Кіста Торнвальда і як її позбутися

осмотр носа лор врачом фото

Кіста Торнвальда і як її позбутися

Турбує закладеність у носі та вухах, головний біль? Це може бути ознакою вродженої патології – кісти Торнвальдта. Дізнайтеся, чим вона небезпечна, і як її позбутися.

Навігація по сторінці:

Кіста Торнвальда – це вроджена доброякісна пухлина на задній стінці носоглотки, неподалік глоткової мигдалини. Також її називають сумка Люшке через особливу форму. Зазвичай кіста – це капсула, наповнена рідиною всередині. А кіста Торнвальда у носоглотці утворює порожнину, вистелену слизовою оболонкою, яка формою справді нагадує сумку. Ця аномалія може тривалий час не давати симптомів і починає виявлятися у підлітковому чи молодому віці.

Патогенез

Ця рідкісна вроджена патологія розвивається при порушення внутрішньоутробного розвитку. Це може бути викликане генетичними мутаціями, або ж несприятливим перебігом вагітності. Наприклад, коли жінка, яка виношує дитину, часто переохолоджується, неправильно харчується, приймає сильні медикаменти, палить, вживає алкоголь чи наркотики.

Клінічні ознаки захворювання

При діагнозі кіста Торнвальда симптоми такі:

 • гугнявість голосу;
 • утруднене носове дихання;
 • часті головні болі в області потилиці та тім’я;
 • кашель;
 • неприємний запах із рота;
 • закладеність у вухах;
 • хропіння. 

Важливо вчасно звернути увагу на ці симптоми і лікування буде ефективним. Запишіться на прийом до нашого ЛОРа, якщо відчуваєте щось із цього списку.

Негативний вплив на організм

Хвороба Торнвальда порушує нормальне дихання та дренаж носової порожнини. Через це згодом розвиваються серйозні ускладнення:

 • хронічний синусит – пазухи носа стають більш сприйнятливими до інфекції та запальних процесів;
 • середній отит – розвивається через порушений повітрообмін між порожнинами носа та середнього вуха, може призвести до двостороннього зниження слуху;
 • викривлення носової перегородки – кіста Торнвальда тисне на структури носа, провокуючи їхнє зміщення;
 • запальні процеси дихальних шляхів – розвиваються при стіканні гною по задній стінці горлянки. 

Щоб не допустити цього, пацієнту потрібна своєчасна діагностика та лікування патології.

Діагностика

Для виявлення кісти (сумки Торнвальда) пацієнту проводять риноскопію та фарингоскопію. У процесі обстеження лікар бере зразки тканин новоутворення на біопсію, щоб виявити тип пухлини. Іноді можуть знадобитися додаткові обстеження – КТ та МРТ.

Лікування кісти Торнвальда

Якщо у пацієнта виявлено кісту Торнвальдта, лікування проводиться хірургічним шляхом. Новоутворення видаляють, щоб забезпечити нормальний дренаж порожнини носа. Сучасна медицина дозволяє провести цю операцію методами, що щадять – наприклад, за допомогою лазера, радіоніжа або рідкого азоту наднизьких температур. Завдяки цьому видалення кісти Торнвальда відбувається без пошкодження сусідніх тканин, крововтрати та ускладнень. Операція проводиться ендоскопічно, тому шрамів після неї не залишається.

Найчастіше питання від пацієнтів із діагнозом кіста Торнвальда – чи потрібна операція? Так, вона потрібна, адже консервативними способами цю патологію вилікувати неможливо. Чим раніше буде проведено видалення кісти, тим швидше відновиться дренаж носа та нормальне дихання.

Ларингит, лечение и профилактика фотоПрогноз та профілактика

Пацієнти, яким була видалена кіста Торнвальда, після операції проходять курс антибіотиків та швидко відновлюються. Надалі їхнє носове дихання повністю нормалізується, і ризик запальних захворювань носа значно знижується.

Щоб уникнути розвитку цієї патології у внутрішньоутробному періоді, майбутній мамі рекомендується правильно харчуватися та вести здоровий спосіб життя. Також слід приймати вітаміни, нормально висипатись, частіше гуляти на свіжому повітрі та регулярно проходити огляди у лікаря.

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *