Афазія – симптоми, причини та діагностика

Афазія – симптоми, причини та діагностика

Афазія – це неврологічний розлад мовлення, при якому втрачається можливість розуміння мови та висловлювання. На відміну від алалії, що є вродженою патологією, афазія завжди набута й розвивається на тлі пошкодження мовних центрів головного мозку – внаслідок травми або хвороби. Вона частіше зустрічається у дорослих пацієнтів, ніж у дітей.

Навігація по сторінці:

Навіть при важких формах афазії мовлення можна відновити хоча б частково. У цьому допоможуть логопеди центру «Беттертон». Вони використовують у роботі сучасні ефективні методі корекції мовленнєвих порушень та завжди працюють на результат.

Чому розвивається патологія

Цей розлад формується внаслідок локального ураження центрів кори головного мозку, що відповідають за сприйняття та відтворення мовлення. Це викликає порушення мозкової організації, через яке в людини може трапитись часткове чи повне оніміння. Коли розвивається афазія, причини зазвичай пов’язані з:

 • Інсультом – найпоширеніший чинник розладів мовлення в дорослих. Крововилив у мозку призводить до  порушень кровообігу в мовних центрах, провокує їх пошкодження.
 • Травмами голови – при ударі, контузії або пораненні можуть пошкодитись мовленнєві центри.
 • Нейродегенеративними захворюваннями – хвороба Альцгеймера, дегенерація та деменція можуть спричиняти прогресивні порушення мовлення.

Афазія у дітей розвивається вкрай рідко, це може трапитись на тлі перенесених нейроінфекцій або черепно-мозкових травм.

Афазія – види та особливості:

 1. Афазія Брока (моторна) – це порушення, що виникає при ураженні передньої частини лівої півкулі головного мозку (зазвичай в області Брока). Моторна афазія викликає проблеми з формуванням слів та фраз, обмеження словникового запасу, уповільнене мовлення, відсутність плавності. Розуміння мови може залишатися відносно збереженим.
 2. Сенсорна афазія – пов’язана з пошкодженням верхньої тім’яної області лівої півкулі головного мозку. Людині складно розуміти фрази (особливо з великою кількістю слів та складними оборотами), формувати звуки при словесному висловлюванні.
 3. Амнестична афазія – розвивається при ураженні верхньої парієтального шару лівої півкулі головного мозку. Людині складно знайти правильні назви для предметів, але вона може розуміти та розмовляти.
 4. Семантична афазія – виникає через ураження мозкових зон, відповідальних за семантику (розуміння й використання значення слів та концептів). В пацієнта знижується здатність розуміти слова та їх сенс, знаходити синоніми, розрізняти схожі слова.

Симптоми порушення

Афазія може проявлятися по-різному, залежно від типу та ступеню тяжкості. Вона ускладнює розуміння мовлення та вираження думок, при цьому в людини зазвичай збережені функції слуху та артикуляційного апарату. Типові ознаки патології:

 • важко зрозуміти сказане іншими людьми або прочитане;
 • складно користуватися словами, формулювати фрази;
 • погіршується здатність читати та писати;
 • є затримки у здатності відповідати на питання або втрата потоку мовлення;
 • є проблеми з відтворенням навіть елементарних мовленнєвих звуків;
 • складно визначати назви для предметів.

Мовлення може зникнути повністю або погіршитись частково. Дуже важливо звернутись по допомогу, як тільки з’явилися ці симптоми.

Консультация-лор-врача-центр-слуха-беттертонДіагностика при афазії

Пацієнтам з цією проблемою потрібні консультації логопеда, невролога та інших фахівців. Щоб визначити причини, вид та ступінь тяжкості патології, проводиться комплексне обстеження:

 1. Мовленнєві тести – логопед дає пацієнтові різні завдання, щоб оцінити його здатність висловлюватися, розуміти мову, читати і писати.
 2. Нейропсихологічна діагностика при афазії – включає тести на оцінку когнітивних функцій, пов’язані з мовленням ( увага, пам’ять). Вони допомагають встановити загальний рівень функціонування мозку та виявити додаткові порушення.
 3. КТ та МРТ головного мозку – допомагають визначити пошкодження зон, відповідальних за мовлення.

Лікування та корекція афазії

На жаль, пошкоджені мовленнєві центри головного мозку неможливо відновити, але можна провести реабілітацію, що поверне здатність розмовляти хоча б частково. Для цього логопеди використовують спеціальні вправи на вимову звуків, навчання нових слів та фраз, тренування розуміння мови та розвиток письма. Для пацієнтів з важкими формами афазії можуть бути корисними альтернативні способи спілкування.

У центрі «Беттертон» працюють кваліфіковані логопеди, які допомагають пацієнтам з афазією. Вони розробляють для кожного індивідуальний план занять, підбирають відповідні вправи. Вони знають, як відновити мовлення навіть при важких розладах. Запишіться на консультацію, щоб отримати план тренувань та розпочати заняття!

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *