Як виявити розлад голосу

Як виявити розлад голосу

Голос – це звук, який генерується, коли повітря на видиху проходить через вібруючі голосові зв’язки гортані. Порушення голосу – це розлад процесу голосоутворення, внаслідок якого відбувається зміна інтонаційної сторони мови або повна відсутність звуку. Це відбувається на тлі патологічних змін гортані або психічних процесів.

Розлад фонації – це серйозна проблема, яка є не тільки медичною, але також соціально і економічно значущою. Вона заважає нормально спілкуватися з людьми і впливає на працездатність людини, особливо якщо його професія пов’язана з розмовами.

Навігація по сторінці:

Види і причини голосових розладів

Порушення голосу прийнято ділити на дві великі групи: органічні та функціональні. У першому випадку вони викликані різними патологіями і змінами голосового апарату. У другому – виявляються при відсутності видимих причин. Види і причини порушень голосу тісно пов’язані. Розглянемо основні з них.

Хронічні запальні процеси

При частих інфекційних захворюваннях горла, а також при ларингіті досить часто змінюється голос. Постійне запалення провокує незворотні зміни в тканинах, відбувається їх гіпертрофія – надмірне розростання. Саме через це розвивається порушення голосу.

Новоутворення в гортані

Доброякісні і злоякісні пухлини заважають нормальній роботі зв’язок, повітря проходить через них не повністю, уривчасто. Через це характеристики голосу змінюються, а при великих розмірах пухлини він може пропасти повністю. Найбільшу небезпеку становить рак гортані – не тільки через голосових розладів, але і прямої загрози життю.

Рухові розлади

В силу різних причин – травм, м’язових спазмів, дихальних розладів – у людини може порушуватися змикання голосових зв’язок. Це призводить до зміни тембру, уривчастості голосу і навіть до його відсутності.

Психологічні причини

Стреси, психологічні травми, депресії, нервово-психічні захворювання – часті причини порушень голосу. При цьому видимих дефектів гортані немає, але говорити людина не може. У цьому випадку потрібна допомога не тільки фоніатра, а й психотерапевта.

Як зрозуміти, що у вас не все в порядку з голосом?

Головною ознакою розладів голосоутворення є зміни голосових характеристик: інтонації, тембру, висоти, сили. Паралельно з цим людина може відчувати першіння і сухість в горлі, біль, ускладненість ковтання і дихання. Також нерідко голосові порушення супроводжуються кашлем.

Діагностика розладів голосу

Для пацієнта найкраще, коли виявлення розладів голосоутворення відбувається на ранніх стадіях. Цим займається лікар-фониатр або ЛОР. Діагностика починається зі збору скарг і прослуховування – важливо зрозуміти, як саме змінився голос, карта порушень, складена доктором, в цьому допоможе. Далі призначаються інструментальні дослідження – ларингоскопія і Стробоскопія.Вони допомагають визначити, чи є патології в гортані, в якому стані знаходяться її тканини.

Вплив голосових розладів на психіку людини

Голос і психіка дуже тісно пов’язані. По-перше, у людей проявляються психічні розлади голосу при сильних стресах і психотравмах. По-друге, будь-яке порушення голосу, навіть не пов’язане з нервовою системою, може спровокувати психічні розлади.

Коли людина не може розмовляти, його психоемоційний фон стає дуже нестабільним. Особливо якщо його діяльність пов’язана з активними розмовами. Він стає замкнутим, дратівливим, в деяких випадках може виникнути слухова галюцинація.

Лікування голосових розладів

Підхід в лікуванні залежить від того, чим викликане розлад фонації. Це може бути прийом різних медикаментів, фізіотерапія, а також операція. Також нерідко для реабілітації голосу призначаються заняття з фонопеда.

Консервативне лікування

Зазвичай лікуючий лікар підбирає різні медикаменти, залежно від причини проблеми. Якщо це інфекційний і запальний процес – призначаються антибіотики і антигістамінні засоби. Якщо потрібно провести відновлення голосу після зриву, на допомогу йдуть пом’якшувальні препарати, інгаляції і фізіотерапія. При психічних розладах голосоутворення прописують седативні і антидепресанти.

Хірургічне лікування

Операція необхідна в тому випадку, коли причина дефекту голосу пов’язана з пухлиною, травмою, поліпами, вузликами або аномаліями будови голосового апарату.

Кріолікування в центрі «Беттертон»

У деяких випадках відновити голос можна за допомогою холоду – це хороша альтернатива операції. Кріотерапія – це вплив холодних рідким азотом, внаслідок якого видаляються інфекції і патологічні тканини, активізується місцевий імунітет. Вона допомагає боротися з голосовими розладами, викликаними гіпертрофією тканин, хронічною інфекцією, поліпами, вузликами та іншими доброякісними утвореннями в гортані.

У центрі «Беттертон» встановлено сучасне обладнання для кріотерапії. Перед тим, як призначити процедуру, лікар проводить ретельне дослідження, визначає причину порушення, виключає протипоказання. Сам же сеанс кріолікування проходить без болю і не вимагає подальшої реабілітації.

Ускладнення при розладах голосу

Чому своєчасне виявлення і лікування проблем голосоутворення так важливо? Справа в тому, що якщо упустити проблему, голос може пропасти зовсім. До того ж, патології, що викликали його розлад, можуть бути небезпечними для здоров’я і життя пацієнта.

Особливо важливі правильне лікування і подальша профілактика і гігієна порушень голосу у дітей. Адже голосовий апарат дитини дуже крихкий, і берегти його треба змалечку. Інакше можуть розвинутися незворотні зміни в гортані.

Як вберегти голос від розладів?

Профілактика голосових розладів і гігієна голосу включає правильне харчування, здоровий спосіб життя, оберігання зв’язок від переохолодження і перевантаження. Також важливо відвідувати отоларинголога хоча б раз на рік, щоб підтримувати голосовий апарат в нормі.

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *