Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Шум у вухах (тінітус)

Тиннитус – одна з поширених проблем нашого часу. Люди не завжди розуміють, що дзвенить у вухах, і не приділяють цьому належної уваги. Але це неприємне явище не так безневинне, як здається. Воно часто говорить про різні захворювання, які несуть небезпеку для нашого організму. У центрі «Беттертон» вам допоможуть визначити причину цієї проблеми і позбутися від неї.

Що таке шум у вухах і голові, як його класифікують?

Наукова назва цього явища тиннитус – це перманентний або періодичний дзенькіт, шум та інші звуки у вухах, не викликані зовнішніми джерелами. Існує кілька різновидів даного симптому. Найбільш поширений монотонний шум – він складається з різних сторонніх звуків і проявляється постійно.

Також тиннитус буває: 

 • Об’єктивним – лікар за допомогою спеціального обладнання може зафіксувати в вусі сторонні звуки
 • Суб’єктивним – чує тільки людина, яка  скаржиться на нього
 • Вібраційним – виходить від елементів слухової системи або нейром’язових утворень і має механічне походження
 • Чи не вібраційним:
  • Периферичний – відчувається в одному з вух
  • Центральний – шум у вухах і голові, що виходить із центральної частини мозку
 • Змішаний – поєднує в собі всі описані симптоми

Щоб зрозуміти механізм утворення тиннитусу, потрібно сказати пару слів про анатомію вуха. Його барабанна перетинка постійно знаходиться в русі, передаючи коливання слухових кісточок. Коли ці імпульси досягають равлика, заповненого лімфатичною рідиною, створюються хвилі, під дією яких активізуються мікроскопічні волоскові клітини внутрішнього вуха. Вони починають пульсувати, передаючи сигнал далі – в мозок.

Але якщо в роботі якогось елементу цього ланцюжка відбувається збій, можуть виникнути шумові перешкоди. Найчастіше проблема полягає саме у внутрішньому вусі і його волоскових клітинах. Вони дуже крихкі і чутливо реагують на шумове забруднення і гучні звуки. Якщо ж ми часто піддаємо їх таким випробуванням, вони перебувають у напрузі навіть при відсутності акустичного навантаження. І ця напруга створює тиннитус.

Постійний шум у вухах: причини і провокуючі фактори

Непросто однозначно відповісти на питання, чому буває шум у вухах? У кожної людини він викликаний індивідуальними причинами. Він часто супроводжується наружним або зовнішнім фактором. У першому випадку симптом проявляється на тлі довгого впливу шумів або гучних звуків. Наприклад, коли людина, яка відпрацювала зміну в цеху, по дорозі додому все ще чує шум роботи виробничих агрегатів. Зовнішній фактор виникає при сірчаній пробці або чужорідному тілі в вусі.

Коли у людини проявляється постійний шум у вухах, причини можуть бути різноманітними: 

 • Захворювання зовнішнього вуха – отит, отомікоз та інші інфекційні ураження. Вони часто викликані стафілококами або грибковими інфекціями. Провокують пульсуючий тиннитус і в запущених стадіях можуть призвести до втрати слуху. Щоб уникнути ускладнень застосовується медикаментозне лікування, після якого перевіряють слух.
 • Пошкодження середнього вуха – гучні звуки травмують барабанну перетинку, в результаті картина сприйняття акустичних сигналів спотворюється, виникають сторонні шуми.
 • Хвороби внутрішнього вуха – вроджені аномалії розвитку, а також придбані добро і злоякісні пухлини. Усуваються хірургічним шляхом.
 • Сірчані пробки – цілком невинна причина того, чому іноді буває шум у вухах. Сірка і відмерлий епітелій, що зібралися в вушних проходах разом із зовнішніми забрудненнями можуть серйозно заблокувати канали. І поряд зі зниженням слуху викликають тиннитус. Але проблема легко усувається шляхом промивання.
 • Патології слухового нерва – можуть бути вродженими чи набутими, провокують запальний процес, що викликає сильний дзвін.
 • Отосклероз – часто викликає пульсуючі або монотонні шуми.
 • Остеохондроз – через зсув хребетних дисків стискаються судини, і порушується кровообіг.
 • Порушення мозкового кровообігу – нерідко відгукується шумовими перешкодами в вухах.
 • Побічний ефект від деяких лікарських препаратів – зазвичай в інструкції вказано цей нюанс. Якщо під час прийому препаратів проявляються такі симптоми, варто проконсультуватися з лікарем.

Захворювання, що провокують шум у вухах і голові

Одна з поширених проблем зі здоров’ям, що викликає шум у вухах – тиск. Коли він підвищується, людина відчуває наростаючий гул поряд із запамороченням, прискореним серцебиттям і часом навіть болем в серці. Також тиннитус може бути симптомом таких хвороб: 

 • Розсіяний склероз – порушує роботу нервової системи, внаслідок чого шумить у вухах, паморочиться голова, трапляється втрата координації рухів.
 • Атеросклероз – судини закупорюються бляшками холестеринів, це порушує кровообіг і викликає шум.
 • Хвороба Меньєра – локалізується у внутрішньому вусі і проявляється запамороченнями, нудотою і дзвоном у вухах.

Щоб точно визначити, чому шум в голові не дає вам спокійно жити, потрібно пройти обстеження. На прийомі лікар проводить опитування на предмет скарг, оглядає вуха і при необхідності призначає додаткові дослідницькі процедури. Діагностика може здійснюватися наступними методами: 

 • Отоскопія – допомагає виявити причини тиннитусу, що локалізуються в органах слуху, наприклад, пошкодження слухової труби. У вухо направляється джерело світла і проводиться огляд за допомогою вушних воронок, також може використовуватися спеціальний прилад – отоскоп.
 • Тональна порогова аудіометрія – застосовується в тих випадках, коли шум викликаний порушеннями слуху, допомагає визначити поріг сприйняття звуків.
 • Аускультація скроневої області – використовується, коли є підозра, що шум викликаний атеросклерозом або гіпертонією. В ході діагностики досліджується скронева артерія.
 • КТ, МРТ і рентгенографія – призначаються при підозрі на пухлину або вроджені аномалії.

 

Шум у вухах: лікування та профілактика

Основне питання людини, у якої виник шум у вухах: як позбутися від цього набридливого симптому? Оскільки він зазвичай викликаний будь-якими захворюваннями, потрібно усувати причину, тобто, лікувати їх. Залежно від походження шуму, призначаються медикаменти для нормалізації тиску, поліпшення роботи судин, а також різні фізіотерапевтичні процедури.

При інфекціях в органах слуху і запальних процесах, що провокують тиннитус, прописують курс антибіотиків. Якщо ж він викликаний приглухуватістю, допоможе носіння слухового апарату. Сучасні цифрові моделі успішно пригнічують шуми, як зовнішні, так і всередині вуха користувача. Також в деяких випадках можуть бути призначені спеціальні прилади – Маскери, які перебивають шум.

Багатьох батьків цікавить питання, як прибрати шум у вухах у дитини. Тут підхід мало чим відрізняється від дорослої терапії – знаходиться причина і усувається. Якщо вона вимагає прийому медикаментів, то їх дозування розраховується з урахуванням віку і вагової категорії. При приглухуватості підбирають дитячий слуховий апарат, який вміло маскує шумові перешкоди.

Також рекомендуємо прочитати наступні статті:

Якщо вас турбує шум у вухах, лікування в центр «Беттертон» позбавить від цієї проблеми! У нас можна пройти комплексне обстеження, яке точно визначить його причину. За результатами аналізу призначається відповідна терапія. Якщо тиннитус з’явився через втрату слуху, ми підберемо і налаштуємо для вас якісний слуховий апарат. Запишіться на безкоштовну консультацію, заповнивши онлайн форму або зателефонувавши по телефону!

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ * експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

Записатись на прийом до лікаря:

* Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
 • заповнення і відправки форми запису на сайті;
 • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.
Шум у вухах (тінітус)
5
Оцініть статтю
Шум у вухах (тінітус)
5

Кристина Альбертовна Оганян

Кристина Альбертовна Оганян

Отоларинголог (ЛОР), Сурдолог у Беттертон
Доктор Оганян К.А. занимается диагностикой и коррекцией сенсоневральной тугоухости, возрастного снижения слуха, воспалительных, инфекционных и грибковых воспалительных процессов во внешнем и среднем ухе, околоносовых пазухах и носу, гортани и глотке.
Кристина Альбертовна Оганян

Останні публікації від Кристина Альбертовна Оганян