Дитина з порушенням мовлення

консультация детского лор врача

Дитина з порушенням мовлення

Порушення мовлення – це збірний термін, яким позначають будь-які відхилення від норми у відтворенні звуків. Вони можуть мати різні прояви та стосуватися різних аспектів мовлення – фонетики, граматики, артикуляційного праксису, словникового запасу. Здебільшого їх виявляють у дошкільному віці, коли дитина активно вчиться розмовляти.

Навігація по сторінці:

Діти з порушенням мовлення потребують особливої уваги та підтримки, щоб розвиватися на одному рівні з однолітками. Важливо розуміти, що кожна дитина унікальна, тому підхід до її корекції та підтримки повинен бути індивідуальним. Отримати таку допомогу можна у центрі «Беттертон», де працюють досвідчені фахівці з логопедії. Вони вміють виправляти навіть дуже серйозні порушення.

Причини порушень усного мовлення у дітей

Проблеми зі звуковимовою можуть виникати через:

 • генетичну схильність;
 • патології центральної нервової системи;
 • несприятливий перебіг вагітності;
 • родові травми;
 • порушення слуху чи зору;
 • черепно-мозкові травми;
 • перенесені стреси або психологічні травми;
 • занедбаність.

Порушення звуковідтворючої та просодичної функції можуть спостерігатися в дітей навіть при нормальному слуху та збереженому інтелекті. Вони розрізняються за проявом та мають свою класифікацію.

Види мовленнєвих порушень

За психолого-педагогічною класифікацією, порушення мовлення у дітей розділяють на 3 великі групи. Згідно з нею, дефект може бути:

 1. Фонетичним – проблеми з відтворенням окремих звуків чи їх груп.
 2. Фонетико-фонематичним – окрім порушення вимови, є також проблеми зі звуковим аналізом та розрізненням звуків.
 3. Загальним – страждає не тільки звукова сторона, але й артикуляція, ритміка, граматика, словниковий запас.

За клініко-педагогічною класифікацією виділяють такі види порушень:

 • дисфонія й афонія – зміна тембру, сили та інших параметрів голосу або його повна відсутність через патології голосового апарату;
 • дислалія – некоректна вимова звуків;
 • дизартрія – нечітке «змазане» мовлення та проблеми з артикуляцією;
 • ринолалія – зміна параметрів голосу, його гугнявість через пошкодження органів мовленнєвого апарату (піднебіння, язика, носу тощо);
 • заїкання (логоневроз) – мимовільне скорочення або повторення звуків, зміна темпо-ритмічної складової голосу;
 • алалія та афазія – недорозвиненість або повна втрата мовлення через ураження певних зон кори головного мозку;
 • брадилалія й тахілалія – уповільнена та, навпаки, прискорена вимова;
 • дислексія та дисграфія – порушення читання та письма;
 • загальний недорозвиток мовлення – затримка мовленнєвого розвитку, нездатність формулювати слова у фрази, ускладнена вимова.

Порушення мовлення у дорослих

У дорослому віці проблеми з вимовою можуть виникати на тлі черепно-мозкових травм, перенесених інсультів, нейроінфекцій, сильних стресів. Також це є одним із симптомів дегенеративних захворювань, зокрема, паркінсонізма.

В деяких дорослих порушення мовлення зберігаються ще з дитинства – через недостатньо успішну корекцію або її відсутність. Вони перешкоджають спілкуванню у мовному середовищі та негативно впливають на різни складові життя: навчання, роботу, стосунки. Обмежуючи можливість соціальної адаптації, людина замикається в собі, стає тривожною, дратівливою. Тому важливо вчасно звернутися до логопеда. У дошкільному віці мовленнєві дефекти легко піддаються корекції.

ЛОР клиника украинаОсобливості корекції порушень мовлення у «Беттертон»

У нашому центрі працюють кваліфіковані логопеди, які допомагають коригувати різні види порушень будь-якого ступеню важкості. Для кожного пацієнта вони розробляють індивідуальний план тренувань, підбирають оптимальні вправи для дітей з порушеннями мовлення. У роботі вони використовують сучасні ефективні методики, залучають мультимедійні засоби (музику, відео тощо). Також використовують різні дидактичні ігри для дітей з порушеннями мовлення – щоб зацікавити їх та залучити у процес. Наші логопеди вміють знайти підхід до маленького пацієнта й налагодити з ним контакт.

Календарне планування для дітей з тяжкими порушеннями мовлення має свої особливості. Перш ніж почати заняття, наш фахівець проводить консультацію, робить логопедичні тести, спілкується з дитиною та батьками. А далі вже розробляє індивідуальний план тренувань під потреби пацієнта. Запишіться на консультацію, щоб дізнатись детали!

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Коментар (1)

  • Маряна Відповісти

   нашій дитині майже 3 роки і взагалі майже нічого не каже, заледве декілька слів зрозумілих може сказати(
   чи значить це що в неї порушення мовлення і що потрібно звертатись до корекційного педагога?

   30.11.2023 о 13:25
   • betteradmin Відповісти

    За статистикою якщо до 2 років дитина не навчилась вимовляти хоча б 15 слів, це явна ознака затримки розвитку мовлення. Але це максимально індивідуально насправді. Для того щоб не стресувати з приводу даного питання, рекомендуємо звернутись до нашого сурдопедагога/дефектолога, яка розвіє всі Ваші переживання. Зробити це можна перейшовши за посиланням: https://bettertone.com.ua/uk/make-an-appointment/

    19.03.2024 о 16:29

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *