Запалення вуха у дітей і дорослих

Запалення вуха у дітей і дорослих

Розповідаємо:

 • Чому розвивається запалення вуха
 • Які структури вуха можуть запалитися, і як це проявляється
 • Що робити при вушних запаленнях, і як їх уникнути

Запалення вуха в отоларингології називається отит. Це ЛОР-захворювання досить часто зустрічається у дітей і дорослих. Запальний процес може вражати різні структури слуховий системи: зовнішній, середній і внутрішній. Залежно від форми перебігу розрізняють гострий і хронічний отит.

Навигация по странице:

Причини запалення вуха

Вухо може запалюватися під дією інфекційного зараження, якому супроводжують різні чинники.

Інфекційне зараження

Запалення розвивається під впливом бактеріального або вірусного зараження. Рідше його провокують грибки – в цьому випадку діагностують отомікоз. Запальний процес може бути первинним, тобто розвиватися відразу після попадання інфекції у вухо, або вторинним – проявлятися при запущених інфекційних хворобах сусідніх органів.

Фактори ризику

Ризики захворіти збільшуються при:

 1. переохолодження організму
 2. Продуванні вуха на протязі
 3. Попаданні води всередину слухових проходів
 4. ослабленому імунітеті
 5. збільшених аденоїдах

Симптоми

Коли у людини запалення вуха, симптоми залежать від його локалізації.

Зовнішнє

Запалення зовнішнього вуха може бути обмеженим і дифузним. У першому випадку всередині слухового проходу або на раковині утворюється фурункул, заповнений гноєм. Він може хворіти і свербіти, викликати відчуття здавлювання і підвищення температури. У другому випадку тканини слухового каналу червоніють і набрякають.

Середнє

Запалення середнього вуха є найпоширенішим. Воно проявляється закладеністю і болем у вусі, порушенням слуху. Може бути помітна набряклість і запалення лімфовузлів біля вуха. Також у пацієнта може проявлятися загальна симптоматика – підвищення температури, слабкість.

При діагнозі запалення середнього вуха симптоми відрізняються залежно від форми і стадії захворювання. Якщо отит секреторний, тобто, без гною, то симптоматика може виражатися слабо. Коли в порожнині середнього вуха накопичується гній, біль загострюється, температура підвищується, з’являються ознаки інтоксикації.

Внутрішнє

Коли розвивається запалення внутрішнього вуха, симптоми такі:

 1. зниження слуху
 2. шум у вухах
 3. запаморочення
 4. нудота і блювання

Діагностика запалення вуха

Пацієнту зі скаргами на описані симптоми проводять отоскопію. Це дозволяє оцінити стан тканин, побачити почервоніння, набряклість, скупчення гною. Для уточнення природи збудника беруть мазки з вуха. Якщо є підозра на внутрішній отит, проводять електроністагмографію, КТ, МРТ і аудіометрію. За результатами діагностики визначають, чи потрібно запалення вуха лікувати.

Лор центр для детей и взрослых фотоЗапалення вуха у дитини

Діти найбільш схильні до вушних запалень. Це пов’язано з тим, що слухова труба, яка з’єднує носоглотку і барабанну порожнину, дуже коротка. Через це всередину середнього вуха легко потрапляє інфекція – варто дитині чхнути або кашлянути, як моментально розвивається запальний процес.

Ризик захворіти вище за все у дітей, аденоїди яких збільшені. Їхня барабанна порожнина практично не вентилюється, через що виникає застій. Це створює сприятливе середовище для розвитку запалення.

Лікування запалення вуха в «Беттертон»

Коли розвивається запалення вуха, лікування залежить від його локалізації. При зовнішньому запальному процесі ставлять антисептичні турунди в слуховий прохід, промивають його, або розкривають фурункул. Після цього пацієнтові прописують терапію антибіотиками.

При діагнозі отит середнього вуха лікування включає:

 1. антибактеріальну терапію
 2. Промивання антисептичними розчинами
 3. фізіотерапію
 4. Продування слухових труб

При внутрішньому отиті лікування спрямоване на зняття симптомів. Хворому призначають протиблювотні, антигістамінні, седативні. У запущених випадках проводять хірургічні втручання.

Ефективно вилікувати вушні запалення можна в ЛОР-центрі «Беттертон». Наші лікарі знаходять підхід до пацієнта, як тільки почують опис симптомів. Потім вони проводять ретельний огляд і призначають правильне лікування. При виборі терапії вони застосовують сучасні європейські стандарти.

Профілактика вушних запалень

Щоб не страждати від запалення в вусі, потрібно вчасно лікувати інфекційні хвороби і запалення сусідніх ЛОР-органів, уникати переохолоджень, зміцнювати імунітет. Також рекомендується захищати слухові від попадання води.

Можливі ускладнення

Якщо не вилікувати запалення, воно вражає сусідні структури вуха і важливі органи. Може розвинутися холестеатома – пухлина в середньому вусі, що складається з продуктів розпаду клітин. Також при запущених отитах іноді запалюється скронева кістка і лицевий нерв. Запалення внутрішнього вуха нерідко призводить до незворотної втрати слуху. Але найважчим ускладненням хвороби є запалення мозкової оболонки, яке може завершитися сепсисом і смертю.

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *