Що можна зробити для профілактики деменції прямо зараз

Що можна зробити для профілактики деменції прямо зараз

У світі приблизно 50 мільйонів людей живуть із деменцією. Ця хвороба приносить із собою постійну тривогу, страх, невпевненість, спустошення і життя в постійному стресі. Причому не тільки людям, які хворі, але також їх близьким. Не дарма комісія The Lancet Commission on Dementia Prevention, Intervention and Care у 2017 році назвала деменцію “найбільшою глобальною проблемою для охорони здоров’я і соціального забезпечення в 21 столітті”.

Але не будемо згущувати фарби і краще поговоримо про те, як можна знизити ризики розвитку деменції. Якщо знати фактори, які викликають цю хворобу, і якщо виключити їх, то можна уникнути цієї серйозної проблеми і забезпечити собі комфортну старість, повну приємних емоцій.

12 факторів, які провокують деменцію в 40% випадків

Фактори, які підвищують ризик розвитку цієї хвороби, вчені позначили ще в 2017 році. Але тоді їх було 9. Пізніше, в 2020, виявили ще 3. В результаті сьогодні у нас є список 12 чинників, які провокують приблизно 40% випадків деменції. І хороша новина в тому, що на них можна впливати і завдяки цьому відстрочити або навіть запобігти розвитку деменції.

Почнемо з першого і найважливішого – погіршення слуху. За даними дослідження 2017 року, саме ця проблема має найбільший вплив на ризики розвитку деменції. Люди з приглухуватістю страждають цим захворюванням в 5 разів більше, ніж ті, у кого нормальний слух.

А як щодо інших 11 чинників? Вчені з’ясували, що ризики зіткнутися з дегенеративними змінами нервової системи є у людей, які:

 1. росли в неблагополучних умовах
 2. багато палять;
 3. мало рухаються;
 4. страждають депресією;
 5. отримували черепно-мозкові травми – зі струсом мозку та іншими наслідками;
 6. живуть у місцевості з забрудненим повітрям;
 7. знаходяться в соціальній ізоляції;
 8. хворіють на гіпертонію;
 9. страждають на цукровий діабет;
 10.  мають зайву вагу;
 11.  зловживають алкоголем

На щастя, більшість цих чинників можна контролювати – особливо порушення слуху.

Чому приглухуватість провокує деменцію?

Точної відповіді на це питання вчені поки не можуть дати. Але є кілька закономірностей, з якими стикаються люди при втраті слуху:  

 • При погіршенні слуху збільшується когнітивне навантаження на мозок – тобто, йому доводиться витрачати надто багато ресурсів на обробку почутої інформації. В результаті мозок не може виділити потрібної кількість енергії на мислення і пам’ять.
 • Приглухуватість прискорює процес атрофії мозку – це явище пов’язане зі старінням організму. У літньому віці мозок починає всихати. Але у людей з порушеннями слуху цей процес відбувається швидше – через те, що атрофуються слухові центри, розташовані в мозковій корі.
 • Люди з поганим слухом поступово відходять в соціальну ізоляцію – а це додатковий фактор ризику, який підвищує ймовірність розвитку деменції вдвічі.  

Приемы по выходным фотоЩо можна зробити для профілактики деменції?

За статистикою, перші ознаки цього захворювання починають проявлятися після 65 років і пізніше. Але працювати над зниженням її ризиків потрібно вже років із 40. Особливо це стосується людей, у яких є порушення слуху. Якщо їх коригувати і давати мозку необхідне звукове тренування, то ймовірність розвитку деменції помітно знижується.

Одним із кращих способів корекції слуху можна назвати слухові апарати. Вони допомагають почути всі звуки цього світу, отримувати більше задоволення від спілкування, залишатися соціально активними. Завдяки цьому слабочуючим людям не потрібно жити в постійній напрузі, намагаючись почути хоч щось. Це знижує когнітивне навантаження на мозок і уповільнює процеси його атрофії.

У нашому центрі «Беттертон» працюють досвідчені фахівці, які допоможуть вам підібрати відповідні слухові рішення. У нас є моделі для будь-якого віку – літніх людей, середніх років, молоді і навіть дітей. Ми пропонуємо якісні прилади для корекції слуху від відомого бренду Starkey, які підбираємо за результатами діагностики. Залиште заявку, щоб отримати консультацію по слухопротезуванню!

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *