Як діагностувати проблеми зі слухом у дитини?

Як діагностувати проблеми зі слухом у дитини?

До дитячого слуху потрібно ставитися дуже уважно. Адже це один з інструментів, за допомогою яких малюк пізнає світ. Ось чому діагностика слуху у дітей повинна проводитися не тільки коли є підозри на туговухість, а й профілактично. Пройти її можна, записавшись на прийом в центр «Беттертон».

Навігація по сторінці:

Навіщо перевіряти слух дитини?

Здатність до формування мови у дітей безпосередньо залежить від слуху. І це абсолютно логічно – якщо малюк не сприймає звуки, він не може їх відтворити. І якщо не виявити недугу в перші місяці життя, відбуваються незворотні зміни в корі головного мозку. Слухові центри, розташовані в ній, атрофуються, і з часом здатність до розпізнавання звуків втрачається.

Ідеальний варіант – пройти обстеження слуху, коли дитині ще немає 6 місяців і почати реабілітацію в разі виявлення приглухуватості. Але якщо момент упущений, то малюк не зможе розрізняти звуки, навіть якщо йому дати технічну можливість чути. Критичним віком вважається 3 роки. Після цього віку, якщо у дитини не було слухового досвіду раніше, навчити його говорити практично неможливо.

Надалі це негативно відбивається на всіх сторонах життя дитини. У неї виникають проблеми із спілкуванням в дитячому садку. На навчанні в звичайній школі доводиться поставити хрест. В результаті страждає якість освіти, а разом з цим – і можливості подальшого розвитку. Але своєчасна реабілітація допоможе виправити становище, дасть слабочуючий маляті все ті ж можливості, що у здорових однолітків.

У центрі «Беттертон» пропонується достовірна діагностика слуху в Києві, завдяки якій можна розпізнати проблеми зі слухом у дітей будь-якого віку. Тут обстежують малюків, починаючи з третього дня життя, і підбирають оптимальні слухові рішення.

Які причини, фактори ризику і ознаки втрати слуху у дітей?

Дитяча туговухість підрозділяється на вроджену і придбану. Перший варіант зустрічається досить часто. Немовля народжується з поганим слухом в силу різних причин, і часто вони генетичні. Якщо у когось з батьків або найближчих родичів спостерігається туговухість, це серйозний фактор ризику. В цьому випадку новонародженому потрібно проводити скринінг в перші дні життя, щоб відразу вжити необхідних заходів.

Крім цього вроджені порушення слуху у дітей можуть проявитися, якщо вагітність протікала несприятливо. Перенесені жінкою інфекційні захворювання, прийом сильнодіючих ліків і травми негативно відбиваються на формуванні слухової системи. Ще один фактор ризику – нездоровий спосіб життя вагітної, зокрема, куріння і вживання алкоголю.

Також туговухість може розвинутися і під час пологів – в разі асфіксії і кисневого голодування. Якщо це мало місце, або ж малюк народився недоношеним і з вагою до 1,5 кг, необхідна діагностика слуху у дітей. Завдяки сучасним методикам, проводити її можна на першому місяці життя.

Причини придбаних порушень слуху у дітей

Навіть якщо дитина народилася зі стовідсотковим слухом, вона може втратити його в перші роки життя. Це відбувається тому, що дитяче вухо ще формується, і воно досить крихке. До факторів ризику відносяться:

 • Інфекційні захворювання – кір, вітрянка, краснуха, скарлатина, менінгіт
 • Хронічні запальні процеси в вухах – отит, лабіринтит та інші
 • Ураження мозку при енцефаліті і менінгіті
 • Черепно-мозкові травми
 • Хвороби, які доводиться лікувати ототоксичними препаратами
 • Постійний вплив гучних звуків і шумів
 • Пухлини слухового нерва

Аудіометрія повинна проводитися мінімум раз на півроку. Також рекомендується робити перевірку слуху після кожного епізоду захворювання. Особливо це стосується дітей, схильних до отиту, аденоідиту таі іншим ЛОР хворобам.

Ознаки ураження слуху у дітей

Необхідно перевірити слух, якщо малюк:

 • Не реагує на гучні звуки, брязкальця та інші звукові іграшки
 • Не повертає голову, чуючи голосу батьків
 • Не намагається лепетати і повторювати звуки після 6 місяців
 • Постійно чіпає і чеше вуха
 • Після 6 місяців не відгукується на ім’я
 • Після 1 року не намагається говорити окремі слова
 • У віці 2-3 років не реагує на прохання батьків

Часом люблячим мамі з татом здається, що дитина просто неслухняна або мовчана. Вони не хочуть визнавати проблему, сподіваються, що малюк «переросте». І цим роблять йому ведмежу послугу. Тільки рання діагностика дозволяє успішно компенсувати дитячу туговухість та дає шанс на повноцінний розвиток. В центрі «Беттертон» пропонується точна перевірка слуху у дітей в Києві із застосуванням прогресивних методик.

При яких симптомах треба перевіряти слух дитині?

Всі описані вище ознаки говорять про необхідність діагностики. Якщо малюк не ловить очима джерело звуку, не озивається на голоси, не намагається почати говорити – все це вказує на туговухість. Уважні батьки з перших днів можуть визначити, чи потребує дитина в обстеженні.

Як перевірити слух у новонародженого самому?

Для кожного дитячого віку характерні певні стадії розвитку слуху. І можна легко визначити в домашніх умовах, чи є відхилення:

 • У перший місяць життя – не здригається від гучних звуків, не повертає голову на голос мами, не завмирає, коли чує барабани і «пищалки»
 • В 3-4 місяці – не шукає очима брязкальце або іншу звукову іграшку
 • Після 6 місяців – не робить спроб гуліть і повторювати окремі звуки
 • Після 9 місяців не розуміє простих слів (мама, тато, привіт, дай)
 • Після 1 року – не намагається говорити, не реагує на мову, уважно стежить за мімікою

Як зрозуміти, що у дитини зіпсувався слух?

Якщо малюк народжується здоровим і не проявляє ніяких відхилень в перші місяці життя, батьки розслабляються. Вони перестають перевіряти його слух, думаючи, що йому нічого не загрожує. Але правда в тому, що дитячий слух досить крихкий і може зіпсуватися під впливом багатьох чинників. Тому після перенесених інфекційних або вушних захворювань рекомендується його перевіряти. Особливо якщо ви помітили, що малюк тре вуха, перепитує, робить голосніше звук.

Черговість тестування слуху у дитини

Первинна діагностика слуху у дітей повинна проводитися в перші дні після народження. Бажано при цьому перевірити не тільки слух, а й інші скринінгові процедури, щоб виявити патології та вжити заходів. Мабуть, це краще, що можуть дати батьки новонародженої дитини – перевірку здоров’я. Надалі рекомендується регулярно проводити тестування.

Графік перевірок слуху у дитини

В ідеалі черговість повинна бути така:

 • На 3-й день життя
 • У 3 місяці
 • В 6 місяців
 • Після 1 року – кожні півроку

Якщо є підозри на туговухість, не варто чекати встановленого терміну, а краще вести малюка на прийом до ЛОР-лікаря відразу ж, як ви помітили відхилення.

Черговість процедур з перевірки слуху у дітей

Залежно від віку дитини, діагностичні процедури відрізняються. Неможливо користуватися однаковими методами в 1 місяць і в 3 роки. Тому рекомендується дотримуватися суворої послідовності:

 • Для немовлят – ОАЕ (отоакустична емісія) – дозволяє виявити ураження волоскових клітин внутрішнього вуха.
 • До 3 років – КСВП – реєструє викликані слухові потенціали. Не вимагає участі з боку дитини. Дає інформацію про пороги чутності на різних частотах.
 • Після 3 років – підходять методи, що вимагають активної участі малюка, часто використовується ігрова аудіометрія.
 • З 6 років – тональна порогова аудіометрія, аналогічна тим тестам, які проводяться для дорослих. За її результатами складається аудиограмма, що дає уявлення про пороги сприйняття на різних частотах.

Діагностика в ЛОР-центрі «Беттертон»

У нашому центрі слуху надається допомога дітям різного віку. Тут пропонується топічна діагностика сенсоневральної приглухуватості починаючи з перших днів життя. Наші лікарі вміють знаходити підхід до маленьких пацієнтів і використовують прогресивні методи дослідження слуху у дітей, які дають достовірні результати. За їх результатами підбираються заходи реабілітації.

Центр «Беттертон» проводить слухопротезування пацієнтів будь-яких вікових груп. Для дітей наші лікарі сурдологи зазвичай рекомендують завушні слухові апарати, які не мають протипоказань. Вкладиші до них виготовляються індивідуально і змінюються в міру дорослішання дитини.

Профілактика вушних захворювань

Дитячий слух – це турбота і відповідальність батьків, і думати про нього треба ще на етапі вагітності. Вести здоровий спосіб життя, робити щеплення від інфекційних хвороб, регулярно спостерігатися у лікаря. З перших днів життя потрібно стежити за тим, як дитина реагує на звуки, регулярно перевіряти слух. Також слід оберігати малюка від переохолоджень, вчасно робити щеплення, вибірково підходити до вибору ліків в разі хвороби.

Більш детальну інформацію можна отримати в центрі «Беттертон». Міста, в яких пропонується діагностика слуху: Київ, Львів, Біла Церква, Кременчук, Кривий Ріг.

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ * експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  * Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
  • заповнення і відправки форми запису на сайті;
  • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *