Слух в житті дитини і методи його перевірки

Логопед (дефектолог) у Києві

Слух в житті дитини і методи його перевірки

Важко переоцінити, яке важливе значення для розвитку дітей має здатність чути. Завдяки хорошому слуху малюки здобувають навички вербального спілкування, щодня дізнаються багато нової інформації про навколишній світ і вчасно розпізнають сигнали небезпеки. Тому глухота, якщо її якомога раніше не виявити і не компенсувати, може стати для дитини справжньою трагедією – вона не тільки заважає успішній соціалізації, але й негативно відбивається на характері та психіці. Багато малюків, які тривалий час страждали глибоким ступенем глухоти і при цьому не отримували ніякої допомоги, на все життя залишилися інвалідами.

Причини втрати слуху бувають наступними:

 1. Вроджені порушення:
 • пов’язані зі спадковістю (у найближчих родичів була приглухуватість);
 • порушення формування плоду під час вагітності можуть бути з трьох причин: якщо мати вживала алкоголь або наркотики, перехворіла на інфекційне захворювання (герпес, краснуху та ін), або лікувалася аміноглікозидними антибіотиками.
 1. Спровоковані проблемними пологами:
 • рання поява на світ (раніше, ніж на восьмому місяці);
 • маленька вага новонародженого (менше півтора кілограма);
 • тривале кисневе голодування внаслідок асфіксії;
 • підвищений білірубін (буває через неспівпадання резус-факторів матері та немовляти);
 • вимушена штучна вентиляція легенів;
 • ненавмисне травмування органів слуху.
 1. Придбані вже після народження:
 • ускладнення після кору або свинки;
 • черепно-мозкова травма;
 • інфекційні хвороби мозку (менінгіт та ін);
 • недоліковані запальні захворювання вух;
 • лікування медикаментами, що погано впливають на слух (аміноглікозиди).

Як формується здатність чути у малюка:

 • на четвертому місяці вагітності плід вже розрізняє певні звуки, в тому числі й голос матері;
 • вже з перших місяців народження малюк здригається від гучних звуків і дивиться у бік їх джерела;
 • піврічні малюки активно реагують на всі звуки, особливо на голоси батьків, і самі намагаються спілкуватися — «гулять»;
 • до року дитина починає вимовляти свої перші слова: «мама», «баба», «дай», «на» тощо;
 • приблизно в півтора року дитина вимовляє перші прості фрази, а її словниковий запас має від двадцяти до п’ятдесяти слів;
 • дворічна дитина вже знає від ста п’ятдесяти до трьохсот слів, а прості речення, які вона говорить, повинні бути зрозумілі дорослим;
 • з трьох до чотирьох років діти постійно запитують батьків — таким чином їх словниковий запас швидко розширюється і поповнюється. Чотирирічки вже вміють вільно виражати за допомогою простих фраз свої емоції та бажання;
 • дошкільнята добре розуміють все, що кажуть дорослі, і самі легко вибудовують складні фрази. Мова в цьому віці повинна бути ясною і зрозумілою.

Діагностика

Якщо мовленнєвий розвиток дитини затримується, або якщо її реакція на різні звуки, здається, не така, як треба, то не варто зволікати з відвідуванням лікаря-педіатра. Він спочатку проведе огляд, а потім випише направлення на аудіологічне обстеження.

 1. При підозрі на приглухуватість малюк спочатку повинен пройти найпростіший тест — аудіологічний скринінг. Цей метод підходить для дітей будь-якого віку, починаючи від немовлячого. З його допомогою можна визначити, чи має місце зниження слуху, чи все в нормі. Але ступінь і причини порушення здатності чути цей метод не визначає. Тому, якщо глухота все ж була виявлена, необхідно продовжити обстеження і використовувати інші тести.
 2. Методика, що дозволяє визначити, як дитина сприймає звуки в діапазоні від 125 до 8000 Нz, називається пороговою тональною аудіометрією. Перевіряються по черзі обидва вуха, тому що глухота в багатьох випадках не буває симетричною. Отримані дані записуються у вигляді спеціальної таблиці — аудіограми. Тест проводиться в повній тиші з використанням відкалиброваного аудіометра за спеціальною розробленою методикою.
 3. Для дітей, яких можна перевірити за допомогою так званих ігрових методик, застосовується поведінкове слухове тестування. Його сенс полягає в тому, що у відповідь на звуки різної гучності вони піднімають руку або реагують ще якимось чином, в залежності від заздалегідь оговореного сценарію.
 4. Новонароджені малюки ще не можуть показувати свою реакцію на звуки жестами або мімікою, тому для їх перевірки використовується метод, що не вимагає поведінкового реагування — коротколатентні слухові викликані потенціали. За допомогою КСВП можна отримати точні дані про стан слуху, тому що перевірка йде на рівні стовбура і слухових шляхів головного мозку. Процес перевірки полягає в тому, що в навушники подаються різні звукові сигнали, а потім реєструється мозкова відповідь на них, що й характеризує стан слуху.
 5. Для перевірки функції равлика успішно використовується унікальна і дуже надійна методика — отоакустична емісія. Її суть полягає в тому, що у вухо подаються спеціальні сигнали, відповіді на які записуються і потім аналізуються. Пристрій для проведення ОАЕ складається з телефону, що подає сигнали, і мікрофона, що записує реакцію волоскових клітин равлика.
 6. Визначити, в якому стані знаходяться барабанна перетинка та середнє вухо, можна за допомогою тимпанометрії (імпедансометрії). У процесі перевірки у вушний прохід через трубочку вдувається струмінь повітря і, одночасно, фіксується зміна тиску.

Якщо ви хочете перевірити слух вашого малюка за допомогою вище перелічених тестів, записуйтеся на приймання до фахівців в наш Центр Слуху «Беттертон» і приходьте за адресою: вулиця Нивська 2 Л. Попередньо телефонуйте за номерами:

(044) 222 88 07

(096) 634 48 48

(066) 447 27 47

Записатися на безкоштовний підбір слухового апарату

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *