Діти з особливими освітніми потребами – хто це, і який підхід до них потрібен?

Діти з особливими освітніми потребами – хто це, і який підхід до них потрібен?

Кожна людина має потребу в комфортних умовах для проживання, навчання, роботи та інших видів діяльності. І нерозумно було б заперечувати, що у людей є індивідуальні відмінності. Особливо важливо їх враховувати при взаємодії з дітьми. Їх процес пізнання світу проходить через якісь «внутрішні призми», індивідуальні особливості сприйняття. І від цього залежить ефективність виховання і навчання.

Навігація по сторінці:

У педагогіці є таке поняття, як діти з особливими освітніми потребами. Що ж він означає? Це діти, яким для успішного навчання потрібні додаткова підтримка. Вони мають особливості розвитку, що відрізняють їх від інших учнів. Яскравий приклад дітей з особливими освітніми потребами – слабочуючі та глухі.

Як проходить освітній процес у дітей з поганим слухом?

Головна проблема, з якою стикається глуха дитина вже на ранніх фазах свого розвитку – складності з формуванням мови. Оскільки вона не може правильно сприймати цей світ на слух, у неї формується перекручена звукова картина. При цьому за здібностями до мовного розвитку слабочуюча дитина нічим не поступається здоровим одноліткам. Їй просто потрібно створити додаткові умови для цього.

диагностика слуха фотоЯкщо вчасно не почати слухову реабілітацію такої дитину, у неї напевно будуть проблеми в навчанні. Якщо мова не сформована, вона не зможе піти в звичайну школу. А навіть якщо і піде, то будуть проблеми з успішністю. Але це зовсім не означає, що глуха дитина приречена на аномальний розвиток. І її складності в навчанні ніяк не є ознакою слабких розумових здібностей.

Ось чому слухомовна реабілітація – найважливіша «цеглинка» у розвитку дітей з вадами слуху. Чим пізніше вона починається, тим складніше і довше буде процес. Наприклад, у дітей з вродженою глухотою вона займає 3-5 років, в запущених випадках навіть 4-7 років. Ось чому важливо почати процес якомога раніше, бажано взагалі в дитинстві.

У центрі «Беттертон» надається повний комплекс послуг по слухомовній реабілітації:

 • Діагностика приглухуватості у дітей, починаючи з 3-го дня життя
 • Підбір і настройка слухових апаратів
 • Технічне обслуговування слухових апаратів
 • Інтенсивні заняття з сурдопедагогом
 • Навчання батьків

У формуванні маленької людини дуже важливо, щоб батьки враховували її особливості та могли забезпечити їй необхідні умови. Але не менш важлива постійна робота з кваліфікованим фахівцем – сурдопедагогом.

Він володіє ефективними методиками, які допомагають слабочуючій дитині у формуванні мови, освітньому процесі. І якщо користуватися послугами сурдопедагога з дитинства і протягом усього періоду навчання в школі, у дитини не буде проблем з навчанням.

Щоб зрозуміти, чому мова і освітні можливості настільки залежать від слуху, потрібно розібратися, як працює вухо і звукосприйняття!

Що таке звук?

Ці сигнали народжуються при коливанні різних предметів на певній частоті. Наприклад, у струнних інструментів коливаються струни, у барабана – натягнута шкіра, а у людей – голосові складки в гортані. Далі вібрації передаються по повітрю і потрапляють у вуха. Вони можуть мати різну гучність, яка виражається в децибелах.

Також критерієм оцінки звуку є частота його коливань, що вимірюється в герцах. Залежно від неї, розрізняють високі і низькі сигнали. Тобто, чим більше коливань в секунду виробляється, тим вище звук. Людська мова має досить широкий частотний діапазон – від 100 до 6000 Гц.

Як влаштована система слуху людини?

Це складний апарат, що складається з звукопровідної і звукосприймаючої частини. Перша – це, власне, саме вухо, яке ділиться на три елементи:

 • Зовнішнє вухо – складається з вушної раковини, яка знаходиться на очах, і слухового проходу, закінчується барабанною перетинкою
 • Середнє вухо – починається за барабанною перетинкою, де розташована невелика порожнина, в якій знаходяться 3 слухові кісточки:
  • Молоточок – виростає з барабанної перетинки
  • Ковадло – є сполучною ланкою
  • Стремечко – прикріплюється до овального вікна, за яким починається внутрішнє вухо
 • Внутрішнє вухо – по контурах нагадує равлик, всередині якого знаходиться рідина і волоскові клітини, що володіють підвищеною чутливістю

Саме волосковим клітинам ми зобов’язані здатністю розрізняти звуки. Вони реагують на сигнали різних частот і передають їх слуховому нерву, який потім транслює імпульси в мозок. Далі починається процес звукосприйняття, який відбувається в головному мозку, в спеціальних центрах його кори. Вони відповідають за розпізнавання, трактування і запам’ятовування мови.

В слухових центрах мозкової кори розташовані зони, що відповідають за слухання і асоціації. Перший процес відбувається в скроневих відділах, які безпосередньо взаємодіють із зором і руховими функціями. А створення звукових асоціацій від почутого відбувається вже у великих півкулях.

Як виникають слухові відчуття?

баротравма ухаЗвук, проходячи через вушну раковину, за елементами зовнішнього і середнього вуха потрапляє у внутрішнє, де обробляється волосовими клітинами. Паралельно він стимулює вібрації барабанної перетинки, які потім переміщуються по слуховим кісточках до мембрани овального вікна. Саме вона запускає переміщення рідини в равлик, завдяки яким активізуються волоскові клітини.

Далі слухові рецептори перетворюють акустичні сигнали в електричні імпульси. Вони подаються до слухового нерву, який потім транслює їх слуховим центрам мозкової кори. Саме там і відбувається обробка акустичної інформації – мови, музики та інших сигналів. Тобто, можна з упевненістю сказати, що ми чуємо не так вухами, скільки мозком!

Що відбувається при слухових порушеннях?

Говорячи про приглухуватість, варто розрізняти пошкодження зовнішнього і середнього вуха з патологіями внутрішнього. У першому випадку ми говоримо про кондуктивно слуховий розлад, у другому – про сенсоневральний. Кондуктивна приглухуватість в більшості випадків оборотна, а ось з сенсоневральною все набагато складніше. При ній пошкоджуються волоскові клітини внутрішнього вуха, які не підлягають відновленню.

Саме при сенсоневральній приглухуватості спостерігаються серйозні розлади слухової функції, а часом навіть і глухота. Також зустрічаються центральні порушення, при яких пошкоджені слухові і асоціативні центри мозкової кори. І оскільки природа приглухуватості різноманітна, при слуховій реабілітації потрібно насамперед визначити її характер.

Крім цього слухові розлади класифікують по порогам сприйняття звуку. Вони вимірюються на різних частотах і виражаються в децибелах. Ця цифра показує мінімальну гучність, яку здатне сприймати вухо. Далі вираховується середнє арифметичне для звуків різної висоти, за яким і визначають ступінь приглухуватості.

Всього розрізняють чотири ступені приглухуватості і п’яту – глухоту:

 • 1 – поріг сприйняття становить 26-40 дБ, мову чутно з 3-6 метрів, шепіт максимум з 2 м
 • 2 – поріг зсувається до 41-55 дБ, мова чутно з відстані не більше 3 метрів, шепіт – лише біля вуха
 • 3 – поріг досягає 56-70 дБ, мова чутна лише на підвищених тонах у самого вуха, шепіт нечутний
 • 4 – поріг становить 71-90 дБ, чути тільки крик біля вуха, шепіт не відмінність
 • Глухота – сприймаються тільки звуки понад 90 дБ, мова і шепіт не чути

У дітей глухоту класифікують також за часом втрати слуху:

 • Вроджена – дитина народжується з глибокою втратою слуху
 • Долінгвальна – розлад слуху розвивається в дитинстві, коли малюк ще не встиг опанувати мовленням
 • Постлінгвальна – слух псується, коли мовні навички вже сформовані

Будь-яким дітям з вадами слуху потрібна допомога сурдопедагога. Адже вони чують звуки дуже тихо, приглушено і в більшості випадків нерозбірливо. За допомогою слухового апарату можна компенсувати втрату слуху, посиливши сигнали на потрібних частотах. Але цього не достатньо. Адже дитина часто не знає, як правильно їх трактувати. І тому при формуванні мови і навчанні їй постійно потрібна підтримка фахівця, який знає, як правильно донести звукову інформацію.

Глухотою називають глибоке ураження слуху, при якому неможливо опанувати мову. Таким дітям необхідно освоїти мову жестів, у вивченні якої теж допоможе сурдопедагог. Залежно від особливостей звукосприйняття, розрізняють 4 групи глухих дітей (по Нейману):

 • 1 – розрізняються сигнали низьких частот 125-250 Гц
 • 2 – до 500 Гц
 • 3 – до 1000 Гц
 • 4 – до 2000 Гц і більше

Для дітей 1 і 2 групи глухоти є сприйняття тільки дуже гучних звуків з малих відстаней – барабани, гудки транспорту, крики. У глухих 3 і 4 групи можливості більше. Вони з малих дистанцій чують більш широкий спектр звуків – телефонні дзвінки, музичні інструменти, писк іграшок, знайомі слова.

Для грамотної реабілітації людей з вадами слуху і глухих дітей важливо правильно поставити діагноз. Визначити ступінь зниження слуху, його природу, особливості. У цьому вам допоможуть в центрі слуху «Беттертон» в Білій Церкві. Тут пропонується точна діагностика слуху у дітей, починаючи з дитинства. Також в центрі підбирають слухові апарати на будь-яку ступінь приглухуватості і допомагають з налаштуванням і адаптацією.

У «Беттертон» з дітьми займаються досвідчені сурдопедагоги. Вони допоможуть правильно розвинути мову, підберуть для дитини комплекс вправ, що дозволяють освоїти абетку, рахунок. Надалі регулярні заняття з сурдопедагогом нашого центру відкривають перед слабочуючими більше можливостей в освітньому плані.

Записатися на прийом до сурдопедагога *

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  *Послуга надається тільки в центрі за адресою: м.Біла Церква, вул. Шевченко, 146, 1-й поверх
  (Біля супермаркету АТБ). Телефони: (0456) 309-969, (066) 409-30-62, (067) 234-89-88

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *