Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Етмоідіт, симптоми і лікування

Дата: Коментарі: 0

ЛОР услуги в Киеве

Серед захворювань носа досить неприємним є етмоїдит. Він проявляється на тлі інфекційного зараження і супроводжується нежиттю, утрудненим диханням і головним болем. Захворювання потребує професійного лікування, оскільки може легко перейти в хронічну форму або обернутися ще серйознішими наслідками.

Навігація по сторінці: 

Також рекомендуємо прочитати наступну статтю:

Що таке етмоїдит?

Дане інфекційне захворювання – різновид синуситу. При ньому відбувається запалення слизової оболонки гратчастої пазухи. Це пористий простір між носом і підставою черепа, поруч з яким пролягають важливі структури – черепні ямки, очниці, решітчаста артерія.

Захворювання класифікують за різними параметрами:

 • Форма перебігу:
  • Гострий етмоїдит – характеризується вираженою симптоматикою, розвивається на тлі зараження, піддається швидкому лікуванню при своєчасному зверненні до лікаря
  • Хронічний етмоїдит – уповільнена форма хвороби, що триває від 3 місяців і більше. Характеризується зміною загострень і ремісій.
 • Характер протікання:
  • Катаральний етмоїдит – є найпоширенішою і легкою формою захворювання
  • Гнійний етмоїдит – протікає важче, оскільки супроводжується наявністю гною в пазухах
  • Поліпозний етмоїдит – запальний процес призводить до розростання слизової оболонки, з якої формуються поліпи
 • Локалізація – одно- і двосторонній етмоїдит

Причини виникнення

Хвороба розвивається при передачі інфекції повітряно-крапельним шляхом. Також він проявляється у вигляді ускладнення при грипі, кору, скарлатині, ГРВІ. Також розвитку етмоїдиту сприяють такі чинники:

 • Травми обличчя
 • Алергічні реакції
 • Аденоїди
 • Викривлення носової перегородки
 • Переохолодження
 • Ослаблення імунітету

Симптоми

Симптоматика хвороби проявляється у пацієнтів, залежно від її форми.

Симптоми гострої форми

Якщо розвивається гострий етмоїдит, симптоми зазвичай такі:

 • Каламутні виділення з носа жовто-зеленого кольору
 • Набряклість вік і світлобоязнь
 • Утруднене дихання
 • Головний біль в області перенісся і надбрівних дуг
 • Млявість і нездужання
 • Підвищення температури до 38-40 градусів

У міру того, як розвивається хвороба, вона може переходити в хронічну фазу.

Симптоми хронічної форми

У цьому випадку хвороба може протікати без нежиті, але періодично спостерігаються гнійні виділення з неприємним запахом. У людини притупляється або повністю втрачається нюх. Фаза загострення змінюється ремісіями. Також хронічний тип захворювання викликає у людини дискомфорт у кореня носа.

Діагностика

Процес постановки діагнозу починається з опитування пацієнта на предмет скарг. Далі лікар проводить риноскопию для оцінки стану пазух і відкладень в них. Це допомагає визначити форму і характер недуги. Для уточнення діагнозу нерідко призначають БАК посів носа – щоб провести мікробіологічні аналізи і з’ясувати, якою інфекцією викликана хвороба, і наскільки вона стійка до антибіотиків.

лор заболевания фотоУскладнення

Захворювання небезпечне тим, що може обернутися серйозними наслідками для організму людини. Особливо це стосується тих, хто проводить лікування вдома. Також характер ускладнень залежить від віку людини і загального стану здоров’я.

У дітей

Особливу небезпеку становить етмоїдит у дітей. У організмі, що тільки формується хвороба миттєве переходить в хронічну фазу, і дитина потім довгі роки страждає нежиттю. До того ж запальний процес впливає на розвиток кісткової тканини у дітей, можуть статися безповоротні зміни в їх структурі.

У дорослих

Якщо не вжити заходів, може статися ураження лобової пазухи, очниці (флегмона, емпієма, абсцес), внутрішньочерепні структури (менінгіт, арахноїдит).

Лікування

Головне, що варто усвідомити людям, у яких розвинувся етмоїдит – лікування народними засобами не дасть результату. Навпаки, воно лише посилити поширення інфекції і призведе до серйозних ускладнень. Надалі після такої недолугої домашньої терапії вилікувати хворобу буде дуже складно, на це може піти не один місяць.

Якщо у людини етмоїдит, як лікувати це захворювання, залежить від його форми і характеру ураження. Правильно підібрати необхідні заходи зможе лікар після збору анамнезу і ретельної диференціальної діагностики.

Гостра форма

Популярна рекомендація для пацієнтів, у яких виявляють гострий етмоїдит – лікування антибіотиками. Їх тип визначають за результатами бактеріологічного дослідження. Крім цього призначаються препарати місцевої дії (спреї, краплі) і антигістамінні засоби.

Крім цього в ході лікування застосовуються промивання та інші процедури. Якщо консервативне лікування не дало результатів, і виникло ураження кісткової тканини, вдаються до хірургічного лікування. Для цього пазухи розкриваються, і уражені ділянки видаляються.

У ЛОР-центрі «Беттертон» успішно лікують етмоїдит всіх типів. Поряд з класичними методами, тут застосовується кріотерапія. Це процедура, при якій в носові пазухи впорскується струмінь рідкого азоту наднизької температури. В результаті відбувається короткочасна шокова заморозка, що надає позитивний ефект:

 • Патогенна мікрофлора гине
 • Гнійні освіти видаляються
 • Уражені тканини відторгаються
 • Стимулюється регенерація залишившихся здорових клітин
 • Зміцнюється місцевий імунітет

Якщо у людини важкий або запущений етмоїдит, лікування кріотерапією допомагає уникнути хірургічного втручання. При цьому воно проходить швидко, безболісно і дозволяє пацієнтові відразу ж після процедури повернутися до звичних справ.

Хронічна форма

Якщо розвинувся хронічний етмоїдит, лікування в цілому схоже з терапією гострої форми. Але в цьому випадку потрібен більш зважений підхід і більше часу. У центрі «Беттертон» пропонується швидке і ефективне позбавлення від хвороби без ризику рецидиву. Для цього використовується кріотерапія, яка повністю вбиває інфекцію, яка провокує загострення. Якщо ви хочете вилікувати цим методом етмоїдит, відгуки можна прочитати на сайті.

Профілактика

Щоб уникнути спалахів захворювання в подальшому, рекомендується берегтися від переохолоджень, зміцнювати імунітет і займатися спортом. Також в цьому допомагає збалансоване харчування і відмова від шкідливих звичок. У разі прояву інфекційних захворювань, потрібно негайно лікувати їх у лікаря. Також рекомендується усувати дефекти, які можуть спровокувати етмоїдит – викривлення перегородки носа, аденоїди і т д.

Записатись на прийом до лікаря:

Етмоідіт, симптоми і лікування
Оцініть статтю
Анна Ивановна Кунец

Анна Ивановна Кунец

Лор-врач, Сурдолог, слухопротезист у Беттертон
Доктор Анна Ивановна Кунец является прогрессивным специалистом в области отоларингологии, аудиологии и сурдологии.
Анна Ивановна Кунец

Останні публікації від Анна Ивановна Кунец

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *