Видалення чужорідних тіл

Видалення чужорідних тіл

У ЛОР-органи людини може випадково потрапити чужорідне тіло. Найчастіше це трапляється з дітьми, та й дорослі не застраховані від таких ситуацій. Сторонній предмет може сильно нашкодити, тому важливо якомога швидше провести видалення сторонніх тіл з дихальних шляхів.

Навігація по сторінці:

Сторонні тіла в організмі

Чужорідне тіло – це будь-який чужорідний предмет, який виявляється в організмі людини. Їм можуть бути намистини, дрібні камінчики, шматочки вати і паперу, насіння різних рослин, квасоля, горошини, гудзики, кнопки, кісточки, батарейки. Іноді всередину заповзають комахи.

Перша допомога при попаданні чужорідного тіла

Іноді видалення стороннього тіла можна провести «по гарячих слідах». Для цього будуть потрібні прості дії, які залежать від того, куди потрапив сторонній предмет. Наприклад, застрягле чужорідне тіло в горлі можна витягти такими прийомами:

 • Спробуйте відкашлятися – від різкого поштовху повітря зсередини предмет може вийти назовні
 • Поплескайте потерпілого між лопатками
 • Встаньте позаду людини, обвивши його руками і зімкнув пальці замком трохи вище пупка, потім сильно стисніть 5 разів
 • Потерпілому в несвідомому стані робіть серцево-легеневу реанімацію – натискайте на груди і вдувати повітря йому в рот.

 

Перша допомога дітям, у яких в горлі виявилися сторонні тіла, виявляється трохи інакше. Немовля потрібно укласти собі на руку і 5 разів поплескати між лопаток. Якщо не спрацювало, покладіть його на спину і робіть поштовхи в груди двома пальцями.

Коли чужорідне тіло в носі, можна спробувати висякатися. М’які предмети віддаляються шляхом продування. Затисніть потерпілому вільне крило носа і вдувати йому в рот повітря – сторонній предмет може вийти. Якщо не допомогло – звертайтеся до лікарні.

Чужорідне тіло в вусі іноді випадає саме, якщо нахилити голову ураженої стороною вниз. Якщо в слуховий прохід заповзло комаха, можна залити всередину масло, щоб зняти неприємні симптоми. Але ні в якому разі не потрібно намагатися витягти предмет самостійно, особливо за допомогою гострих предметів.

Видалення сторонніх тіл

Тільки лікар може проводити видалення стороннього тіла. Він застосовує різні методики, залежно від розташування предмета, його розмірів і інших нюансів. Тому не варто займатися самодіяльністю, а краще відразу звернутися до отоларинголога!

З носа

Коли у пацієнта інородне тіло в носі, лікар виймає його з допомогою спеціальних інструментів:

 • Аттиковий зонд Воячека – підходить для вилучення маленьких і гладких предметів (намистин, гудзиків, вишневих кісточок)
 • Щипці Секстон – справляються з витяганням більших об’єктів
 • Катетер Фолея – використовується для видалення круглих тіл, які легко просуваються вглиб
 • Ендоскопічне обладнання – застосовується, коли проводять видалення стороннього тіла з гайморової пазухи.

 

Перш ніж приступити до вилучення, лікар уважно оглядає носоглотку за допомогою спеціального обладнання. Риноскопія дозволяє визначити розташування предмета, його тип і розміри. Виходячи з цього підбирається інструмент, потім доктор вставляє в ніс спеціальний розширювач, дає місцеву анестезію і проводить вилучення.

З глотки і гортані

Коли людина скаржиться на відчуття стороннього тіла в горлі, ЛОР уважно оглядає глотку і гортань спеціальним обладнанням. Якщо воно локалізоване у верхніх відділах, його можна виявити шляхом фарингоскопії або ларингоскопії. При гортанному розміщенні потрібно рентгенографія.

Коли лікар отримує інформацію про розташування предмета, він підбирає метод, за допомогою якого буде його витягувати:

 • Видалення чужорідного тіла з порожнини рота, піднебінних дужок і мигдаликів проводять пінцетом
 • З нижніх відділів глотки предмети витягають з використанням гортанних щипців і гортанного дзеркала
 • Щоб провести видалення стороннього тіла з гортані, використовуються спеціальні ендоскопічні інструменти.

 

Буває так, що сторонній предмет в дихальних шляхах прослизає далеко вглиб, опускаючись до трахеї і бронхів. Щоб дістати його, застосовується трахеотомію, бронхоскопію. Якщо предмет виявився поза зоною доступу ендоскопічного обладнання, необхідне хірургічне втручання з розкриттям грудної клітки під загальною анестезією.

Сторонній предмет може піти й іншим шляхом, опинившись в травному тракті. Якщо це харчовий продукт, який не представляє загрози здоров’ю, його можна проштовхнути. Але в тих випадках, коли стороннє тіло стравоходу загостреної форми і травмує його стінки, або ж небезпечно, його видаляють шляхом ендоскопії.

З вуха

Коли до ЛОР-лікаря потрапляє пацієнт, у якого чужорідне тіло в вусі, йому проводять отоскопічний огляд. Це дозволяє визначити вид предмета, розміри, чи є у нього гострі краї, пошкоджені чи структури вуха. Якщо він не набухає, і барабанна перетинка не ушкоджена, видалення стороннього тіла з вуха виконують шляхом промивання.

При набухаючому чужорідному тілі в слуховий прохід попередньо вливають спиртові краплі – щоб воно зморщилося, а потім вимивають розчином гліцерину. Комах теж видаляють гліцерином або рідким маслом.

Якщо пошкоджена барабанна перетинка, або в вусі застряг предмет з гострими краями, промивання робити не можна. У таких випадках лікар використовує спеціальні інструменти, щоб провести видалення стороннього тіла з вуха, алгоритм дій визначається індивідуально для кожного пацієнта.

Консультация-лор-врача-центр-слуха-беттертон фотоПричини потрапляння сторонніх тіл в організм

Найчастіше чужорідні предмети виявляються в носі, глотці або вухах у дітей. Але і дорослі люди стикаються з такими ситуаціями.

В ніс

Дрібні предмети діти нерідко засовують собі в ніс під час гри. Також вони можуть потрапити всередину при глибокому вдиху – наприклад, коли людина працює без респіратора там, де є металева стружка. Відомі випадки, коли сторонні тіла потрапляють в ніс із стравоходу під час блювання.

В горло

У більшості випадків сторонні тіла потрапляють в глотку і гортань з їжі. Це може бути рибна або м’ясна кісточка, не пережована їжа, сторонні компоненти, які опинилися в продуктах. Діти часто тягнуть до рота і ковтають дрібні гудзики, батарейки, деталі іграшок. Також предмет може переміститися з верхніх дихальних шляхів – прослизнувши з носа.

У вусі

Найбільш поширені випадки, при якому доводиться проводити видалення стороннього тіла з вуха:

 • Дитина заради пустощів засунула невеликий предмет в слуховий прохід
 • Всередину проникла комаха
 • В процесі чистки – коли людина використовує сірники, зубочистки, ватні палички, і їх уламки залишаються в слуховому каналі

Також сторонній предмет може проникнути в вуха в результаті травми.

Як зрозуміти, що в організмі чужорідне тіло?

Існує три способи дізнатися, що всередину проник сторонній предмет.

1 – ви бачили або відчували, як це сталося

Припустимо, ви насолоджувалися вечерею, і раптом рибна кісточка застрягла в горлі. Або на ваших очах дитина засунула намистинку собі в ніс, але все сталося так швидко, що ви не встигли нічого зробити. Таких прикладів чимало – ви точно знаєте, в який момент це сталося.

2 – за симптоматикою

Якщо вас переслідує відчуття чужорідного тіла в горлі, носі або вусі – швидше за все, воно там є. Поряд з цим є й інші ознаки – може погіршитися слух, початися нежить або кашель, піти кров з уражених ЛОР-органів. Такі симптоми вимагають негайного звернення до лікаря.

3 – в процесі огляду у ЛОРа

Самий інформативний і надійний метод, що дозволяє переконатися на 100%. Завдяки діагностиці можна не просто констатувати факт наявності чужорідного тіла, а й оцінити його вигляд, текстуру, розміри, локалізація. Ця детальна характеристика допомагає вибрати правильний метод, яким лікар буде виконувати видалення стороннього тіла з дихальних шляхів або вух.

Видалення чужорідних тіл в «Беттертон»

Наш ЛОР-центр проводить видалення сторонніх тіл з дихальних шляхів дітям і дорослим. Досвідчені лікарі ретельно оглядають ЛОР-органів, а потім дбайливо виконують всі дії по вилученню чужорідних предметів.

Можливі ускладнення після попадання сторонніх предметів в організм

Відчуття стороннього тіла в горлі, вусі або носі не просто викликає дискомфорт. Воно несе серйозну небезпеку:

 • Травмує слизові оболонки і може пошкодити важливі структури ЛОР-органів.
 • У носі навколо стороннього предмета утворюється оболонка з солей кальцію, з якої формується носової камінь (риноліт).
 • У вусі може перфоровані барабанна перетинка.
 • Утруднюється дихання і ковтання. Може розвинутися задуха.
 • У гортані виникає запальний процес, який може перерости в гнійну флегмону, емфізему, медіастиніт
 • З верхніх дихальних шляхів сторонні предмети потрапляють в нижні – в результаті чужорідне тіло в бронхах набагато важче витягти. Також воно може піти по травному тракту і опинитися в шлунку.
 • У рідкісних випадках пошкоджується сонна артерія.

Профілактика

Дотримуйтесь правил безпеки – їжте акуратно, ретельно пережовуючи їжу, стежте за дітьми, на шкідливих роботах носите респіратори.

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *