Дисфункція слухової труби

диагностика слуха

Дисфункція слухової труби

Часто турбує закладеність у вухах? Позіхання і ковтання не допомагає «розблокувати» вухо? Перевіртесь у ЛОРа – можливо, у вас дисфункція слухової труби. Дізнайтеся, ніж наші лікарі можуть вам допомогти!

Слухова труба з’єднує носоглотку з порожниною середнього вуха. Вона відповідає за повітрообмін і захист вуха від інфекцій. У нормі повітря повинно потрапляти в середнє вухо, коли людина позіхає, ковтає або напружує м’язи шиї.

Але іноді цей механізм порушується, і однією з причин є дисфункція слухових труб. Що це таке? Це патологія, при якій євстахієва труба не може виконувати своїх функцій, і порушується вентиляція середнього вуха.

Навігація по сторінці:

Симптоми і види дисфункції

Дисфункцію класифікують по етіології і розпізнають за характерними симптомами.

Види

 • Обструктивна дисфункція слухової труби (ДСТ) – виникає, коли повітря не може нормально пройти по трубі. Пов’язана з механічними перешкодами, нейровегетативними порушеннями, запальними патологіями або вродженими аномаліями.
 • Рефлюкс-ДСТ – розвивається, коли в євстахієву трубу потрапляє шлунковий секрет при рефлюксі.
 • Зяяння слухової труби – порушення, при якому труба постійно відкрита.

Симптоми

Коли у людини дисфункція слухової труби, симптоми проявляються у вигляді закладеності і тяжкості у вухах. Відчуття може бути як двостороннім, так і одностороннім – наприклад, коли розвивається дисфункція слухової труби справа. Також хворий починає гірше чути, і це прогресує.

Причини дисфункції вуха

Дисфункція слухових труб розвивається через такі причини:

 • Хронічні запальні хвороби ЛОР-органів – риніт, синусит, отит, євстахіїт, фарингіт, ларингіт і т д. Інфекційне запалення вражає слухову трубу, вона набрякає і втрачає свою функціональність.
 • Патологічні просвіти ЛОР-органів – аденоїдні вегетації, поліпи у носі, ангіоми глотки, гіпертрофія мигдалин. Новоутворення блокують слухову трубу, заважаючи їй пропускати повітря.
 • Гастроезофагеальний рефлюкс – в євстахієву трубу постійно потрапляє шлунковий сік, дратуючи її тканини. Через це втрачається функціональність.
 • Вроджені вади розвитку – аномалії будови піднебіння, низько розташована слухова труба та інші.

Стадії дисфункції слухової труби

Хвороба протікає в 4 стадії: катаральна, ексудативна, мукозна, фіброзна. Також є різні ступені дисфункції слухової труби – залежно від здатності пропускати повітря:

 1. Прохідність злегка порушена
 2. Середня прохідність
 3. слабка прохідність
 4. Повітря майже не проходить через трубу
 5. Слухова труба повністю заблокована

Дисфункція вуха у дітей

Найчастіше дисфункція слухової труби у дитини пов’язана з аденоїдами. Чим сильніше вони розростаються, тим більше блокують трубу. Якщо запустити ситуацію, у дітей розвиваються погіршення слуху. Тому при симптомах непрохідності євстахієвої труби потрібно терміново показати дитину дитячому ЛОРу та оперативно позбутися аденоїдів.

диагностика слуха у слухопротезиста фотоОсобливості лікування дисфункції слухової труби в «Беттертон»

Щоб вилікувати цю патологію, потрібно знайти її причину. Тому якщо у пацієнта дисфункція слухової труби, діагностика проводиться наступними методами:

 • Отоскопія і отомікроскопія – показує, чи немає у вусі запалень, ушкоджень, скупчення рідини.
 • Ендоскопія порожнини носа – дозволяє оглянути гирло євстахієвої труби, а також побачити поліпи, аденоїди, аномалії та інші причини її непрохідності.
 • Тимпанометрія – оцінює функціональність слухової труби і ступінь її прохідності.
 • Тональна порогова аудіометрія – допомагає оцінити ступінь приглухуватості, яка розвинулася через ДСТ.

При діагнозі дисфункція слухової труби лікування підбирається залежно від її причини. Запальні хвороби ЛОР-органів лікують медикаментозно. Для поліпшення прохідності призначають продування слухових труб по Політцеру. 

Якщо патологія пов’язана з аденоїдами, різними новоутвореннями або вродженими аномаліями, застосовують хірургічне лікування.

У сучасній отоларингології багато хірургічних методи можна замінити альтернативою. Наприклад, аденоїди і поліпи прибирають за допомогою кріотерапії. На розрослі тканини направляють струмінь охолодженого рідкого азоту, який їх заморожує. Цю процедуру активно застосовують у ЛОР-центрі «Беттертон». Це дозволяє повернути слуховій трубі функціональність швидко і безболісно. Пацієнти після процедури легко відновлюються.

Можливі наслідки при дисфункції слухової труби

Дисфункція слухової труби – часта причина втрати слуху. Якщо ситуацію запустити, слух може не відновитися. Також при непрохідності труби розвиваються хронічні запальні хвороби вуха, деформується барабанна перетинка.

Профілактика

Щоб підтримувати нормальну прохідність слухової труби, потрібно вчасно лікувати ЛОР-хвороби і регулярно спостерігатися у отоларинголога.

Записатися на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *