Холестеатома

Холестеатома

Холестеатома – це доброякісна кіста в порожнині середнього вуха. Формується з клітин епітелію – шкірні клітини нашаровуються одна на одну, утворюючи кісту. Всередині в неї знаходиться ядро ​​з продуктами розпаду, що видають запах гниття. Зовні пухлиноподібне утворення вкрито щільною капсулою зі сполучної тканини. Воно може складатися з однієї або декількох порожнин та досягати до 7 см в діаметрі.

Навігація по сторінці:

Як проявляється холестеатома?

Холестеатома вуха дає такі симптоми:

 • У вусі відчувається важкість, розпирання та ниючий біль
 • Зі слухового проходу неприємно пахне гноєм, можуть виділятися білі маси, іноді з домішками крові
 • Знижується слух, найчастіше з одного боку
 • З’являється шум у вухах
 • Частішають випадки запаморочень, втрати рівноваги
 • Часто болить голова

Діагностика

Холестеатома потребує грамотного обстеження в ЛОРа. Для діагностики застосовуються такі методи:

 • Отоскопія – за барабанною перетинкою видно білі скупчення, її стінки та покриви зовнішнього вуха червоні.
 • Зондування пуговчастим зондом – показує, чи є деформація кісткової тканини. Також під час обстеження лікар проводить промивання вуха від білих мас, а потім збирає промивні води на аналіз.
 • Рентгенографія черепа та скроневих кісток в різних проекціях – показує, де локалізована холестеатома у вусі, які її розміри та структура.
 • Томографія – якщо потрібно пошарово вивчити тканини, з яких сформована холестеатома – МРТ з контрастною речовиною буде найбільш інформативним методом. Обстеження також показує розташування пухлини, її вплив на структури середнього вуха.
 • Аудіометрія та тимпанометрія – дозволяє визначити функціональність слухових кісточок та ступінь втрати слуху.

Види холестеатоми

Холестеатома може бути істинною (вродженою) та хибною (придбаною).

Істинна

Дитина народжується з первинної кістою в середньому вусі. Це відбувається через неправильне формування ембріону, патологічний перебіг вагітності. Такі випадки вкрай рідко зустрічаються в медичній практиці.

Хибна

Придбана холестеатома середнього вуха – найпоширеніший вид патології. Хибна кіста формується в людини на тлі запальних процесів, механічних та акустичних травм.

Причини холестеатоми

Вушна холестеатома може сформуватися через запалення у середньому вусі, слуховій трубі або травми.

Запалення в середньому вусі

Холестеатома – одне з найпоширеніших ускладнень отиту та епітимпаніту. Вушні інфекції та запальні процеси провокують перенесення плаского епітелію туди, де його зазвичай немає. У підсумку він міцно обґрунтовується в аномальній зоні, і утворюється пухлина.

Порушення функцій слухової труби

Євстахієва труба з’єднує носоглотку з барабанною порожниною та вирівнює тиск. Коли вона запалюється, порушується прохідність повітря, і тиск усередині порожнини знижується. Це деформує барабанну перетинку – вона втягується всередину, на ній утворюються холестеринові бляшки, накопичується кератин та епітеліальні клітини, формується холестеатома середнього вуха.

Травми

При крайовому розриві барабанної перетинки плаский епітелій з зовнішнього вуха переходить до середнього, з нього формується пухлина. Таке відбувається, коли перегородка рветься від механічних впливів, гучних звуків або баротравми. За таким же механізмом може розвинутися холестеатома вуха після операції, яка була проведена недостатньо акуратно.

Беттертон-Консультация сурдолога-Подбор СА-Настройка фотоМетоди лікування хвороби

Коли в людини холестеатома, лікування може бути консервативним та хірургічним.

Консервативне

При діагнозі холестеатома вуха лікування медикаментами дає результати тільки на ранніх стадіях хвороби. Пацієнту капають у слухові проходи антибіотики та вушні краплі, щоб вбити патогенне середовище та зняти запалення. Також виконуються процедури промивання для очищення вух від сірчаних мас з подальшим аналізом промивних вод. Якщо ж хворобу виявлено ​​у запущеній стадії, або не вдається зняти її симптоми консервативним лікуванням, потрібна операція.

Хірургічне

Пацієнтам, у яких утворилася холестеатома, операція проводиться під загальним наркозом. Її хід залежить від розмірів пухлини та ступеню поширеності. Хірург видаляє кісту, уражені нею ділянки слизової оболонки та тканини, відновлює пошкоджені слухові кісточки, використовуючи хрящову тканину ребер.

Лікування холестеатоми в «Беттертон»

Якщо у вас холестеатома, лікування в нашому ЛОР-центрі допоможе позбутися неї раз і назавжди. Досвідчені отоларингологи точно поставлять діагноз, використовуючи новітні методи обстеження, а потім підберуть індивідуальну схему лікування.

Можливі ускладнення при холестеатоме

Запущена холестеатома вуха вражає структури середнього вуха: його задню стінку, молоточок та інші слухові кісточки. Гнійний процес призводить до небезпечних ускладнень:

 • Лабіринтит
 • Параліч лицевого нерва
 • Запалення соскоподібного відростка
 • Утворення поліпів
 • Менінгіт
 • Абсцес мозку

Профілактика холестеатоми

Оскільки шкірна пухлина утворюється через запальні процеси у вухах та інших ЛОР-органах, потрібно вчасно лікувати інфекційні хвороби, уникати переохолоджень, протягів і травм.

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *