ГРВІ – причини, симптоми, лікування і профілактика

ГРВІ – причини, симптоми, лікування і профілактика

Катаральні явища здаються нам простими – є навіть жарт про те, що застуда проходить сама за 7 днів. Але все далеко не так райдужно, як може здаватися. ГРВІ може дати ускладнення, які обертаються більш серйозними захворюваннями.

Навігація на сторінці:

Що таке ГРВІ?

ГРВІ – гостра респіраторна вірусна інфекція, група захворювань, викликаних інфекційним збудником і атакуючих слизову оболонку верхніх дихальних шляхів. Патологія доставляє масу дискомфорту і без лікування може загостритися. Часто недоліковане ГРВІ стає причиною хронічних захворювань ЛОР-органів.

Чого точно не можна робити під час хвороби!

Якщо людина підозрює ГРВІ, про лікування народними способами краще забути. Все це важливо розуміти, що причиною хвороби є інфекція, і її неможливо перемогти чаєм з медом. Інша крайність, в яку люблять вдаватися хворі люди – відразу лікуватись антибіотиками. Причому призначають їх самі, без участі лікаря, а дозування не дотримуються, керуючись принципом «чим більше – тим краще». Це може привести до переходу хвороби в хронічну фазу.

Одна з найпоширеніших помилок – переносити хворобу на ногах. Насправді, організм  ослаблений вірусами, і не варто піддавати його ще більшим випробуванням. Також не варто захоплюватися жарознижувальними, проводячи лікування ГРВІ. Температура незмінний супутник запальних захворювань. Вона допомагає імунітету боротися з інфекцією, тому варто дати своєму організму шанс впоратися самостійно.

До неправильних підходів також можна віднести зайву тягу до тепла. При застуді люди чомусь вважають, що повинні укутати з 10 ковдр, і ні в якому разі не відкривати вікон, щоб не запустити холод. Реальність же така, що цим вони лише створюють сприятливі умови для вірусів. Краще частіше провітрювати приміщення, запускаючи свіже повітря.

Думаючи про те, як лікувати ГРВІ, люди часто вибирають неправильні засоби від кашлю. У підсумку в бронхах накопичується слиз, що призводить до ускладнень. Тому не варто займатися самолікуванням, препарати повинен призначати лікар!

Види і причини хвороби

Захворювання має вірусне походження. Інфекція вражає організм в той момент, коли він ослаблений – при переохолодженні, зниженому імунітеті, контакті з зараженими людьми. Вона передається повітряно-крапельним і контактно-побутовим шляхом, але сприйнятливість у всіх різна, як і перебіг хвороби. Когось вона зовсім не бере, у інших проявляється в легкій формі, а хтось переносить її важко.

Часто можна почути запитання: як відрізнити грип від ГРВІ? Ніяк, це по суті одне і те ж, в групу ГРВІ входять наступні види захворювань: 

 • Аденовірусна інфекція
 • Грип
 • Парагрип
 • Риновірусна інфекція
 • Респіраторно-синцитіальна інфекція

Найбільш небезпечним вважається грип, оскільки дає найбільше ускладнень.

Грип

Цей вірус є найпотужнішим і відрізняється від інших видів ГРВІ, лікування його потрібно починати при перших ознаках, інакше можливий летальний результат. У цьому різновиді сама виражена симптоматика, при цьому спостерігається сильне підвищення температури тіла, аж до 41 градуса. На відміну від грипу, парагрип вражає тільки гортань, легше лікується і майже не дає ускладнень.

Лечение ОРВИ в Украине фото

Інші інфекції

Найбільш часто зустрічається риновірусна інфекція, що вражає слизову оболонку носа. Хвороба починається з нежиті, проте при подальшому розвитку може перейти в кашель. Що стосується аденовірусу, то він вражає мигдалини, ніс і слизову оболонку очей, тому людина відчуває всі катаральні явища в комплексі. Респіраторно-синцитіальна інфекція – поширений прояв ГРВІ у дітей, коли вогнище запалення з горла швидко переходить в бронхи, трахею, легені.

Як виявляється захворювання?

Коли організм вражає ГРВІ, симптоми зазвичай такі:

 • Погіршується зір, пече в очах
 • Відчувається ломота в попереку і кінцівках
 • Людина відчуває себе розбитим, втомленим, слабким
 • З’являється зайва сонливість
 • Підвищується температура тіла
 • З’являється нежить, першіння в горлі, кашель
 • Може боліти голова

Якщо відразу ж не почати лікувати ГРВІ, симптоми посилюються, додатково можуть з’явитися запаморочення, розлади кишечника, нудота. Нерідко у людини видно набряклість на обличчі, темні кола під очима.

Варто зазначити, що для різних вірусів симптоми і лікування можуть відрізнятися. Наприклад, РС-інфекція проявляється тільки кашлем, який спочатку сухий, а потім набуває мокрий характер. Він, як і риновіруси, не викликає підвищення температури. А ось при аденовірусі хворого, крім катаральних явищ, може сильно морозити. Але сама виражена симптоматика у грипу. Хвороба проявляється сильним жаром, слабкістю, підвищеною втомлюваністю, зниженням апетиту і сильним кашлем, від якого відчувається біль в грудній клітці.

Діагностика

Щоб зрозуміти, як лікувати захворювання, потрібно спочатку встановити його і визначити, яким саме вірусом воно викликано. Зробити це може тільки кваліфікований лікар. На прийомі він опитує пацієнта на предмет скарг, збирає анамнез і за описаною симптоматикою ставить діагноз. Як правило, пік звернень з приводу ГРВІ припадає на осінньо-зимовий період, коли активізується щорічна епідемія.

Зазвичай діагноз ставиться на основі описаної пацієнтом симптоматики. У разі, коли його потрібно уточнити, призначаються лабораторні дослідження. Вони дозволяють виявити наявність антитіл в крові хворого. Також в діагностиці респіраторних вірусних інфекцій дуже інформативним методом вважається ПЛР, яке досліджує епітелій верхніх дихальних шляхів на предмет антигенів.

Лікування ГРВІ

Щоб зрозуміти, чим лікувати ГРВІ, потрібно для початку встановити його різновид. Також при призначенні терапії враховується вік пацієнта, загальний стан організму, раніше перенесені захворювання та інші нюанси.

У дітей

Важливо розуміти, що ГРВІ у дітей становить найбільшу небезпеку. Ускладнення можуть сильно похитнути їхнє здоров’я і привести до розвитку хронічних хвороб ЛОР-органів. При цьому не бажано використовувати сильнодіючі лікарські препарати.

Лікування ГРВІ у дітей полягає в прийомі антигістамінних препаратів, промиванні носа, полосканні горла. Також призначаються противірусні препарати і вітаміни для підняття імунітету. У разі ГРВІ у грудничка ні в якому разі не можна розтирати їх спиртом і оцтом, а також давати жарознижуюче. Температуру нижче 38 градусів взагалі не потрібно збивати. Самолікуванням займатися вкрай шкідливо – краще відразу записатися до лікаря або викликати швидку.

У дорослих

Досвідчений лікар завжди знає, як правильно призначити лікування ГРВІ у дорослих. Зазвичай прописуються противірусні препарати, залежно від групи вірусів – ремантадин, таміфлю, новірин, арбідол та інші. Разом з цим необхідно приймати протизапальні ліки і вітаміни. У деяких випадках призначаються антибіотики і жарознижуючі, але тільки на розсуд лікаря. Багатьом дорослим пацієнтам здається, що вони і самі знають, як лікувати ГРВІ, але це ілюзія. Тільки фахівець може призначити ефективний препарат і правильне дозування.

У вагітних

Майбутнім мамам обов’язково потрібно здатися до лікаря при перших же симптомах. Справа в тому, що ГРВІ при вагітності може завдати серйозної шкоди плоду. Це одна з причин, по якій у немовлят бувають вроджені порушення слуху та інші аномалії розвитку. Тому не варто займатися самолікуванням – краще довіритися професіоналу, який підбере щадну і разом з тим ефективну терапію.

У ЛОР-центрі «Беттертон»

Звернувшись в нашу клініку, пацієнти отримують кваліфіковану медичну допомогу. У нас працюють досвідчені отоларингологи, які достеменно знають, як лікувати ГРВІ. Вони встановлюють довірчий контакт з хворим, докладно опитують про симптоми, проводять додаткові обстеження, якщо потрібно. В результаті вдається безпомилково поставити діагноз і підібрати заходи терапії, які швидко повернуть людину в лад!

Профілактика

Головний спосіб захиститися від ризику захворіти – зміцнення імунітету. Для цього рекомендується:

 • Проводити загартовування
 • Займатися спортом
 • Найчастіше гуляти на свіжому повітрі
 • Вживати вітаміни
 • Правильно харчуватися
 • Не зловживати курінням і алкоголем
 • Спати не менше 8 годин на добу

Також в період загострення епідемії бажана захисна профілактика ГРВІ – носіння лицьових масок, уникнення людних місць і контакту з хворими, ретельне миття рук з милом і прийом противірусних препаратів.

Лечение ОРВИ в Беттертон фото

Можливі ускладнення

Якщо вчасно не почати лікування ГРВІ, запальний процес може перейти нижче по дихальних шляхах. Це загрожує розвитком ларингіту, бронхіту і навіть пневмонії. Крім цього є ризик хвороб ЛОР-органів, зокрема, отитів і гайморитів. Особливо небезпечний грип, він дає найбільшу ймовірність ускладнень:

 • Набряк і інші ураження легень
 • Менінгіт
 • Розвиток судинних патологій
 • Нейротоксикоз
 • Набряк головного мозку

Тому не варто зволікати зі зверненням до лікаря – навіть невинна застуда може привести до серйозних наслідків. Якщо ви підозрюєте у себе ГРВІ, запишіться на прийом в центрі «Беттертон»!

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ * експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  * Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
  • заповнення і відправки форми запису на сайті;
  • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *