Катаральний отит

Катаральний отит

Катаральний отит – ЛОР-захворювання, при якому запалення у вусі не обмежується межами барабанної порожнини, а зачіпає й слухову трубу.

Навігація по сторінці:

Що таке середнє вухо?

Середнім вухом називають відділ слухової системи людини, розташований між зовнішнім та внутрішнім вухом. Він складається з барабанної перегородки, порожнини, ланцюга слухових кісточок та слухової труби. При діагнозі катаральний отит середнього вуха можуть запалюватися всі ці структури.

Небезпека катарального отиту

Отит катаральний є початковою стадією запального процесу, але у будь-який момент може перейти в більш ускладнену форму – гнійний середній отит. Це загрожує перфорацією барабанної перетинки та іншими патологічними явищами.

Гній та запальний процес можуть перейти на внутрішнє вухо, що загрожує незворотною втратою слуху. Також при діагнозі катаральний отит досить поширеним ускладненням є запалення комірки соскоподібного відростка скроневої кістки – мастоїдит. Далі запальний процес може сягнути слизової оболонки мозку – розвивається менінгіт. У запущених випадках може дійти до летального результату.

Причини виникнення

Середній катаральний отит розвивається при попаданні у вухо інфекції з сусідніх ЛОР-органів.

Хвороби, що викликають отит

Збудники потрапляють до середнього вуха по слуховій трубі при чханні, сяканні, кашлі. Найчастіше це відбувається при таких хворобах:

 • Тонзиліт
 • Ларингіт
 • Фарингіт
 • Риніт
 • Гайморит
 • Грип
 • ГРВІ

При деяких інфекційних хворобах (кір, туберкульоз, скарлатина) можлива передача інфекції через кров.

Супутні фактори отиту

 • Переохолодження
 • Протяг
 • Авітаміноз
 • Ослаблений імунітет

Симптоми катарального отиту

Коли у людини проявляється катаральний отит, симптоми такі:

 • Закладеність у вусі
 • Зниження слуху
 • Біль у вусі
 • Підвищена температура

Катаральний отит зазвичай не характеризується скупченням рідини та гною в барабанної порожнини, але якщо запустити хворобу, швидко переходить у ексудативну та гнійну форму.

Катаральний отит

Залежно від віку хворого, катаральний отит протікає по-різному.

У дітей

Катаральний отит у дітей – це зазвичай гостре запалення з яскраво вираженою симптоматикою. Діти дуже схильні до ризику їм заразитися, оскільки їх слухова труба не до кінця сформована. Через це до неї легко потрапляє слиз разом з інфекцією, розвиваються застійні процеси й запалення. Гострий катаральний отит зустрічається в дітей ще й тому, що їх імунітет ще недостатньо міцний.

Головна небезпека полягає в тому, що катаральний отит у дитини може дати серйозні ускладнення. Запальний процес моментально переходить на сусідні структури – внутрішнє вухо, скроневу кістку, мозкову оболонку. Якщо запустити гострий середній катаральний отит, він може спровокувати незворотну втрату слуху а малюка та навіть смерть.

Друга небезпека полягає в тому, що хвороба переходить у хронічну форму, вилікувати яку дуже складно. Через це в дитини можуть розвинутися часткові розлади слуху та затримка в розвитку.

У дорослих

Дорослі люди переносять катаральний середній отит набагато легше за дітей. Їм простіше помітити симптоми на ранній стадії, для лікування можна використовувати ширший спектр ліків. І все ж запускати хворобу не варто, щоб не було ускладнень.

Перебіг хвороби

Тільки-но інфекція потрапляє до середнього вуха, розвивається гострий катаральний отит. Якщо вчасно не лікувати запальний процес, в барабанної порожнини починає накопичуватися серозна рідина, а потім – гній. Запалення може торкнутися сусідніх органів та структур.

Нерідко гострий катаральний середній отит переходить у хронічну форму. У цьому випадку в людини постійно присутня певна закладеність вуха, іноді проявляється біль, поступово знижується слух.

Діагностика захворювання

При наявності підозри на це захворювання потрібно звернутися до ЛОРа. Він проводить опитування пацієнта, оглядає вухо за допомогою отоскопа. При цьому на барабанній перетинці помітно почервоніння різного ступеню – залежно від занедбаності запального процесу. При натисканні на неї пацієнт скаржиться на біль та дискомфорт. Також у багатьох людей з цим діагнозом відчувається біль під час тиску на козелок. Крім отоскопічного огляду, лікар бере БАК-посів для виявлення типу збудника.

Лікування катарального отиту в центрі «Беттертон»

Якщо виявлено катаральний отит, лікування спрямоване на те, щоб зняти запалення, вбити патогенну мікрофлору та вгамувати біль. Тому пацієнтові призначають антибіотики та противірусні препарати, протизапальні й знеболюючі засоби. Прописувати їх повинен тільки отоларинголог, а приймати ліки потрібно за строго встановленим дозуванням.

Для додаткового ефекту до лікування катарального отиту включають:

 • Введення турунд з лікарським розчином у вухо
 • Розігріваючі компреси – тільки за умови, якщо немає температури
 • Фізіопроцедури – УВЧ, солюкс, прогрівання синьою лампою
 • Промивання вуха антисептичним розчином

Дуже важливо почати лікувати катаральний отит, поки він не перейшов у ексудативну або гнійну стадію. За позитивним сценарієм пацієнт одужує в середньому за 1-2 тижні. Ускладнені та хронічні форми хвороби доводиться лікувати довше.

У центрі «Беттертон» застосовують сучасний підхід до лікування даного захворювання. Головне, чого домагаються наші лікарі – усунути причину хвороби. Тому лікують не тільки запалення у вусі, але й інфекційні процеси , що його викликають: риніти, тонзиліти та інші.

Профілактика катарального отиту

Розуміючи, що таке катаральний отит, варто постаратися не допустити його. Для цього є прості рекомендації:

 • Уникати переохолоджень
 • Не допускати, щоб вуха продувало протягом
 • Після купання завжди видаляти воду з вух
 • Своєчасно лікувати ЛОР-хвороби сусідніх органів

Якщо ви помітили ознаки захворювання – запишіться на прийом до наших фахівців!

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *