Риноліт – носовий камінь. Класифікація та клінічні спостереження

осмотр лов врача

Риноліт – носовий камінь. Класифікація та клінічні спостереження

Риноліт – це тверді утворення у носі, сформовані з нерозчинних фосфорнокислих та вуглекислих солей. У побуті цю патологію називають носовий камінь. Утворюється при попаданні в ніс стороннього тіла і спричиняє утруднення дихання, запальні процеси та інші ускладнення. Тому важливо вчасно виявити риноліт у носі та видалити його. У цьому вам допоможуть лікарі ЛОР-центру “Беттертон”. Ми пропонуємо лікування сучасними ефективними методами з індивідуальним підходом до кожного пацієнта.

Навігація по сторінці:

Причини утворення ринолітів

Головним провокуючим фактором є стороннє тіло в носі. Це може бути насіння соняшнику, горошина, намистинка, вишнева кісточка і т.д. Опинившись у носовій порожнині, сторонній предмет провокує посилене вироблення слизу, зміну його складу та консистенції. Він стає в’язким, перенасиченим нерозчинними солями. У результаті навколо стороннього тіла формується назальний конкремент, що складається із солей кальцію та слизу.

Найчастіше утворюється риноліт у дитини, оскільки діти у процесі гри можуть вдихнути дрібні предмети чи засунути їх у ніс. У дорослих людей каміння в носі може утворюватися через:

 • професійну шкідливість – наприклад, при вдиханні тирси, металевої стружки, цементного пилу тощо;
 • травми – при сильних пошкодженнях у носовій порожнині можуть виявитися фрагменти черепних кісток;
 • неякісно проведені стоматологічні процедури – іноді у пацієнтів у носі виявляються частинки зубів, пломбувального матеріалу, тампонів, що проникають через гайморову пазуху.

Класифікація каменів у носі

За етіологією риноліт може бути:

 1. Ендогенним – розвивається під впливом внутрішніх чинників. Наприклад, камінь у носі формується навколо кров’яного чи слизового згустку, фрагмента кістки, зуба.
 2. Екзогенним – утворюється під дією зовнішніх факторів, тобто попадання стороннього тіла ззовні.
 3. Ідіопатичним – у цьому випадку точну причину встановити неможливо.

Як зрозуміти, що в носі є камінь

Основні симптоми, за якими можна запідозрити проблему:

 • утруднене носове дихання – найчастіше, з одного боку;
 • біль та дискомфорт у носі;
 • підвищена сльозотеча;
 • виділення з носа – найчастіше гнійні та смердючі;
 • неприємний запах із носа;
 • головні болі;
 • часткова чи повна втрата нюху.

Можливі ускладнення

Якщо вчасно не видалити риноліти, вони зростатимуть, збільшуватимуться у розмірах і перешкоджатимуть нормальному носовому диханню. Найчастіше це призводить до розвитку:

 • хронічних запальних процесів – ринітів, синуситів, отитів та інших ЛОР-хвороб;
 • носових кровотеч;
 • менінгіту та остеомієліту черепних кісток;
 • абсцесів, флегмон та інших тяжких ускладнень.

Особливо небезпечний камінь у носі у дитини – він може порушити процес зростання лицьових кісток. Великі кристали можуть деформувати кістки носа, спровокувати перфорацію носової перегородки та виражену асиметрію обличчя.

Діагностика риноліту

На прийомі ЛОР-лікар опитує пацієнта, збирає анамнез, а потім проводить передню, задню та середню риноскопію. Зазвичай на цьому етапі можна побачити стороннє тіло з оточуючими його кальцинованими відкладеннями. Іноді для уточнення діагнозу потрібно провести більш точний відеоендоскопічний огляд, рентген з контрастом і КТ.

Лечение-болезней-носа-в-Киеве фотоЛікування риноліту в «Беттертон»

Якщо у носі утворився камінь, єдиний ефективний підхід – видалення риноліту. Техніку проведення операції підбирають індивідуально для пацієнта – все залежить від розташування, розмірів конкременту, будови кісток. Лікар може видалити камінь спеціальним гачком, пінцетом чи щипцями. Найчастіше операція проводиться під місцевою анестезією, але за задньому розташуванні буває потрібен загальний наркоз. Якщо риноліт у носі великий, перед вилученням його дроблять. Іноді буває необхідно видаляти уражені тканини носової перегородки та інших структур після цього виконується пластика.

Лікування риноліту у центрі «Беттертон» проводять кваліфіковані лікарі. Вони підбирають індивідуальний підхід до кожного пацієнта та виконують усі маніпуляції із граничною акуратністю. Після операції пацієнту призначають необхідні ліки та дають рекомендації щодо відновлення.

Профілактика

Щоб у носі не утворився камінь, рекомендується стежити за дитиною, щоб вона не засовувала в ніс і не вдихала дрібні предмети. Працюючи на виробництві, потрібно захищати дихальні шляхи спеціальними респіраторами і масками. Також варто берегтися від травм носа.

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *