усуває деякі проблеми її функціонування.

Сеанс призначається при наявності таких симптомів:

 • погіршення слуху, викликане наслідками отиту;
 • ознаки, характерні для скупчення ексудативних виділень у вушній порожнині;
 • прояв ускладнень, які є наслідками захворювання носоглотки;
 • підозра на деформацію барабанних перетинок;
 • проблеми зі слухом після різких коливань тиску в результаті підводних занурень, перельотів на повітряному транспорті.

Слід негайно звернутися до фахівця при появі шуму або закладеності у вухах, симптомів аутофонії, тяжкості в голові. Якщо ж цим недугам передувало інфекційне захворювання, не можна відкладати візит до ЛОРа.

Показання

Процедура показана у наступних випадках:

 • виявлення наслідків перенесеного тубоотиту;
 • відновлення прохідності євстахієвої труби після євстахеїту;
 • оцінка дренажної та вентиляційної функції слухової труби.

Наступні скарги пацієнтів можуть стати показами для призначення даної процедури:

 • зниження слуху;
 • біль у вухах;
 • закладеність вух;
 • аутофонія – посилене сприйняття власного голосу.

Як відбувається продування вух

Прилад Політцера являє собою гумову грушу з трубкою, куди вставляють наконечники овальної форми різного розміру. Доктор вводить його в ніс, акуратно стискаючи пальцями, щоб виключити вихід повітря назовні. Пацієнт при цьому ковтає чи вимовляє пропоновані йому слова. Груша стискається одночасно із вимовними словами, таким чином, повітря проникає через носоглотку в євстахиєву трубу, а потім в барабанну порожнину.

Лікар веде прослуховування через отоскоп, вставляючи один його наконечник у вухо пацієнта, а інший – собі.

Як оцінюються результати

Продування по Політцеру вважається суб’єктивним пробоєм. Результати цього дослідження визначаються, оцінюючи відчуття хворого та аналізуючи ті звуки, які лікар чує через отоскоп.

Коли пацієнт ковтає або вимовляє якісь звуки, звільняється закрита частина носоглотки й повітря проходить через неї. У отоскопі при цьому чутний специфічний шум. По тому, як він звучить, доктор робить висновок про стан слухових труб та їхню прохідність.

Якщо чується слабкий звук вільного повітря, це свідчить про відкритий просвіт. Характерний тріск може означати розвиток запалення у вушних органах. Звуки бульбашок, що піднімаються на поверхню, сигналізують про те, що в барабанній порожнині зібралася ексудативна рідина.

Лікувальна роль процедури

Продування вух використовується не тільки для діагностики стану вушного органу, але й в якості лікувальної маніпуляції. Якщо у пацієнта спостерігається ексудативний отит, то його застосовують для видалення серозної рідини. При цьому прохідність євстахієвої труби значно поліпшується.

Не варто боятися цієї процедури. У клініці «Беттертон» використовується місцева анестезія слизової оболонки, а положення голови хворого вибирається так, щоб рідина вільно виводилася через його ротову порожнину та носоглотку.

Як правило, діти не люблять такі маніпуляції, вередують під час їх виконання. Але наші досвідчені фахівці зможуть підібрати правильні параметри продувки, щоб уникнути неприємних відчуттів у дитини і досягти максимального лікувального ефекту.

Часто буває достатньо всього лише декількох процедур для повного звільнення барабанної порожнини від ексудату. Поступово рідина виходить, а разом із нею зникає запалення.

У складних випадках непрохідності слухової труби така дія може не дати бажаного терапевтичного ефекту. Стан хворого поліпшується ненадовго. Тим не менш, процедура корисна і в даному випадку, оскільки своєрідний масаж у ході цих маніпуляцій сприяє нормалізації стану перетинки. Це в свою чергу позитивно впливає на слуховий апарат.

Необхідно пам’ятати, що самостійно продувати вуха категорично не можна! Не дивлячись на уявну простоту операції, в домашній обстановці буває складно простежити за усіма її нюансами. Тому результат найчастіше виявляється прямо протилежним – в процесі буде занесена інфекція або ж надмірний тиск викличе розрив перетинки.

Коли поцедура протипоказана

Продувати вуха забороняється під час загострення інфекційного захворювання, при запаленні носоглотки, а також різних психічних розладах.

Альтернативою політцеризації як діагностичної маніпуляції є тимпанометрія, яка дозволяє кількісно визначити тиск барабанної перетинки та визначити його градієнт при проведенні тієї чи іншої проби.

Недотримання техніки безпеки під час маніпуляцій чи її проведення всупереч протипоказанням може призвести до серйозних наслідків. Серед них можливі наступні ускладнення:

 • ушкодження органів слуху, впершу чергу барабанної перетинки;
 • розвиток гнійних стадій отиту;
 • кровотеча з носа;
 • втрата свідомості.

У зв’язку з цим самостійно проводити процедуру не можна!

Консультацію кваліфікованого ЛОР-спеціаліста та широкий спектр ЛОР-послуг ви можете отримати в центрах слуху «Беттертон», записавшись на консультацію за телефонами: (044) 222-88-02, (050) 444-15-75, (067) 239-69-18, або заповнивши бланк запису онлайн.

Ціни на послуги:

НАЙМЕНУВАННЯ ПОСЛУГИ ЦІНА грн
Пневмомасаж барабанної перетинки

100

Продування слухових труб по Політцеру

100

Відеоотоскопія

200

Відеоотоскопія (демонстрацiя без видачі результатів на руки пацієнту)

100

Форма для запису на процедуру:

Продування слухових труб за методом Політцера
5
Оцініть статтю
Продування слухових труб за методом Політцера
5