Як захистити слух молодих людей?

Як захистити слух молодих людей?

Сучасна молодь безтурботно відноситься до слуху. Він здається чимось незмінним і не особливо значним. До зору молоді люди ставляться набагато серйозніше – помітивши найменші проблеми, відразу купують окуляри або лінзи. Прагнуть давати очам відпочинок, обмежуючи час перебування за комп’ютером. А ось слух експлуатується по повній: навушники з гучною музикою, концерти, візити в нічні клуби і т д.

Навігація по сторінці:

В останні десятиліття в світі спостерігається сильне підвищення звукового навантаження. На наші вуха постійно діють шуми, гучні звуки, фонові розмови. Тому випадки приглухуватості серед молоді стають все більш частими.

Це справжній бич нашого часу, і якщо прямо зараз не переглянути ставлення до слуху, з часом людство чекає глухота.

Яка ситуація зі слухом серед молодих?

Таке питання поставили кілька років тому німецькі вчені, які вирішили перевірити слух молоді та співвіднести його з рівнем акустичного навантаження. В експерименті взяли участь 424 молоді людини вікової групи 19-21 роки. Результати виявилися вражаючими.

Після аудіометричної діагностики у 60% випробовуваних були виявлені відхилення слуху понад 20 дБ. А стовідсотковий слух виявився лише у 4% учасників експерименту. Решта мали легку втрату слуху в межах до 20 дБ. Більше половини з них зізналися, що відчувають деякий шум у вухах після відвідин нічного клубу, концерту або іншого гучного заходу напередодні.

За результатами дослідження були зроблені висновки, що на протязі дитинства і дорослішання слух людини підстерігають різні небезпеки:

 • Гучні іграшки (зокрема, іграшкові пістолети)
 • Шум і гул в школі
 • Постійне шумове забруднення в містах
 • Вибухи святкової піротехніки
 • Акустичні травми на дискотеках і концертах
 • Захоплення навушниками
 • Робота на галасливому виробництві
 • Механічні травми

На думку авторів дослідження, потрібно приділяти більше уваги захисту від цих чинників. Це допоможе зберегти слух в молодому віці і підтримувати його в подальшому.

Небезпека іграшкової зброї

іграшки для дитини потрібно підбирати з великою обережністю. Різкі звуки можуть травмувати ніжні дитячі вуха і «нагородити» розладом слуху на все життя. Особливо це стосується іграшкової зброї. Деякі дитячі пістолети настільки реалістично імітують звук пострілу, що здатні завдати акустичну травму.

При покупці таких іграшок вся відповідально лягає на батьків. Вони повинні поцікавитися, який рівень шуму виробляє дитяче зброю. Але в ідеалі краще взагалі не давати дітям таких іграшок. Дитина може тримати їх при пострілі занадто близько до голови і, відповідно, вухам. Тому навіть якщо батьки дозволяють йому грати з дитячим пістолетом, потрібно постійно бути поруч і контролювати процес.

Профілактика пошкоджень слуху в школі

Школярі стикаються з великим шумовим навантаженням, до якого виявляються не готові. Гул в коридорах, шум у класі, акустика в спортзалах і актових залах. Все це стає справжнім випробуванням для дитячих вух. Тому потрібно виробити в дитині свідомість щодо турботи про свій слух. Розповісти, що помітивши найменші проблеми зі сприйняттям, вона повинна відразу говорити про це батькам.

кохлеарный имплант Беттертон фотоСьогодні в західних країнах активно практикують спеціальні заходи по профілактиці слуху в школах. Це різні акції, в доступній і цікавій формі інформують дітей про особливості слуху, його захисту. В Україні ми поки можемо про таке лише мріяти. Але в деяких школах, зусиллями небайдужих батьків, теж проводяться подібні заходи.

Європейські медики вважають за потрібне вводити в систему шкільної охорони здоров’я обов’язкову перевірку слуху. На їхню думку, це необхідно робити, як і регулярні огляди стоматолога. Лікар обстежує, як проходить зміна молочних зубів на корінні, вчить дітей правильно користуватися щіткою, лікує карієс та інші хвороби при необхідності. З огляду на плачевну ситуацію зі слухом у дітей і молоді, щось подібне потрібно вводити і для перевірки слуху.

Якщо дітям в школах будуть регулярно перевіряти слух, розповідати про профілактику його пошкоджень, то ситуація з часом може налагодитись. Виросте покоління людей, які звикли з дитинства піклуватися про вуха. У школі поки така практика не застосовується. Але батьки можуть самі привчити дитину до регулярних візитів до ЛОРа і підтримувати її слух.

Як уберегтися від шумових травм?

У новорічні та інші свята дуже популярною стає всяка піротехніка – хлопавки, петарди, феєрверки. І батькам важливо простежити, щоб вона не потрапила в руки дитині. Іноді діти неусвідомлено розривають хлопавку біля самого вуха, і це призводить до сильних шумовим травм. Та й взагалі, піротехніка пов’язана з багатьма іншими ризиками.

Перебуваючи в громадських місцях, де можуть використовуватися феєрверки, потрібно намагатися відходити від них подалі. Рівень шуму від 115 дБ уже небезпечний для слуху і веде до незворотних змін внутрішніх структур вуха. Тому потрібно постаратися не наближатися до джерела салюту. Якщо ж поруч з вами і дитиною раптово починає вибухати піротехніка, потрібно постаратися захиститися від цього: використовувати спеціальні беруші або просто закрити вуха долонями, шарфом, шапкою або т д.

Небезпека дискотек

опасность дискотек для слухаУ підлітковому і молодому віці танці під гучну музику в клубі здаються найкращим з усіх видів відпочинку. Дискотека – місце, де можна розвіятися, скинути стрес, завести нові знайомства і навіть зустріти свою любов. Але ще це серйозне випробування для вух. Гучна музика створює акустичну травму. Не дарма багато хто визнає, що навіть на наступний день після дискотеки все ще чують легкий шум у вухах.

Чи означає це, що потрібно заборонити дискотеки? Зрозуміло, немає, коли ще «відриватися» в танці, як не в молодості! Просто варто подумати, як зробити їх безпечніше. Проаналізувати особливості приміщення, рівень звуку, атмосферу. Адже можна модифікувати клубну музику без втрати її привабливості. Залишити низькочастотні вібрації басів, які так цінують меломани і які не шкодять слуху. При цьому прибрати завищені частоти, які пошкоджують слух.

Користь тривалих досліджень слуху у молоді

Туговухість може розвиватися протягом кількох років, і не завжди можна вловити початок втрати слуху. Особливо це стосується випадків, викликаних шумовим впливом. Тому розумним рішенням буде спостерігати молодих людей протягом декількох років. Це допоможе відстежити динаміку розвитку приглухуватості і на ранніх стадіях її скорегувати.

На жаль, серед молоді непопулярна турбота про свій слух. Вважається, що глухота трапляється лише з літніми людьми, тому нема чого зайвий раз витрачати час на лікаря. Багато хто навіть говорять: «я постійно слухаю гучну музику, і нічого». Так, дійсно, перший час наслідки можуть не проявлятися, вони дають про себе знати лише в довгостроковій перспективі.

Заходи безпеки на галасливому виробництві

Для молодих людей, що йдуть працювати на будівництво, в цех і в інші робочі професії, дуже важливо захищати свої вуха від шуму. Часом спеціальних засобів (берушей та навушників) для цього може не вистачити. До того ж багато хто нехтує їх використанням, недооцінюючи серйозність впливу шуму.

беруши для дайвингаОхорона праці в нашій країні регулюється певними законодавчими нормами. Згідно з ними, робітники повинні використовувати індивідуальні засоби захисту, які видаються роботодавцем. На жаль, в реальності ці правила далеко не завжди дотримуються. Працівникам часто доводиться купувати їх за свій рахунок.

Проблема полягає ще і в тому, що люди погано поінформовані про необхідність захисту слуху. З ними не проводять бесід про важливість цих заходів. В результаті рівень свідомості у працівників шумних виробництв дорівнює практично нулю. Тому з часом вони стають частими пацієнтами отоларингологів та сурдологів.

Щоб цього уникнути, потрібно проводити спеціальні акції на підприємствах. Роз’яснювати їх працівникам, як важливо захищати свій слух. Але на жаль, охорона праці далеко не скрізь продумана на подібному рівні. Тому все в руках самих людей: якщо їм доріг слух, вони купують беруші і протишумні навушники самі.

Особливості перевірки слуху у молодих людей

Перша і найважливіша умова діагностики – перевірка в розширеному звуковому діапазоні. Це необхідно тому що у багатьох молодих пацієнтів спостерігається втрата звукової чутливості на високих частотах. А нижчі, як і раніше добре чують. Тому щоб виявити туговухість в початковій стадії, потрібно провести тест в діапазоні 9-16 кГц. Це допоможе отримати диференційовану картину втрати слуху.

Особливо важливо проводити таку діагностику серед молоді, яка регулярно піддається впливу шумів. Це працівники будівництва та інших виробництв, а також завсідники дискотек і концертів. Причому бажано робити регулярні тести на протязі тривалого часу (1-2 рази на рік). Чому це важливо? У молоді розлади слуху проявляються таким чином, що глибокі провали в високочастотному діапазоні можуть поєднуватися з нормальним слухом на середніх і низьких частотах. Особливо це проявляється у тих, хто регулярно отримує шумові травми, після яких деякий час звуки сприймаються приглушено. Потім в діапазоні до 8 кГц чутність відновлюється, а на високих частотах відбувається необоротна втрата слуху.

Оскільки втрата слуху, особливо у молоді, відбувається нелінійно, потрібна нова система, що дозволяє точно описати ушкодження. Вона повинна враховувати особливості роботи людського слуху, механізми посилення і самозбудження, а також фактори, що мають на нього вплив.

Пройти точну діагностику слуху можна в центрі «Беттертон». Ми перевіряємо і консультуємо пацієнтів будь-якого віку. Особлива увага тут приділяється слуху у дітей і молоді. Наші фахівці роблять все можливе, щоб туговухість в ранньому віці не стала перешкодою для повноцінного життя. Запишіться на прийом прямо зараз, щоб перевірити свій слух!

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ * експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  * Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
  • заповнення і відправки форми запису на сайті;
  • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *