Хропіння у дітей

консультация детського лор-врача

Хропіння у дітей

Коли хропе літня людина – це мало кого дивує. Але ось гучне, розкотисте хропіння у дітей – це нонсенс, здатний налякати. Й насправді, боятися є чого. Якщо дитина починає хропіти, це серйозна проблема, яка говорить про різні патології дихальних шляхів.

Навігація по сторінці:

Симптоми

Батьки можуть чути хропіння уві сні у дітей різного віку, але найчастіше їм страждають дошкільнята. Це пов’язано з тим, що їх носові ходи ще не до кінця сформовані, занадто вузькі. Найменше запалення може призвести до появи хропіння. Дитяче хропіння може мати різну інтенсивність, як і в дорослих. Це може бути як легке сопіння, так і сильний розкотистий звук з рохканням та бульканням.

Серед школярів та підлітків хропіння зустрічається рідше. Їх дихальні шляхи вже більш зміцніли, тому запальні хвороби трапляються рідше. Однак це теж є приводом для звернення до лікаря.

Причини дитячого хропіння

Якщо ви чуєте хропіння у дітей уві сні, причини можуть бути різноманітними. У будь-якому випадку це сигнал про те, що стався збій в організмі, а саме – в роботі дихальної системи. Дитина може хропіти через збільшені аденоїдів, запалення носової порожнини та пазух, вроджені аномалії тощо.

Аденоїди

Коли з’являється хропіння у дітей, причини найчастіше пов’язані з розростанням глоткових мигдалин (аденоїдів). Вони набрякають, збільшуються в розмірах та починають поступово закривати носові ходи. У підсумку, коли повітря йде по дихальних шляхах, виникають вібрації, що народжують неприємний звук.

Інші причини

У такої проблеми, як дитяче хропіння, причини можуть бути й іншими. Нерідко він пов’язаний з:

 • Вродженими аномаліями – викривлення носової перегородки, занадто вузькі дихальні шляхи, дефект піднебіння «вовча паща».
 • Нежиттю – риніт та інші захворювання носової порожнини викликають закладеність і порушення процесу дихання. Через це дитина може хропіти під час хвороби.
 • Поліпами в носі – новоутворення частково закривають носові ходи, провокуючи вібрації.
 • Гайморитом – запаленням придаткових верхньощелепних пазух. Також дитина може хропіти і при інших видах синуситу, наприклад, фронтиті (запаленні лобових пазух).
 • Збільшенням щитовидної залози – збільшений орган тисне на навколишні тканини, ускладнюючи дихання й викликаючи вібрації.
 • Зайвою вагою – тканини м’якого піднебіння починають розростатися, блокуючи дихальні шляхи.

Що робити, якщо дитина хропе?

боль в горле фотоУніверсальна відповідь на це питання – звернутися до ЛОР-лікаря. Він допоможе розібратися в причинах та підбере відповідні заходи усунення цієї проблеми. Тільки фахівець може розібратися, як лікувати хропіння у дітей.

Чим небезпечне дитяче хропіння?

В процесі хропіння може проявлятися синдром апное – коли людина злегка задихається, потім прокидається й починає знову дихати нормально. Для дітей це особливо ризиковано – вони можуть просто задихнутися уві сні. Чим небезпечне дитяче хропіння крім цього? Захворювання, що викликають його, можуть дати серйозні ускладнення на сусідні органи та інші важливі структури.

Лікування дитячого хропіння

Коли батьки звертаються до лікаря зі скаргами на хропіння у дітей, лікування підбирається з урахуванням причини проблеми:

 • Аденоїди та поліпи в носі видаляють хірургічним шляхом або за допомогою сучасних безкровних технологій.
 • Риніт, синусит та інші запалення носоглотки лікують антибіотиками, процедурами та засобами місцевої дії.
 • Вроджені дефекти виправляють за допомогою операції.
 • Ожиріння, патології щитовидної залози та інші гормональні проблеми потребують комплексного лікування у ендокринолога.

Особливості лікування в “Беттертон”

Якщо ви почули дитяче хропіння, лікування в нашому ЛОР-центрі допоможе його позбутися. Наші лікарі проведуть комплексне обстеження, яке поставить точний діагноз. Для цього використовуються інформативні методи риноскопії та ларингоскопії, що дозволяють оглянути дихальні шляхи. Паралельно з цим беруться мазки на мікрофлору – щоб виявити збудника інфекції. За необхідності робиться КТ і МРТ.

У центрі застосовуються прогресивні методи лікування хропіння. Наприклад, якщо воно пов’язане з аденоїдами й поліпами, їх видаляють шляхом кріотерапії. Розрослі патологічні тканини руйнуються за допомогою рідкого азоту, а здорові починають відновлюватися швидше.

Можливі ускладнення

Патології, що провокують дитяче хропіння уві сні можуть привести до:

 • Гіпоксії
 • Інфікування сусідніх ЛОР-органів – тонзиліту, отиту
 • Поширення запалення на кісткові тканини черепа, мозкову оболонку
 • Хвороб нижніх дихальних шляхів – бронхіту, плевриту, пневмонії

Профілактика

Щоб хропіння у дітей не з’являлося, оберігайте дихальні шляхи дитини від переохолодження, зміцнюйте її імунітет. Також потрібно регулярно показувати її ЛОРу з профілактичним оглядом.

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *