Екзостоз в вусі

детский лор-врач

Екзостоз в вусі

Екзостоз – це доброякісний процес гіперплазії кісткових тканин. На поверхні кістки утворюється хрящової або кістково-хрящової наріст. Одним з проявів цієї патології є екзостоз слухового проходу. В цьому випадку кісткові розростання формуються на барабанної частини скроневої кістки.

Екзостоз вуха – досить рідкісна хвороба, вона становить не більше 1,5% всіх вушних захворювань. Найчастіше зустрічається у підлітків і молодих людей до 20 років.

Навігація по сторінці:

Причини розвитку екзостоз в вусі

Коли розвивається екзостоз, причини найчастіше пов’язані з хронічними хворобами, а також травмами та іншими несприятливими факторами.

Хронічні хвороби

Зазвичай екзостоз зовнішнього слухового проходу провокують часті ЛОР-захворювання, які не отримали належного лікування. До них відносять хронічний зовнішній або середній отит. Особливо небезпечні гнійні форми хвороби. Також причини можуть бути пов’язані з поганою гігієною – наприклад, рясними скупченнями сірки.

Інші причини

Екзостоз – причини:

 1. Попадання води в вухо – підвищена вологість порушує нормальну мікрофлору слухового проходу, і розвивається екзостоз зовнішнього вуха.
 2. Переохолодження – провокує холодовий остеїт, запалення кістки. В результаті розвивається гіперплазія кісткової тканини, яка формує нарости.
 3. Травми вуха – при ударах, переломах та інших пошкодженнях кісткова тканина в процесі загоєння може утворити екзостоз в вухах.

Симптоми

Спочатку екзостоз взагалі не проявляє симптоматики. Але в міру того, як новоутворення зростає, проявляються перші ознаки. Зазвичай екзостоз слухового проходу можна виявити по зниженню слуху та візуальними ознаками.

Зниження слуху

У міру того, як екзостоз розростається, у людини починає погіршуватися слух. Це відбувається тому, що нарости перекривають слуховий прохід – спочатку частково, потім повністю. Крім цього хворий може чути шум у вусі, сприймати свій голос занадто голосно і страждати від болю у вухах.

Візуальні ознаки

Іноді екзостоз в вухах можна виявити неозброєним оком, якщо заглянути у вушний канал. Він виглядає як невеликий випираючий наріст, який покриває шкіра. При цьому тканини зовнішнього вуха не запалені, мочка не залучена в процес.

Класифікація екзостозів

 1. Хрящовий екзостоз – новоутворення формується з хрящових тканин
 2. Кістково-хрящової екзостоз – в формуванні наросту бере участь і кісткова, і хрящова тканина
 3. Екзостоз кістки – розростається тільки кісткова тканина

Діагностика екзостоз в вусі

Пацієнту з підозрою на екзостоз вуха проводять:

 • Отоскопію – ЛОР-лікар може побачити нарости в слуховому проході
 • Тональну порогову аудіометрію – дає інформацію про ступінь зниження слуху
 • КТ і МРТ – дозволяє детально вивчити екзостоз, відрізнити його від пухлини

Термін «вухо серфінгіста»

Найчастіше екзостоз зовнішнього слухового проходу діагностують у людей, що займаються серфінгом. Через це навіть з’явився термін «вухо серфінгіста». При частому зануренні в холодну воду, особливо на вітрі, вухо піддається сильному навантаженню. Тому кісткова тканина починає розростатися, щоб захистити барабанну перетинку від агресивного середовища.

Беттертон-Консультация сурдолога-Подбор СА-Настройка СА фотоЕкзостоз слухового проходу у дітей

Найчастіше зустрічається екзостоз у дітей від 8 до 18 років. Їхні кісткові тканини ще тільки формуються, тому схильні до розростання. Якщо пустити цей процес на самоплив, все може закінчитися повним перекриттям слухових проходів.

Особливості лікування в «Беттертон»

При діагнозі екзостоз лікування підбирається залежно від ступеня розростання та інших факторів. Підібрати правильну тактику допоможуть наші фахівці, після комплексної діагностики. Наприклад, якщо наріст невеликий і не впливає на функціональність вуха, показано регулярне спостереження у ЛОРа.

При великих розростаннях кісткової тканини лікарі рекомендують видалення. Досить частий питання серед пацієнтів, яких виявили екзостоз – видаляти чи ні? Відповісти на нього допоможуть наші фахівці!

Профілактика

Коли формується екзостоз, лікування може бути складним і травматичним. Тому краще уникнути проблеми. У цьому допоможе комплекс заходів, спрямований на захист зовнішнього і середнього вуха:

 • Використовуйте беруші під час плавання або заняття серфінгом
 • Бережіть вуха від переохолоджень і травм
 • Вчасно лікуйте ЛОР-хвороби
 • Регулярно відвідуйте отоларинголога

Можливі ускладнення

Якщо не почати лікування, екзостоз зовнішнього вуха може призвести до втрати слуху. До того ж нарости заважають нормально очистити слуховий канал від сірки і забруднень. Через це всередині накопичується патогенна мікрофлора, що призводить до запалення вуха, а в подальшому – суглобів, кісткових тканин, лицьового нерва і інших важливих структур.

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *