Сурдопедагогіка: робота з дітьми від 1 до 3 років

Сурдопедагогіка: робота з дітьми від 1 до 3 років

Коли малюк активно розвивається, дуже важливо дати йому змогу почути всі звуки світу. Від цього буде залежати те, як він буде надалі формувати мовлення та спілкуватися, розвиватися. Тому дітей, в яких є проблеми зі слухом, потрібно обов’язково водити на заняття до сурдопедагога.

Практичні вправи з цим фахівцем допоможуть:

 • Збагатити сенсорний досвід дитини
 • Навчити малюка розуміти мову
 • Розвинути активне мовлення, навчитися складно розмовляти

У легкій ігровій формі сурдопедагог допомагає малюкові пізнавати цей світ та взаємодіяти з ним.

Збагачення сенсорного досвіду

Коли дитина маленька, вона багато чого пізнає та розуміє через дотики, тактильні відчуття. А вони, у свою чергу, допомагають вибудовувати в розумі асоціації, за якими потім вивчаються слова. Цю особливість використовує сурдопедагог у своїй роботі. Він дає малюкові гратися з різними предметами, допомагаючи запам’ятовувати їх назви, розрізняти форми, кольори, співвідносити фігури у просторі.

Ось приклади вправ на сенсорний досвід, які робить дитина з сурдопедагогом:

 • Складає картинки з декількох фрагментів
 • Нанизує кільця на паличку, збирає коробочки, ковпачки та інші предмети за розмірами – від маленьких до великих і навпаки
 • Вставляє у отвори дидактичної коробки різні фігури – коло, прямокутник, квадрат тощо (сортер)
 • Підбирає кришки до скриньок та коробок, розрізняючи їх за формою
 • Збирає найпростіші конструктори та доповнює сюжетними іграшками

Також фахівець проводить з дитиною активні ігри. Наприклад, просить зловити й передати м’яч, наздогнати рухливу іграшку, зловити метелика. Для найменших використовуються різні ігри з брязкальцями, до яких вони мають дотягнутися.

Беттертон-сервис-детский-уголок фотоНаступний етап – вчимося розуміти мову

Ігри з сенсорним досвідом потрібні для того, щоб підготувати мозок до сприйняття мови. Коли в дитини є асоціації, їй простіше вивчати слова та розпізнавати фрази, співвідносити їх із діями. Сурдопедагог дає дитині спеціальні картки із зображенням кольорів (червоний, зелений, жовтий, синій), частин тіла, тварин тощо.

Також разом із фахівцем малюк вчить слова, що означають:

 • Форми – кругла, квадратна та інші
 • Варіанти переміщення – ходити, бігти, сидіти, літати
 • Розміри – маленькі, великі
 • Стани – брудне, чисте
 • Розташування предметів у просторі – близько чи далеко
 • Рамки часу – раніше, зараз, пізніше
 • Побутові дії – прибирати, мити, прати тощо
 • Емоційні прояви – сміятися, плакати, радіти, лякатися

Дуже ефективні ігрові уроки, де вивчаються дії та реакції тварин. Наприклад, «корова мукає, коза бекає, кішка нявкає» або «птах літає, коник стрибає».

Формуємо мовні навички

Словниковий запас дитини постійно має розширюватися, тому важливо не просто дізнаватися слова, а й намагатися їх повторювати, складати у цілісні фрази. Малюки часто спілкуються звуконаслідувальними словами. Наприклад, на кішку говорять «мяу», на собаку – «ав». Але після 1 року самий час переходити до загальновживаних слів. І сурдопедагог завжди готовий допомогти в цьому.

Для формування найпростіших мовних навичок фахівець опрацьовує зі своїм маленьким учнем іменники. Зазвичай у хід йдуть назви предметів, які постійно є під рукою, у побуті – плаття, спідниця, брюки, сорочка, черевики, тарілка, чашка, квітка, тварина та інші.

Рухаючись від простого до складного, сурдопедагог поступово доповнює словниковий запас дитини. До іменників додаються прикметники. Наприклад, «сік кислий, холодний», «тарілка велика, кругла» та інші. Далі – черга дієслів, що описують найпростіші дії, які малюк виконує щодня – ходити, вмиватися, грати. А щоб краще описати зв’язок між предметами, вводяться прислівники – близько, далеко, холодно, гаряче, угорі, внизу тощо.

Поступово заняття просуваються до формування фраз. Спочатку це прості речення по 2-3 слова, але згодом вони доповнюються. Також під час формування мови фахівець стежить, щоб малюк вимовляв слова правильно і з вірною інтонацією. При необхідності порушення відразу коригуються.

Сурдопедагоги Центру «Беттертон» завжди готові допомогти маленькому учневі дізнатися нові слова та навчитися говорити їх. Якщо в дитини проблеми зі слухом, починати заняття потрібно з 1-го року. Детальнішу інформацію можна отримати на консультації.

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *