Шум у вухах

Все більше людей у наш час стикаються з таким неприємним явищем як шум у вухах. Враховуючи це, слід розглянути види шуму у вухах і способи боротьби з ним, щоб ви могли в разі його виникнення записатися на прийом до нас в клініку «Беттертон».

Дзвін у вухах або тіннітус: що це таке?

Тіннітус – це термінологічне позначення шуму у вухах (інша назва «дзвін у вухах») є похідним від латинського слова tinnīre, що дослівно перекладається як «дзвеніти як дзвіночок».

Розглядають кілька видів тіннутусу:

 • монотонний – що супроводжується у пацієнтів постійним шумом у вухах і серед сторонніх звуків у вусі цей зустрічається найчастіше;
 • об’єктивний – шум, який прослуховується не лише пацієнтом, але і доктором під час досліджень;
 • суб’єктивний – шумовий дискомфорт, спостерігається лише у хворого;
 • вібраційний – проявляється в звуках, що мають механічне походження, джерелом може бути орган слуху або прилеглі нейром’язові утворення;
 • невібраційний – в свою чергу поділяється на периферійний (симптоми тіннітусу спостерігаються в одному з вух) і центральний (місцезнаходження якого за спостереженнями хворого міститься в центральній частині голови);
 • складний – включає до себе кілька видів з перерахованих вище.

Чому виникає дзвін у вухах

Щоб зрозуміти, чому виникає дзвін у вухах, слід мати уявлення про їх склад. Людське вухо з зсередини затягнуте барабанною перетинкою, що повністю закриває вхід до внутрішнього вуха. Під тиском коливань повітря перетинка починає рухатися, приводячи в рух кісточки, які до неї прилягають: молоточок, стремінце і ковадло. Після чого коливання переходять у равлика – трубочку з рідиною. Колихаючись, рідина створює хвилі, які змушують пульсувати волоскові мікроклітини, що вистеляють внутрішні стінки равлику.

Ці мікроклітини і передають нервові імпульси до мозку. Оскільки вони дуже крихкі, будь-які сильні впливи – шум або удари голови – згубно впливають на їх функціонування. Порушені клітини знаходяться в постійній напрузі навіть в тиші. Пошкодження волосків загрожує багатьма захворюваннями: від дзвону і гулу у вухах до приглухуватості.

Постійний дзвін у вухах іноді супроводжується зовнішнім або внутрішнім чинником. Зовнішній – це вплив на слух зовнішніх шумових подразників, у якості яких може виступати: гучна музика та специфіка робочої обстановки. Зовнішній – найчастіше викликаний або засміченням зовнішнього вуха у вигляді пробки та чужорідних предметів, або ж внаслідок запальних захворювань, які спричиняють собою закладеність.

Причини шуму у вухах

Для того щоб зрозуміти як лікувати шум у вухах, отоларингологові необхідно діагностувати причини, від чого тіннітус виник. Існують різні причини, від чого може виникати дзвін у вухах:

2
 • Закупорка слухового проходу, вона ж сірчана пробка. Це ніщо інше, як суміш з вушних відходів (відмерлий епітелій, мікрочастинки, які потрапили з повітря, і вушна сірка), яка при контакті з водою здатна збільшитися в розмірах і звести до мінімуму слухове сприйняття світу. При цьому спостерігаються симптоми тіннітусу.
 • Хвороби зовнішнього вуха викликають сильний дзвін у вухах. В основному це зовнішній і внутрішній отити, що мають запальний характер. Причиною виникнення першого служить стафілококова інфекція, що розвивається на місці ушкоджень сторонніми предметами. Якщо вчасно не вдатися до лікування, то з часом він здатний перерости в дифузний зовнішній отит, який супроводжує пульсуючий шум у вусі. Також шум у вусі здатен спровокувати отомикоз, який представляє собою грибкове захворювання, що вражає зовнішній слуховий прохід і тим самим викликає шумові відчуття в вусі. Тому, щоб уникнути подібних ускладнень, після отиту перевірка слуху є обов’язковою процедурою.
 • Ушкодження середнього вуха здатні викликати безліч факторів, які на погляд звичайної людини виглядають абсолютно нешкідливими. Навіть при жартівливому гучному поцілунку, спрямованому в вухо, здатна постраждати барабанна перетинка, це викликає тиск повітря на зовнішній прохід. Найчастіше до травм середнього вуха схильні діти.
 • Захворювання внутрішнього вуха представлені декількома видами. До них слід віднести природжену патологію, обумовлену недорозвиненістю самого органу, лікування можливе лише при хірургічному втручанні. Також різкий шум у вухах здатні викликати пухлини, як доброякісні, так і злоякісні. В той же час і отосклероз не є винятком серед претендентів, здатних призвести до монотонного або пульсуючому звуку у вухах.
 • Патологія слухового нерва – являє собою захворювання природженого або набутого характеру, яке супроводжується сильним болем внаслідок запального процесу, що провокує сильний дзвін у вухах.
 • Хронічні порушення мозкового кровообігу – це ураження головного мозку, що виникає внаслідок повільної прогресії порушення церебрального кровообігу.
 • Шум у вухах при остеохондрозі – по суті це один з найпоширеніших чинників його виникнення. Адже остеохондроз і тіннітус завжди йдуть рука в руку. Це захворювання виражається в деформаційних змінах в міжхребцевих дисках, які нерідко призводять до їх руйнування. За рахунок їх зміщення і відбувається стиснення судин, що викликає дзвін у вухах при остеохондрозі.
 • Прийом медикаментів – по суті жодні ліки не є панацеєю від усіх хвороб, іноді якісь з них призводять до ускладнень і побічних ефектів. Як правило лікар, виписуючи пацієнту рецепт, попереджає про їх наявність. Якщо ж з якихось причин цього не сталося, на допомогу може прийти провізор в аптеці, який здатний проконсультувати з приводу протипоказань по тому чи іншому препарату.

Захворювання, які проявляються шумом, дзвоном у вухах

Існує ряд захворювань, який необхідно враховувати перед призначенням лікування дзвону у вухах:

 • зміна артеріального тиску, а якщо бути точніше – його підвищення. Це явище має назву – гіпертонічний шум і супроводжується прискореним пульсом. Іноді це може привести до болів в області серця і запаморочення;
 • шийний остеохондроз. Як було зазначено вище, – це патологічні зміни внаслідок деформації хребта, здатні привести до повної втрати слуху;
 • атеросклероз теж може викликати шум у вухах. Найчастіше це захворювання є віковим, бо виникає в літньому віці, через закупорювання кровоносних судин бляшками холестерину;
 • розсіяний склероз являє собою порушення в роботі нервової системи. Крім шуму у вухах можуть бути наступні, не менш небезпечні симптоми: запаморочення, порушення координації руху та нетримання сечі;
 • хвороба Меньєра, причина виникнення якої донині викликає більше питань, ніж відповідей. Супроводжується, крім дзвону у вухах блювотою, нудотою і запамороченням. Являє собою захворювання внутрішнього вуха.

Діагностика

Після прочитання написаної вище інформації виникає цілком логічне питання: «Виник шум у вухах, як позбутися?». На нього здатні відповісти фахівці нашої клініки «Беттертон».

Спочатку необхідно записатися на прийом, в ході якого, проаналізував скарги та провівши огляд, вам призначать аудіометрію, і, діагностувавши стан органів слуху, призначать лікування.

Залежно від характеру проблеми використовують наступні методи комплексного обстеження:

 • отоскопія робиться за допомогою спрямованого у вухо джерела світла, лобового рефлектора і вушних воронок декількох діаметрів. Цим методом вивчають зовнішні ушкодження слухової труби;
 • тональна порогова аудіометрія – використовується для визначення слухового діапазону, що сприймається пацієнтом;
 • аускультація скроневої області – це пальпація поверхневої скроневої артерії. Застосовується для виключення гіпертонічної хвороби та атеросклерозу;
 • додаткові методи – до них можна віднести рентгенографію кістки, комп’ютерну та магнітно-резонансну томографію. Ці методи застосовуються для виявлення вроджених кісткових аномалій і виключення наявності пухлин.

Лікування шуму у вухах

Якщо турбує шум у вухах, що робити? З подібною дилемою стикаються багато людей. Перш ніж призначати те або інше медикаментозне лікування, необхідно з’ясувати ряд проблем, якими був викликаний шум у вухах. Адже в залежності від характеру перебігу того чи іншого захворювання, вирішується, як прибрати шум у вухах за допомогою тієї чи іншої фармакологічної групи.

Якщо шум у вухах викликаний грибком або інфекцією, то раціональніше призначити антибіотики. При гіпертонічному шумі прописуються ліки, які нормалізують артеріальний тиск. І це лише маленький перелік призначень, які здійснюються при дзвоні у вухах. У нашій клініці «Беттертон» ви можете отримати детальну консультацію щодо медикаментозного лікування шуму у вухах як у Києві, так і в Україні в цілому.

Як лікувати шум у вухах у дитини

Будь-яке захворювання, що протікає у дорослих, має свою специфіку лікування у дітей. Як прибрати шум у вухах у дитини — це питання хвилює всіх батьків, які зіткнулися з цією проблемою.

За своєю природою причини виникнення шуму у вухах у дітей мало чим відрізняються від дорослих. Основна специфіка полягає в тому, що дитячий організм більш схильний до зовнішніх факторів впливу на барабанну перетинку.

Лікування призначається таке ж, як і дорослим, але при виписуванні курсу враховується вікова категорія і вага дитини. Адже саме ці фактори можуть вплинути на дозування того чи іншого препарату.

Запишіться на прийом до ЛОРа, використовуючи форму нижче:

Loading...

Шум у вухах
Оцініть статтю